»احادیث
                  
جلسه تفسیر قرآن امام جمعه محترم نکا (۹۸/۴/۱۹)

جلسه تفسیر قرآن امام جمعه محترم نکا (۹۸/۴/۱۹)

سوره توبه / آیه ۱۸ –
إِنَّما یَعْمُرُ مَساجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ أَقامَ الصَّلاهَ وَ آتَی الزَّکاهَ

خداوند در آیه قبلی فرمودند که مشرکان نباید در تعمیر مسجد و بنای مسجد شرکت کنند. ساخت و بنای مسجد مقامش بالاتر از این است که بوسلیه مشرک انجام بگیرد. پس چه کسانی باید خانه های خدا را آباد کنند؟ اینجاست که مومنان باید وارد میدان شوند. آن که سزاوار است برای ساخت و ساز مسجد و خانه خدا، مومن است. آن پولی که سزاوار است برای مسجد مصرف شود، پول آدمهای مومن است. کسانی که این سه ویژگی را داشته باشد: «من آمن بالله و یوم الاخر» باید به خدا و آخرت ایمان داشته باشد. نمازخوان و اهل نماز باشد. نماز از زکات جدا نیست و با هم در قرآن آمده اند.
«یعمر» توضیح می خواهد.  در تفسر صافی ج ۲ ص ۳۲۷ آمده: وقتی می گوییم آباد کردن مسجد، عمران مسجد چند چیز را شامل میشود. اول، ساخت مسجد. دوم، مرمت و تعمیر مسجد. سوم، جارو کشیدن مسجد. چهارم، نظافت مسجد. پنجم، مسجد باید روشن باشد و تاریک نباشد. در زمان قدیم چراغ روشن کردن در مساجد هزینه و سختی داشت. حالا یک کلید می زنی لامپها روشن میشود. ششم، بروید مسجد نماز بخوانید و عبادت کنید. مسجد لوکس و قشنگی بسازید اما نمازخوان نداشته باشد، این مسجد مخروبه  است. آبادی مسجد به این است که در آن نماز بخوانند و زیارت کنند خانه خدا را. هفتم، در مسجد باید مباحثه علمی باشد. کلاس باشد. هشتم، مسجد را از چیزی که برای آن ساخته نشده حفظ کنیم مانند حرفهای دنیایی زدن.
در حدیث قدسی آمده که خداوند فرمود: خانه های من در روی زمین مسجدها هستند و زائران من در مسجد، عامران و آبادکنندگان مسجد هستند. خوشا به حال آن بنده ای که در خانه خودش وضو می گیرد در خانه من مرا زیارت می کند.
از این حدیث قدسی استفاده میشود که در خانه وضو بگیری بیایی مسجد بهتر است تا اینکه هزینه ای هم بر دوش مسجد بگذاری.  
وقتی کسی به زیارت کسی رفته، میزبان باید مهمان خودش را اکرام کند. خدا می فرماید وقتی شما به زیارت من آمدید در مسجد، بر من است که زوار خودم را اکرام کنم. به شما ثواب می دهد، گناهان شما را می بخشد.
در حدیث آمده که پیامبر(ص) فرمودند: آخرالزمان جمعیتی از امت من می آیند مسجد اما حرف دنیا را می زنند.
در مسجد که آمدی حرفهای دنیا را کنار بگزار، قرآن بخوان، دو رکعت نماز بخوان. پیامبر(ص) فرمود با چنین آدمهایی نشست و برخاست نکنید، خدا به چنین بنده ای نیاز ندارد و کاری به کارش ندارد.

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “جلسه تفسیر قرآن امام جمعه محترم نکا (۹۸/۴/۱۹)”

قالب وردپرس