»احادیث
                  

درباره ما

مقدمه:
نماز، کامل‌ترین جلوه نیایش و زیباترین چهره ستایش و بهترین صورت سپاس از خالق و خدای سرمد است که نماز را در اولویت نظام تکوین به مصداق “و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون “هدف آفرینش جن و انس عنوان فرموده ودر نظام تشریع ، سر لوحه کار همه پیامبران عظام از آدم تا خاتم قرار داده‌است که این عبادت را اساس دین و عماد دین‌داری دانسته‌اند.
اما فراتر از این جایگاه نماز، وجهه اجتماعی نماز است که وظیفه‌ای مضاعف و رسالتی سنگین بر دوش حکومت‌ یافتگان از بندگان می‌گذارد تا سیاست ، رنگ خدایی به خود گیرد و قدرت در محراب عبادت ، زانوی تواضع بر زمین زند و مسئولیت معاش و معاد خلق را بر دوش خود احساس کند. امید آن که کارگزاران نظام مقدس اسلامی ، سطر اول برنامه های خود را با راهبرد “‌ما نماز را به پا می‌داریم” قرار داده ،صلاح وفلاح همگان را سرلوحه امور خویش قرار دهند .
تلاش برای اقامه نمازی پر شور،‌آکنده از اشتیاق و سرشار از معرفت که مطلع نوید بخش این حرکت سازمان یافته ،با ندای رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای “مد ظله العالی ” شکل گرفته‌است ، ستاد اقامه نماز را نیز بر آن داشت تا بر مبنای فرامین معظم له ، تلاش‌هایی در امر اقامه نماز را به انجام رساند که شرح مختصری ازآن در ادامه از محضر شما خواننده گرامی خواهد گذشت. در پایان امید می‌رود همه ما مشمول دعای حضرت ابراهیم(ع) شویم که فرمود:
” خدایا من و فرزندانم را از نمازگزاران قرارده”

تاریخچه ستاد اقامه نماز:
ستاد اقامه نماز، ‌مؤسسه‌ای است غیردولتی که با تنفیذ مقام‌ معظم‌ رهبری(مدظله‌العالی) وتحت نظر هئیت امنایی متشکل از شخصیت‌های فرهنگی در سال ۱۳۶۹ تأسیس گردید.دفاتر ستاد اقامه نماز در مراکز استان‌های کشور و ۳۲۰ شهرستان،‌ وظیفه ترویج و توسعه فرهنگ نورانی نماز را عهده‌دار می‌باشند.
فعالیت‌ ستاد اقامه نماز بر پایه موارد زیر استوار است:


الف: نص صریح قرآن‌کریم:
(الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلوه و اتوا الزکاه وأمروا بالمعروف و نهوا عن المنکر) (آیه۴۱ سوره حج)
وقتی قرآن‌کریم، ‌اولین نشانه حکومت صالحان را اقامه نماز می‌داند، جای هیچ ابهامی نیست که برنامه‌ریزی برای اقامه آن،‌ وظیفه حکومت ‌است‌که ‌نیاز به بسیج امکانات و توانمندی‌های لازم برای رسیدن به اهداف نماز دارد.


ب: پیام‌های مقام‌معظم‌رهبری به اجلاس‌های سراسری نماز:
بحمد ا…تاکنون هفده اجلاس سالانه نماز با موضوعات وعناوین مرتبط نظیر”نماز و خانواده”، “نماز و رسالت دانشگاه” با مشارکت دستگاه های مختلف اجرایی مرتبط، نظیر وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت علوم تحقیقات و فناوری و… انجام گرفته است. هجدهمین اجلاس نماز موضوع “نماز، مسجد وجوانان” و با مشارکت سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف‌ و امور خیریه، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، ستاد رسیدگی به امور مساجد، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی‌ هنری مساجد کشور، شورای سیاست‌گذاری ائمه‌ جمعه و نیروی مقاومت بسیج برگزار می گردد.

ج : طرح جامع اقامه نماز:
شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۵۶۶ مورخ ۴/۵/۸۴ به منظور توسعه و تعمیق باورها، ارزش‌ها، نگرش‌ها و استقرار نظام‌های نرم افزاری و سخت‌افزاری و نظام‌های مدیریت عالی و بهبود و اصلاح امر اقامه نماز در کشور مبتنی بر سیاست‌های کلی مصوب مقام معظم رهبری، طرح جامع توسعه فرهنگ اقامه نماز را تصویب نمود.


د: آیین‌نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز “تصویب‌نامه هیأت وزیران:
هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱/۱۲/۱۳۷۵ بنا به پیشنهاد ستاد اقامه نماز و با عنایت به توصیه‌های مقام‌معظم‌رهبری، ‌آیین‌نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز را در ۲۰ ماده و ۳ تبصره تصویب و به کلیه وزارتخانه‌ها ،‌سازمان‌ها و مؤسسات دولتی،‌ نهادهای انقلاب اسلامی و استانداری‌های سراسر کشور ابلاغ نمود. ضمناًً هیأت وزیران در جلسه مورخ ۲۹/۱۰/۱۳۸۱ بنا به پیشنهاد مجدد ستاد اقامه نماز دوازده بند اصلاحیه را از تصویب اعضاء گذراند.


رسالت، چشم انداز و اصول راهنمای ستاد


رسالت ستاد:
۱ – ترویج و توسعه فرهنگ نماز در جامعه
۲ – شناسایی زمینه‌ها، ضرورت‌ها و ظرفیت‌های جامعه در ارتباط با نماز
۳-تولیدفکر، تصمیم و برنامه،‌نهادسازی و ظرفیت‌سازی در جهت تحقق اهداف مورد نظر
۴ – حمایت و پشتیبانی معنوی از فعالیت‌های مرتبط با ترویج و توسعه فرهنگ نماز
۵ – برنامه‌ریزی، ‌نظارت و ارزیابی فعالیت دستگاه‌ها‌ی اجرایی در امر اقامه نماز
۶ – ارزیابی مستمر وضعیت اقامه نماز در جامعه و ارائه نتایج آن به نهادهای مسئول

چشم‌انداز ستاد :
۱ – تحقق نسبی آیه کریمه”‌الذین اِن مَکناهُم فی الارض اقاموا الصلوه …”
۲ – تأثیرگذاری درحوزه راهبردی و نهادینه شدن امر نماز در مأموریت‌ دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی .
۳ – افزایش مستمر آگاهی مردم نسبت به آثار،‌آداب و احکام نماز و نقش‌ها و مسئولیت‌های خود .
۴ – دسترسی آسان آحاد مردم به مساجد و فضاهای مناسب برای اقامه نماز.
۵ – اقامه با شکوه نمازهای جماعت و جمعه در جامعه.
۶ – درونی شدن امر نماز در آحاد جامعه به ویژه نسل‌نو.
۷ – کاهش مستمر عوامل تضییع‌کننده نماز در جامعه.

اصول راهنمای ستاد:
۱ – حرکت در چارچوب منویات مقام‌معظم‌رهبری(‌مدظله العالی)
۲ – بهره‌گیری از دیدگاه‌های صاحب‌نظران و نتایج تحقیقات علمی در نظام برنامه‌ریزی و اجرا.
۳ – جلب همکاری و مشارکت مردم ونهادها و سازمان‌ها در اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌ها.
۴ – بهره‌گیری از شیوه‌های ارشادی و تشویقی و پرهیز از شیوه‌های آمرانه و حاکمانه.
۵ – حفظ روحیه نهادی و صبغه فرهنگی و اجتناب از ورود در فعالیت‌های اقتصادی.قالب وردپرس