»احادیث
                  
نماز جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

نماز جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

– – –

قاری : محمد حسین جانی پور

فایل صوتی قرائت قرآن

– – – –

موذن : رضا معافی

فایل صوتی اذان

– – – –

مکبر نماز عصر : محمد مهدی مسلمی

– – – –

مجری برنامه های قبل از خطبه : محمد علی بخشی

فایل صوتی مجری قبل از خطبه

– – – –

مجری : محمد حسین فاضلی

فایل صوتی مجری

– – – –

سخنرانی دکتر علی عسگری (مسئول بسیج اساتید دانشگاه پیام نور شهرستان بهشهر)

به مناسبت شهادت شهید مصطفی چمران و روز بسیج اساتید

فایل صوتی سخنرانی

– – – –

پاسخگویی به سوالات شرعی نمازگزاران : حجت الاسلام اسماعیلی و خانم فندرسکی

– – – –

فایل صوتی خطبه اول

– – –

فایل صوتی خطبه دوم

چکیده خطبه اول

امام جمعه محترم نکا درآغاز خطبه اول، نمازگزاران و خود را به تقوای الهی سفارش کردند و گفتند: سفارشهای خدا، سفارشهای عادی نیست. آنچه خدا و رسول، به آن دعوت می کنند، چیزی است که زندگی به ما می بخشد. قرآن کریم می فرماید: «ای اهل ایمان، آنچه را که خدا و رسولش شما را بدان دعوت می کنند اجابت کنید که حیات و زندگی شما در آن است». با نور تقوا و نور خدا می توانیم زنده شویم و سعادتمند گردیم.

خطیب جمعه نکا به ادامه تفسیر خطبه ۶ نهج البلاغ پرداختند و گفتند: طلحه و زبیر، عدالت حضرت علی(ع) را برنتافتند و به سمت بصره رفتند و مقدمات جنگ علیه حضرت را فراهم نمودند. عده ای به حضرت عرض کردند که آنها را به حال خودشان رها کن و قدرت حکومتت را در کوفه قوی گردان تا آنها خود به خود ضعیف گردند. حضرت در جوابشان فرمود: من مثل کفتار نیستم که در لانه خود به خواب روم و بعد از مدتی متوجه شوم که شکارکننده به شکارم آمده است و من دیگر قدرت دفاع از خودم را ندارم.

اگر حضرت اقدام نمی کرد، طلحه و زبیر و عایشه، بعد از بصره، به سمت سرزمینهای معاویه حرکت می کردند و با همدستی او، عرصه را بر حضرت تنگ می کردند.

خطبه دوم (متن کامل)

همه شما و خودم را به تقوا، مجددا سفارش و توصیه می کنم. به اطاعت خداوند، به ادامه راه ولایت و به راهی که ما را به بهشت برساند. «استجیبوا لله و و للرسول اذا دعاکم لما یحییکم» در چند تفسیر از جمله تفسیر قمّی جلد ۱ ص ۲۷۱، تفسیر شده به ولایت. چه چیز است که ما را زنده می کند؟ فرمودند ولایت. ولایت علی(ع) و اهل بیت. ولایت جامعه و انسان را زنده می کند.

باز هم تفسیر شده به بهشت. دعوت به بهشت. راه بهشت چیست؟ تقوا. تقوا راه نجات از جهنم و رسیدن به بهشت است.

پس با ولایت، با ولایتمداری، با تقوا و دوری از گناه که باطنش جهنم و آتش است، با قناعت و رضایت به حلال و اطاعت که باطنش بهشت است، می توانیم خودمان را زنده کنیم و مصداقی برای این آیه باشد.

فردا سالروز غزوه خندق است. جنگ احزاب.

جریان سوءقصد به جان رهبر عزیز در مسجد اباذر که خداوند این ذخیره خودش را حفظ کرده و امروز سکاندار کشتی انقلاب شده و ذخیره الهی برای هدایت و مدیریت امروز و ما خدا را از این بابت شاکریم.

سالروز شهادت سردار رشید اسلام، عارف واصل مجاهد، سردار شهید سید مصطفی چمران که انسان بصیر بی نظیر خستگی ناپذیر با اخلاص و عارف بودند و چه زیبا که سالروز شهادت ایشان به عنوان سالروز بسیج اساتید نامیده شده و ما انتظار داریم بسیج اساتید همچون شهید چمران، بصیرت، ولایت، شجاعت، شهامت، ریسک پذیری و اقدام های درست و دفاع از انقلاب اسلامی را انشاءالله داشته باشند. بیشتر و بهتر احساس مسئولیت کنند. از جناب آقای دکتر عسکری مسئول بسیج اساتید دانشگاه پیام نور که محبت کردند فرمایشاتی را اینجا داشتند تشکر و تقدیر داریم.

سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی است. این سازمان نهاد مبارکی است که بعد از انقلاب روییده. علی رغم کمبود امکانات، حجم گسترده ای از فعالیتها و خدمات در حوزه قرآن و مسائل فرهنگی و ترویج ارزشهای دینی و انقلابی داشتند که ما جدا تشکر و تقدیر داریم از اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خودمان. مدیریت محترم جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا سهرابی، همکارانشان، جامعه مداحان، هیئات مذهبی، جامعه مبلغان و همه مجموعه هایی که با این نهاد و اداره همکاری دارند. از همه تشکر و تقدیر داریم.

آغاز هفته قوه قضائیه است که از بهترین شعارها همین شعار عدالت و حکومت عدل علوی است. در این زمینه انقلاب اسلامی گام های مثبتی برداشته اما با نقطه آرمانی هنوز فاصله زیادی داریم.

آغاز هفته صرفه جویی در مصرف آب است. فصل تابستان است و همه باید صرفه جویی را در سرلوحه برنامه ای خودمان در خانواده، در ادارات و بازار قرار دهیم. آب مایه حیات است و نباید اسراف و تبذیری در این زمینه باشد.

از اداره آب و فاضلاب شهری و جناب آقای مهندس حسن پور و همکارانشان، تشکر داریم. پروژه فاضلاب شهری را با جدیت دارند انجام می دهند و الان پیش از نماز جمعه رفته بودیم به این عزیزان سری زدیم. پیمانکاری پروژه خیابان انقلاب را دارد انجام می دهد، ۱۶ ساعت در روز دارند کار می کنند و با کیفیت خوب. البته هم از همکاری مردم تشکر داشتند و هم تقاضا داشتند مردم یک مقداریبیشتر همکاری و حوصله کنند و به خصوص شهرداری، نهادها و ادارات همکاری بیشتری را داشته باشند. ما هم سفارش کردیم شما هم یک مقداری عجله کنید و طوری باشد که این پروژه در عین رعایت کیفیت کمی زودتر  انجام شود. چون خیابانهای شهر ما باریک است و برای عبور و مرور مزاحمتی ایجاد نشود.

روز اصناف است. از زحمات اصناف، بازاریان و اقشار مختلف تشکر داریم. انتظار داریم مدیریت و نظارت بیشتری را روی اسناف و اماکن داد و ستد داشته باشند. هم ارزشها رعایت شود، هم نرخها همسان باشد و رعایت شود و هم بالاخره شئون دینی مواظبت شود.

سالروز قیام مردم تبریز به رهبری ستارخان و باقرخان علیه استبداد محمدعلی شاه که جریانات انقلابی در طول تاریخ فراوان داشتیم و هیچگاه اینها را فراموش نکنیم.

جریان مرگ مرسی. کسی که به دشمن اعتماد کرده و سرانجام اینجوری غافلگیر شده. راه اعتماد به دشمن و سازش با دشمن و نشناختن دوست از دشمن، عاقبتش و پایان راه همین خواهد بود.

جریان اسقاط و سرنگونی پهباد پیشرفته و فوق تخصصی آمریکا که بسیار حجیم و بزرگ، گران قیمت و فوق العاده پیشرفته بود که به آن می گفتند جارو برقی. چرا؟ جارو برقی قوی همه زباله ها را می مکد. یعنی این پهباد تمام اطلاعات و ریزه کاریها را از یک منطقه وسیع می توانست دریافت کند. در ارتفاع ۹۰ هزار پایی پرواز می کرد یعنی دو برابر ارتفاع پرواز هواپیماهای معمولی. زدنش بسیار مشکل بود. حالا اگر ده کیلومتر، بیست کیلومتر، پنجاه کیلومتر می آمد داخل مرز ایران بعد آن را می زدند خیلی مزه نداشت، به محض ورود به فضای هوایی ایران سرنگون شد. این نشان دهنده هوشیاری و کارآمدی قوای دفاعی ما و چشمهای بصیر پاسداران و سپاهیان عزیز ما هست. ضربه بسیار بزرگی است. هنوز گیج هستند و نمی دانند چه باید بگویند.

التبه در اینجا باید بگویم بعضیها وقتی ضربه ببینند و زخمی شوند، گیج میشوند، دست به اقدامهای نپخته نسنجیده خطرناک هم بزند. از این طرف ما باید هوشیار باشیم و باید یک مقداری احتمالش را بدهیم که ممکن است در اثر گیجی و منگی اقدامات خطرناکی هم البته برای خودشان داشته باشند. هوشیاری خودمان را باید حفظ کنیم گرچه جنگی اتفاق نمی افتد اما با این ضربه هایی که خوردند و زخمی که شدند ممکن است از روی نفهمی بیشتر اقداماتی را بخواهند انجام دهند. حواسمان باید جمع باشد.

به مناسبت همین مسائل، این نکته را بگویم که ما با دشمن خطرناک چه راه روش، سیاست و راهبردی باید داشته باشیم، دو سیاست و راه و روش مطرح است. یکی سیاست تساهل و تسامح با دشمن. ندیده بگیریم. بگوییم انشاءالله چیزی نیست و ساده اندیشی کنیم و بالاخره خیلی حواسمان جمع نباشد و اعتماد کنیم به دشمن یا سازش با دشمن و مذاکره با دشمن که نهایت و پایان این سیاست غافلگیر شدن به وسیله دشمن است. همین بلایی که بر سر مُرسی آمده. به دوستان واقعی اعتماد نکرد و به دشمنان اعتماد کرد و یک وقت متوجه شد همان کسانی که به عنوان فرماندهی قوای مسلح منصوب کرده بود کودتا شده و خودش افتاده به زندان و عاقبتش هم اینطور شد.

سیاست دیگر، سیاست هوشیاری، مراقبت فاصله گرفتن از دشمن، تعقیب دشمن، این هم یک سیاست است که اولا از دشمن باید فاصله بگیریم. رهبر فرمودند آمریکا نباید نزدیک بیاید. نزدیک شدن شیطان خطرناک است. هوشیار باشیم، دشمن را تعقیب کنیم نه اینکه منتظر باشیم بیایند در خانه ما و اینجا ما اقدام کنیم. ما باید به سراغ دشمن برویم. کانون فتنه ای که ایجاد شده، ما باید برای خاموش کردن آن فتنه پا پیش بگذاریم و کاری که حضرت علی(ع) انجام داد، امروز ما همان کار را انجام دهیم. حضرت از مدینه بلند شد آمده عراق، بصره. کارش در بصره چه بوده؟ بعد هم کوفه را مقرّ خودش قرار داد. کانون بعدی فتنه دمشق بوده، سوریه امروز. به سراغ آن کانون فتنه رفت. علی(ع) کارش در سوریه چه بود؟ یعنی جریان دفاع از حرم و بچه های ما بروند در سوریه، الگوی آن حضرت علی(ع) بود. اگر امروز می گویند  بچه های ما امروز در سوریه چه می کنند، باید بگوییم علی(ع) در بصره و شام چه می کرد؟ صفین داخل سوریه بود. علی(ع) با نودهزار سرباز رفته به سراغ کانون فتنه دوم که معاویه باشد. خوب علی(ع) کارش در آنجا چه بود؟ می توانست در همان مدینه باشد. ابوبکر در مدینه بود، عمر در مدینه بود، عثمان در مدینه بود، چرا علی(ع) رفت؟ این سیاست، سیاست تعقیب دشمن پیش از اینکه کانونهای فتنه شکل بگیرند و قوی و مستحکم شوند باید به سراغشان بریم و آتش فتنه را خاموش کنیم.این سیاست، سیاستی است که انقلاب اسلامی ما در پیش گرفته و تجربه نشان داده این سیاست موفق است، سیاست تساهل و تسامح با دشمن، سازش با دشمن، نرمی با دشمن، نرمش با دشمن ، اگر نرمش قهرمانانه نباشد جواب نمی دهد و تمام تحریمها، تمام فشارها، تمام تهدیدها بعد از این بوده که ما یک مقداری چراغ سبز نشان دادیم.هر وقتی که محکم ایستادیم پیش رفتیم. موفقیتهای چشمگیر به دست آوردیم. هر وقت لبخند زدیم و با نرمی با دشمن صحبت کردیم آنجا بود که کلاه سرمان رفت و آنها هم  دستاوردهای ما را از ما گرفتند و هم تحریمها را به مراتب شدیدتر برای ما اعمال کردند. این وضعیتی که امروز مشاهده می کنیم.

بنابراین باید همه ما این سیاست را که سیاست علوی است، سیاست امام راحل است، سیاست مقام معظم رهبری است، باید این سیاست را انشاءالله جدی بگیریم. به آمریکا و عوامل داخلی اش می گوییم که مردم ایران، ملت ایران، راه مقاومت و مقابله و استکبار ستیزی را هیچگاه رها نخواهند کرد.

والسلام.

– – –

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “نماز جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی”

قالب وردپرس