شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

تفسیر سوره مبارکه توبه / آیه 3 توسط امام جمعه محترم نکا

1397-08-10

تفسیر سوره توبه (برائت) آیه 3

توسط امام جمعه محترم نکا

 

وَأَذَانٌ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى النَّاسِ یَوْمَ الْحَجِّ الْأَکْبَرِ أَنَّ اللَّهَ بَرِیءٌ مِنَ الْمُشْرِکِینَ وَرَسُولُهُ فَإِنْ تُبْتُمْ فَهُوَ خَیْرٌ لَکُمْ وَإِنْ تَوَلَّیْتُمْ فَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ غَیْرُ مُعْجِزِی اللَّهِ وَبَشِّرِ الَّذِینَ کَفَرُوا بِعَذَابٍ أَلِیمٍ ﴿۳﴾

در روز حج اکبر از جانب خدا و رسول خدا، اعلان بیزاری شده در برابر جمعیت حاضر  از مشرکین. این سوره هم برائت از مشرکین است. خدا در این سوره اعلان برائت نسبت به مشرکان نموده.

برائت یعنی فاصله گرفتن، دور شدن، دوری. وقتی می گوید مثلا «برء من المرض» یعنی از بیماری فاصله گرفت.  در اصل به معنای فاصله گرفتن است. گاهی انسان از انسانهای دیگر اظهار برائت می کند یعنی اظهار دوری می کند که من از تو یا نسبت به رفتاری از رفتارهای او، از این کار من بیزار هستم، دور هستم، من از این کار تو فاصله دارم، این کار تو را نمی پسندم. نسبت به این کار تو تنفر دارم و قبول ندارم.

اینکه ما به یک نفر که در راه باطل هست تبری کنیم، بگوییم بنده از این راه تو و از این کار تو به شدت ناراحت و بیزارم، همین هم یک شیوه نهی از منکر است. نهی از منکر شیوه های مختلفی دارد. یک وقتی کسی مشغول گناهی است و شما اخم می کنید. همین اخم شما نهی از منکر است. یک وقت به زبان می گویی نکن این کار را. این هم نهی از منکر است. یک وقت می گویی من از این کار و رفتار بیزارم. این هم نهی از منکر است. یک وقتی می گویی من از تو بدم می آید و از تو بیزار هستم، این هم نهی از منکر است.

ما باید تولی و تبری داشته باشیم. تولی یعنی میل، رغبت و کشش. تبری یعنی جدا شدن، عقب کشیدن و فاصله گرفتن، دور شدن از کسانی که در راه باطل هستند، از کارهای خلاف خودت را عقب بکش. لازم نیست قاطی آنها بشوی، از آنها خودت را جدا کن و این جدایی خودت را به زبان هم بگو. بگو که من از این کارتان ناراحتم و بیزار هستم. پس اظهار تبری و بیزاری یکی از شیوه های نهی از منکر است.

ما کارهایی داریم که هم در قرآن و هم در روایات، انبیا و بزرگان اظهار تبری و بیزاری کردند. مثلا حضرت ابراهیم(ع) نسبت به عمویش آزر که مشرک بود به او گفته من از خدا برای تو استغفار می کنم، طلب آمرزش می کنم. به او وعده داد. می خواست با این کار او را به راه بیاورد ولی وقتی معلوم شد که عمویش دشمن خداست آن وقت حضرت ابراهیم (ع) از عموی خودش تبری جست، بیزاری جست. پس ابراهیم از عمویش آزر که مشرک بوده و معلوم شد دشمن خداست، از دشمن خدا باید فاصله گرفت، تبری بجویی. او با خدا دشمنی می کند آنوقت تو با او رفاقت کنی؟ به دشمن خدا که به روی خدا خنجر و شمشیر می کشد دوستی می کنی؟ خدا را  اگر دوست داری دشمن خدا را نمی توانی دوست داشته باشی.

تبری از دشمن خدا، در قرآن هم آمده.

پیامبر بزرگوار اسلام هم در بعضی موارد اظهار تبری کرده نسبت به بعضی از کارها. مثلا در حدیثی آمده که آن حضرت «انه نظر الی بعض الاطفال» پیغمبر در کوچه به بعضی از بچه هایی که مشغول بازی بودند نگاه کرد و فرمود «فقال ویل الاطفال آخر الزمان من آبائهم» فرمود وای به حال بچه های آخرالزمان از دست پدر و مادرهایشان. کسانی که اطراف پیامبر بودند تعجب کردند و گفتند «یا رسول الله من آبائهم المشرکین؟» این که می فرمایید وای به حال بچه های آخرالزمان از دست پدر و مادرشان، یعنی پدر و مادرهایشان مشرک هستند؟ «فقال لا، من آبائهم المومنین» فرمود نه، پدر و مادرهای مسلمان اما  اینطور هستند «لا یعلمونهم شیئا من الفرائض» به بچه های خودشان فرائض دینی را یاد نمی دهند، پول همه جور کلاس را دارند ولی به کلاس قرآن و احکام و اخلاق و تربیت دینی که می رسند پول ندارند. اصلا برای اینها اهمیت قائل نیستند. بچه هایشان فقط سواد پیدا کنند اما دین و احکام خدا و اهل و تقوا و نماز نه، اینجا دیگر پول ندارند و مشکل دارند، هزارتا دردسر دارند. «فاذا تعلموا اولادهم منعوهم» اگر احیانا بچه رغبتی دارند که چیزی یاد بگیرند، چهارتا جلسات دینی شرکت کنند، یک عزاداری شرکت کنند، جلسات پایگاه بسیج شرکت کنند، بروند مسجد نماز جماعت، احکام، جلسه تفسیر، پدر و مادرها جلویشان را می گیرند. نه تنها خودشان آموزشهای دینی را برایشان فراهم نمی کنند حتی اگر بچه ها هم رغبتی داشته باشند منع می کنند. فرمود: همین که فرزندانشان یک درآمد دنیایی داشته باشند همین برای آنها مهم است. در آخر فرمود «فانا منهم بریء و هم منی براء» من از این پدر و مادرها بیزارم  و اینچنین پدر و مادر ها هم از من بیزار هستند.

پیغمبر اظهار تبری و بیزاری کردند نسبت به پدر و مادرهایی که به بچه های خودشان سواد و معرفت دینی نمی آموزند و اگر بچه ها بخواهند دنبالش بروند جلویشان را می گیرند. بچه هم اگر دوست داشته باشد چادری و باحجاب باشد، منع می کنند. (مستدرک الوسائل / ج 15 / ص 164)

در روایت دیگری فرمود : « یَا ابْنَ مَسعُودٍ وَ الَّذى بَعَثَنى بِالْحَقِّ لَیَأتى عَلَى النّاسِ زَمانٌ یَسْتَحِلُّونَ الْخَمْرَ، وَ یُسَمُّونَهُ النّبیذَ عَلَیْهِمْ لَعْنَةُ اللّهِ وَ الْمَلائکَةُ وَ النّاسِ اَجْمَعینَ، اَنَا مِنْهُمْ بَرئٌ، وَ هُمْ مِنّى بَراءٌ.»

 زمانی می آید که مردم شراب و خمر را حلال می دانند. می گویند شراب اشکالی ندارد، چه اشکالی دارد. عروسی ها می خورند، تفریحاتشان می خورند. فرمود بر آنهاست لعنت خدا و ملائکه و همه مردم. کسانی را که شراب را حرام نمی دانند و مثل آب خوردن می خورند. یخچالان را که باز کنی قوطیهای شراب است. خانه های خودشان راکارگاه تولید شراب قرار می دهند، لعنت خدا و ملائکه و مردم بر اینهاست. من از اینها بیزار هستم و آنها هم از من بیزار هستند.

چنین مواردی متعدد داریم که بزرگان اظهار بیزاری کردند.

در این سوره هم اظهار تبری و بیزاری شده نسبت به چنین کارهایی.

«یوم الحج الاکبر» چه روزی است؟ خدا فرمود در روز حج اکبر اعلان بیزاری است از جانب خدا و رسول نسبت به مشرکان.

بعضی گفتند حج اکبر مقصود عید قربان است. بعضی گفتند حج اکبر فقط همان سال بود. سال نهم هجری که آخرین سالی بود که مشرکین و مسلمین با هم حج به جا آوردند و از آن به بعد مشرکین اجازه حج نداشتند.

در مقابل حج اکبر، حج اصغر است. مقصود از حج اصغر، عمره هست. این عمره ای که الان یکی دو سالی است که ممنوع شده، عمره حج اصغر است و حجی که در آن قربانی، وقوف، عرفات و مشعر و منا دارد، حج اکبر است یعنی حج تمتع. آن سال هم آخرین سالی بود که مشرکین و مسلمانان با هم حج بجا آوردند حجی بود که در آن وقوف بود، حجی بود که در آن قربانی بود، از این جهت آن حج، حج اکبر بوده  و در حج اکبر اعلان برائت کرده.

ما هم همه ساله برنامه اعلان برائت را در ایام حج در سرزمین عرفات داریم و یکی از بهترین کارهای حج همین اعلان برائت است.

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست