»احادیث
                  
نماز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

نماز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

شورای نگهبان برای حفظ جمهوریت و اسلامیت نظام نقش برجسته ای دارد که برای همگان روشن است و بخاطر همین هم دشمنان زیادی دارند

گوهر حجاب و عفاف، گوهر بسیار قیمتی است، هزاران خون در طول تاریخ برای این سرمایه با ارزش، ملت ایران پرداخت کرد

بی حجابی، آزادی وارداتی و آزادی استعماری است

– – –

قاری و مکبر نماز عصر : سید اسماعیل حسینی

فایل صوتی قرآن

– – –

اذان : محمد علی بخشی

فایل صوتی اذان

– – –

مجری قبل از خطبه : محمد محمدی

– – –

قرائت بیانیه بسیج جامعه زنان سپاه کربلای استان توسط طلبه بسیجی خانم ساداتی

فایل صوتی

– – –

مجری : ناصر فتح اللهی

– – –

پاسخگویی به سوالات شرعی : حجت الاسلام حبیبی – خانم فندرسکی

– – –

فایل صوتی خطبه اول

فایل صوتی خطبه دوم

چکیده خطبه اول

آیت الله محمدی لائینی در آغاز خطبه اول، نمازگزاران و خود را به تقوای الهی سفارش کردند و گفتند: آرمان و ایده انسان باید رضایت الهی باشد. رضایت خدا باید بزرگترین خواسته ما باشد. همه باید طوری عمل کنیم که خدا بپسندد و کلید رضایت و رضوان خدا، تقواست.

خطیب جمعه نکا در ادامه ی تفسیر خطبه ششم نهج البلاغه گفتند: حضرت علی(ع) در این خطبه می فرماید: من در مقابل باطل کوتاه نمی آیم، سازش نمی کنم و این روش من برای همیشه است.

از این کلام حضرت استفاده می کنیم به اینکه برخی انسانها در طول زندگی عوض میشوند. چه بسا دوستانی که دشمن می شوند یا تبدیل به محافظه کار و سازش کار می شوند. افرادی هستند که حلال خور هستند اما حرام خور می شوند. حاجی شدن خوب است اما حاجی ماندن مهم است. انقلابی شدن امری پسندیده است اما انقلابی ماندن اهمیت دارد.

آنچه مهم است اینکه راه درست را پیدا کنیم و تا آخر آن را ادامه دهیم. در نظام جمهوری اسلامی، برخی افراد در ابتدا از انقلابیون بودند اما به مرور زمان جزو اپوزیسیون شدند و دست در دست دشمن برای براندازی نظام همت گماردند. برخی هم بی تفاوت شدند و در زمان نیاز، صحنه را ترک نمودند.

خطبه دوم (متن کامل)

باز هم همه شما بزرگواران و خودم را به تقوا، پرهیزکاری، دوری از هرچه خدا نمی پسندد، سفارش و توصیه می کنم. تقوا زندگی دنیایی ما را رونق می بخشد، آخرت ما را آباد می کند. هم دنیا را بهشت می کند و هم آخرت، ما را بهشتی می کند. تقوا بسیار سرمایه مهمی است. خدای بزرگ در سوره مبارکه اعراف آیه ۹۶ فرمودند «ولو ان اهل القری آمنوا و اتقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء و الارض»  اگر اقوام گذشته که مشمول عذاب خدا واقع شدند، ایمان می آوردند و تقوا می داشتند، ما برکات آسمان و زمین را به روی اینها می گشودیم. از آسمان و زمین برای اینها برکات می بارید و می رویید اما چون تکذیب کردند، راه بد در پیش گرفتند، بی تقوایی کردند، دچار عذاب خدا شدند و این عذاب چیزی جز بی ایمانی و بی تقوایی آنها نبوده. پس اگر ما تقوا داشته باشیم، خدا درِ رحمت آسمانی را می گشاید، زمین، فراوان برکات خودش را می رویاند و به ما می دهد، دنیای ما هم آباد، آخرت ما هم آباد و اهل نجات خواهیم شد. دیگر چه چیزی بهتر از این می خواهیم. دنیای ما هم آباد «ربنا آتنا فی الدنیا حسنه و فی الاخره حسنه» حسنه دنیا، حسنه آخرت، همه در پرتو تقواست.

خدایا به ما تقوا و توفیق باتقوا شدن عنایت بفرما.

سالروز خجسته میلاد امام هشتم(ع) در پیش است و در آستانه این میلاد که پایان بخش دهه کرامت است. به همه شما تبریک عرض می کنم و از زبان همه شما به محضر شریف آقا امام زمان(عج) هم عرض تبریک و تهنیت.

امام صادق(ع) در حدیثی فرمودند فرزندان خود را بر سه خصلت و صفت تربیت کنید: پیغمبرشان را دوست داشته باشند. اهل بیت پیغمبر را دوست داشته باشند. اهل قرآن و قرآن خوان باشند. حافظ قرآن، حامل قرآن، قاری قرآن. تدبر کننده در قرآن. بالاخره با قرآن سروکار داشته باشند. خدا را شکر می کنیم که محبت پیغمبر را داریم، محبت اهل بیت را داریم، الحمدلله، در بعد از انقلاب قرآن هم در میان ما نشر و رواج یافته و هزاران نفر، امروز بچه هایی داریم که اهل قرآن، قاری قرآن و در مسابقات بین المللی رتبه های ممتاز و اول را می آورند. خدا را شکر می کنیم.

امام هشتم(ع) که مصداق اهل بیت است، افتخار داریم که قبر شریفش در کشور ماست و همه ما عاشق و مشتاق این امام بزرگوار، اجداد طاهرینش، فرزندان معصومش هستیم و برای شادی روحش هم صلوات می فرستیم.

امام هشتم(ع) یک فرمایش طولانی در رابطه با امامت و جایگاه امامت دارند که امام و امامت چقدر مهم است. فرمودند امامت منزلتش والاتر، شأنش بزرگتر، مقامش عالی تر، مرتبه اش بلندتر  ژرفایش عمیق تر از آن است که عقلها به آن برسد و اندیشه ها ان را دریابد. امامت بسیار مقام بالا و والایی است. این امامان بزرگ معصوم ما جایگاه امامت را خدا به اینها داده و ما را به مقامشان آشنا کرده.

مناسبت دیگر این روزها، هفته حج است که امروز جمعه ۲۱ تیرماه به عنوان شروع هفته حج است. حجاج عزیزی که از شهرستان و کشورمان عازم هستند، آرزوی قبولی اعمال و سلامتی و امنیت آنها و بازگشت سالمانه این عزیزان را از خدای بزرگ داریم. امام صادق(ع) فرمودند: حاجی و عمره گذار مهمان خدا هستند و بر خدا لازم است، مهمان خودش را گرامی بدارد و به او هدیه ای بدهد و آن هدیه این است که او را بیامرزد (بحارالانوار ج ۹۹ ص ۸). از همه حجاج هم التماس دعا داریم.

روز گفتگو و تعامل سازنده با جهان. آغاز عملیات بزرگ رمضان، روز بهزیستی و تامین اجتماعی که از زحمات این عزیزان تشکر و تقدیر داریم. سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان، تصویب قانون اساسی مشروطیت، پذیرش رسمی قطعنامه رسمی شورای امنیت.

هر کدام از اینها بحث خاص خودش را دارد و خدمات شورای نگهبان برای حفظ جمهوریت و اسلامیت نظام نقش برجسته ای که دارد برای همگان روشن است و بخاطر همین هم دشمنان زیادی دارند.

تصویب قانون اساسی مشروطیت، که آن قانون اساسی به وسیله علمای اسلام و منطبق با احکام و موازین اسلام بود.

یکی از مناسبتهای شهرستانی ما ، سالروز شهادت سردار شهید حاج محمد رحیم بردبار که ۱۳ تیر ماه ۶۵ به شهادت رسیدند و ۱۸ تیرماه هم تشییع پیکر پاک ایشان بوده و ما این شهادت را گرامی می داریم، به خانواده ایشان و همه شما بزرگواران، اهالی شهرستان نکا و ملت ایران، این حادثه و ضایعه را تبریک و تسلیت عرض می کنیم. انشاءالله روح ایشان با ارواح شهدا و شهدای حادثه مسجد گوهرشاد انشاءالله محشور باشند و از نعمتهای ویژه الهی، رزق عندالرب  بهره مند باشند.

قیام خونین مسجد گوهرشاد مشهد در مقابل رژیم خشن رضاخانی. امروز که روز جمعه ۲۱ تیرماه باشد، روز عفاف و حجاب و سالروز آن قیام خونین است که حداقل دو سه هزار نفر به شهادت رسیدند. پس گوهرحجاب و عفاف، گوهر بسیار قیمتی است. هزاران خون در طول تاریخ برای این سرمایه با ارزش، ملت ایران، ملت مسلمان، بانوان و آقایان پرداخت کردند تا این سرمایه را حفظ کنند. امروز هم فراوان بانوان و خانواده های فراوان پایبند به حجاب، به چادر، به حجاب برتر هستند. همایش خواهران در روز چهارشنبه همینجا، همایش بسیار باشکوهی بوده، بنده از همه کسانی که برگزار کننده آن همایش بودند و شرکت کنندگان صمیمانه تشکر و تقدیر دارم.

از خواهر بزرگواری که پیش از خطبه در اینجا، بیانیه پر مغز و پرمحتوا را قرائت کردند صمیمانه تشکر و تقدیر دارم. باید بدانیم که مسئله حجاب، مسئله بسیار مهمی است. امروز چیزی به نام آزادی که به تعبیر حضرت امام، آزادی وارداتی است، آزادی استعماری استعماری است، به اسم آزادی، خیال می کنند آزادی یعنی کشف حجاب کردن، چادرها کنار برود، روسریها کنار برود، اختلاف باشد، در ماشین، کوچه و خیابان، شعار اینکه حجاب اجباری نباید باشد و از این حرفهای نادرست بیخود، بر علیه  این سرمایه عظیم بر علیه، حجاب شرعی، حجاب ملی، دارند چنین حرکتهای نادرستی که سررشته اش مسلم به دشمن و جنگ نرم فرهنگی دشمن بر می گردد.

شما خانواده ها خیلی باید مواظب باشید. الان روزگاری است که هرکسی باید کلاه خودش را محکم داشته باشد که باد نبرد. هر کسی باید چادر خودش را محکم داشته باشد که طوفان حجمه فرهنگی دشمن، طعنه ها، تمسخرها، فضاسازی های کاذب، این چادرها را برندارد. خیلی باید مواظب باشیم. هر خانواده ای باید مواظب چادر خانواده خودش. دختران خودش، عروسهای خودش، نوه های خودش، هر کسی که شما وظیفه دارید.

حضرت امام(ره) فرمودند آنهایی که می خواهند زنها ملعبه مردان و ملعبه جوانهای فاسد قرار بگیرند خیانتکارند. زنها نباید گول بخورند، زنها گمان نکنند که این مقام زن است که باید بزک کرده بیرون برود. با سرِ باز و لخت، این مقام زن نیست، این عروسک بازی است. این آزادی غربی است که هرکس، هرکاری دلش می خواهد بکند ولو اینکه فحشا باشد، ولو اینکه یک کارهایی باشد ناشایسته، اینطور آزادی در ایران نمی تواند باشد. (صحیفه امام – ج ۷ ص ۵۳۶).

این یک آزادی وارداتی است که از غرب آمده است، آزادی استعماری است. (صحیفه امام – ج ۹ ص  463)

خیلی نام زیبایی گذاشتد، آزادی وارداتی، آزادی استعماری، آزادی غربی است. این آزادی اصیل فطری انسانی خدایی و اهل بیتی نیست.

مقام معظم رهبری فرمودند: این جوان پا میشود میرود جنگ، جانش را کف دستش می گیرد، از خطرات عبور می کند. برای چه؟ این در وصیت نامه ها منعکس است، برای خدا، برای امام، برای حجاب. دیدید در وصیت نامه های شهدا چقدر درباره حجاب توصیه شده. حجاب یک حکم دینی است. این آرمان شهیدان فراموش نشود.

دشمنان به صراحت اعلام کردند که ما اینقدر برعلیه حجاب، برعلیه خانواده، تلاشهای خودمان را ادامه می دهیم تا چادر از سر زنهای بافرهنگ مسلمان برداریم. اینها را به بی حجابی و لهو و لهب بکشانیم و خانواده ها را تهی و بی محتوا و بی مغز کنیم. به صراحت اینها را گفتند. ما چه باید بکنیم در مقابل این جنگ؟ ما باید بگوییم که ای دشمنان، حواستان جمع باشد، ما ملت مسلمان، شرعی، این سند افتخار و یادگار شهیدان را با ارزشهای غربی و ازادی وارداتی هیچگاه معاوضه نخواهیم کرد. (تکبیر حضار).

والسلام

– – –

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “نماز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی”

قالب وردپرس