Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/nekamosall/domains/nekamosalla.ir/public_html/libraries/Helper.php on line 409
تفسیر آیه 72 سوره مبارکه انفال (ادامه تفسیر) - مصلی امام خمینی شهرستان نکا
شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

تفسیر آیه 72 سوره مبارکه انفال (ادامه تفسیر)

1397-02-24

تفسیر آیه 72 سوره مبارکه انفال توسط امام جمعه محترم نکا

(ادامه تفسیر - 97/2/19)

 

إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَالَّذِینَ آوَوْا وَنَصَرُوا أُولَئِکَ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ وَالَّذِینَ آمَنُوا وَلَمْ یُهَاجِرُوا مَا لَکُمْ مِنْ وَلَایَتِهِمْ مِنْ شَیْءٍ حَتَّى یُهَاجِرُوا وَإِنِ اسْتَنْصَرُوکُمْ فِی الدِّینِ فَعَلَیْکُمُ النَّصْرُ إِلَّا عَلَى قَوْمٍ بَیْنَکُمْ وَبَیْنَهُمْ مِیثَاقٌ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ ﴿۷۲﴾

در این آیه از سه گروه صحبت شد. مهاجران، مسلمانانی بودند  که اهل مدینه نبودند. پس از هجرت پیغمبر(ص) به مدینه، از مکه یا روستاها و قبیله های دیگر که  اکثرشان در قوم خود به خاطر مسلمان شدن مورد هجمه و تهدید قرار گرفته بودند که حتما باید از دینتان برگردید. آن روز هجرت واجب بود و آنها هجرت کردند به مدینه. مردم مدینه هم که مسلمان شده بودند،​مهاجران را با آغوش باز و گرم پذیرایی کردند و در سرزمین خودشان اسکان دادند. اینها در تاریخ معروف شدند به انصار.

خداوند برای مهاجران سه ویژگی ذکر کرده: کسانی که ایمان آوردند،​هجرت کردند، ​جهاد کردند با مال و جانشان در راه خدا.

برای انصار دو صفت ذکر کرده: کسانی که مهاجران را پناه دادند و یاری هم کردند.

این دو دسته نسبت به هم چه وظیفه و تعاملی دارند؟

در رابطه با هجرت بحث مفصلی شد و انواع هجرتها را بیان کردیم. هجرت ایمانی، اخلاقی و عرفانی.

هجرت  ایمانی به این معناست که اگر جنابعالی احساس می کنی اگر در این شهر یا روستا، در این خیابان و محله و منطقه باشی، ​شرایط به گونه ای است که ضایع میشوی و دین و ایمانت را از دست می دهی. اینجا باید هجرت کنی تا بتوانی دین خودت را داشته باشی.

پیامبر(ص) فرمودند : هرکسی که دین خودش را بگیرد و برای سالم ماندن دینش از سرزمینی به سرزمین دیگری برود،​ حتی یک وجب،  او هم جایش در بهشت است و هم در بهشت رفیق من و رفیق جدم ابراهیم خواهد بود.

چون پیامبر(ص) هم هجرت کردند و جدشان ابراهیم(ع) هم هجرت کرد «انی مهاجر الی ربی».

به مناسبت هفته معلم و ایام شهادت استاد مطهری، از کتاب زندگی جاوید یا حیات اخروی، ​صفحه 15 در رابطه با مسئله هجرت و اینکه بعضیها که در یک منطقه ماندند و دینشان آسیب دیده و حاضر نشدند هجرت کنند،​اینها به هنگام مرگ مورد توبیخ و ضرب و شتم ملائک قرار می گیرند. ملائک به اینها می گویند تو چرا دینت را حفظ نکردی؟ جواب می دهند این منطقه و محیطی که ما بودیم خراب بود. ملائک می گویند مگر سرزمین خدا تنگ و کم بود؟ چرا هجرت نکردی؟

در این کتاب آمده:

«این آیه درباره مردمی است که در محیط نامساعدی به سر می برند و دیگران آن محیط را به دلخواه خود اداره می کنند (یعنی کسانی که اعتقاد به دین ندارند) و اینان محو جریانات محیط خود هستند و همین را که محیط فاسد است، محیط نامساعد است، از ما که کاری ساخته نیست،​برای خویشتن عذری می پندارند. اینان به جای اینکه محیط را تغییر دهند و اگر توانایی تغییر محیط را ندارند خود را از منجلاب چنان محیط فاسدی نجات دهند و به محیط مساعدتری منتقل شوند، در همان محیط فاسد به زندگی ادامه می دهند و تسلیم جریانات محیط میشوند و در فسادهای آن غرقه می گردند. فرشتگان خدا پس از آنکه آنها را قبض روح کرده تحویل می گیرند با آنها به گفتگو می پردازند و عذر آنها را غیرموجه می شمارند زیرا حداقل کاری که از آنها ساخته بود هجرت و کوچ کردن به محیط دیگر بود که انجام ندادند. فرشتگان به آنها یادآوری می کنند و به این وسیله به آنها می فهمانند که خود شما مسئول ستمهایی هستید که بر شما رفته است یعنی خود شما مسئول گناهان خودتان هستید چون هجرت نکردید.

قرآن کریم در این زمینه به ما یادآوری می کند که بیچارگی و ناتوانی در یک محیط عذر موجه به شمار نمی رود مگر آنکه حتی راه مهاجرت و کشاندن خود به نقطه دیگر نیز بسته باشد.

انشاءالله خداوند به همه ما توفیق دهد در هر محیطی که هستیم، اولا دینمان را حفظ کنیم، اخلاقمان را حفظ کنیم و ثانیا اگر محیط نامساعد است، ما محیط را تغییر دهیم و اگر نتوانستیم رها کنیم و به محیط دیگر برویم.

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست