شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

تفسیره آیه 7 سوره مبارکه توبه

1397-09-15

تفسیر آیه 7 سوره مبارکه توبه

توسط امام جمعه محترم نکا - 97/9/14

 

 کسانی که نقض عهد کردند، بعضی از مشرکان، از طرف خدا و رسول خدا، تضمینی برای پایبندی به عهد و میثاق در مقابل آنها نیست اما آنهایی که با شما عهد کردند و به عهدشان باقی ماندند،  تا آنها برعهدشان باقی هستند شما هم بر عهدتان باقی باشید و خداوند انسانهای باتقوای پرهیزکار را دوست دارد.

سه نکته در این آیه وجود دارد:

یکی اینکه همه را نباید به یک چوب راند. باید بین مخالفین فرق قائل شد. بعضی از مخالفین یک مقداری انسانیت سرشان میشود. عهد و پیمان ، وفای به عهد و پیمان، پایبندی و وفایشان به عهد و میثاق بیشتر است. شما در مقابل اینها باید اخلاقی عمل کنید. شما باید وفا و پایبندی خودتان را نشان دهید. این عهد و پیمانها چه بود؟ پیمانی بود که با پیغمبر اسلام بسته بودند که با هم جنگ نکنند و نسبت به مسلمانها دشمنی نکنند، جنگی را به راه نیندازند، دیگران را تحریک نکنند بر علیه مسلمانها، به قول امروزیها، پیمان صلح بود. منتهی بعضی از دشمنان یواشکی عهد خود را نقض کردند و وارد جنگ با مسلمانها شدند یا دیگران را برعلیه مسلمانها تحریک کردند، بالاخره پیمان را نقض کردند ولی بعضیها بر پیمانشان باقی ماندند و خیانت نکردند. خداوند می فرماید شما باید بین اینها تفاوت قائل باشید. دشمنی که به شما خیانت کرده بر عهد و پیمانی که بستید و دشمنی که خیانت نکرده، اینها باهم فرق دارند.

اخلاق، وفا، امانت به قدری مهم است که از دشمن هم اگر باشد باید برای او حسابی باز کنید. نباید بگویی که دشمن است، حالا عهد و پیمان بسته باشد یا نبسته باشد فرقی نمی کند.

نکته دوم این است که حواستان باید جمع باشد، باید زرنگ باشید، فریب نخورید، مشرکینی که نقض عهد کردند، دشمنی که نقض عهد کرده، تو هم در مقابل باید نشان دهی که  به تعبیر مقام معظم رهبری، آنها اگر پاره کنند، ما آتش می زنیم. اگر دشمن نقض عهد کند اینطور نیست که ما ساده باشیم و چیزی حالیمان نشود، تو اگر نقض عهد کنی ما هم نقض عهد می کنیم. ما در مقابل کسی که پابند به اخلاق باشد، ما هم پایبندیم. کسی که می خواهد نقض عهد کنیم ما هم هیچ تضمینی نداریم. اینطور نیست که ما ساده باشیم و منفعل عمل کنیم. باید با جرات، با شهامت، «کیف یکون للمشرکین عهدا عند الله و عند رسوله» چه عهدی دارند مشرکینی که نقش عهد کردند، اینها چه طلبی از خدا و رسول دارند؟ اینها آمدند یک عهد و پیمانی را بستند و خودشان هم نقض کردند. چه توقع دارند که آنها نقض کنند اما شما نقض نکنید.

این کمال سادگی است که یک روز پیمان ببندیم تحریمها برداشته شود، حالا  که آنها نقض کردند و تحریمها برداشته نشد، ما نقض نکنیم که بهانه ها گرفته شود. رهبر بزرگوار هم فرمود آنها که عهد را پاره کنند شما هم آتش بزن. اما می گویند نه، ما باقی باشیم تا بهانه جدید به دست آنها داده نشود. غافل از اینکه در این چهل سال نگاه کنید، آیا دهها بار جایی که هیچ بهانه ای هم نداشت با ما دشمنی کرده. آنها دنبال بهانه نمی گردند. بهانه داشته باشند یا نداشته باشند، دشمنی های خودشان را دارند. بزرگترین بهانه شان این است که شما چرا انقلاب کردید، چرا جمهوری اسلامی؟ اصلا جمهوری اسلامی باید برداشته شود، شما باید مثل قبل نوکر ما باشید. تغییر رفتار که می گویند یعنی همین.

نکته سوم این است که دشمنانی که پایبند به اخلاق بودند و پیمانشان را عمل کردند، شما در مقابل آنها پایبند باشید و پیمان نقض نکنید. بخاطر این که تقوا این را تقاضا می کند. تقوا یعنی وفا به پیمانی که بستی. پایبندی به عهد و میثاقی که بستی. در امانت خیانت نکردن تقواست، وفا به پیمان و عهد، تقواست. راستی و صداقت، تقواست. پیامبر(ص) فرمودند اگر خواستید ببینید که واقعا چه کسی مسلمان است یا نه، به نماز و روزه اش نگاه نکنید، با اینکه این همه در دین اهمیت دارد. ممکن است براساس عادت بخوانند. ببینید آیا حرفهایش راست است یا دروغ هم می گوید؟ ببینید اگر عهد و پیمانی بسته، بی وفایی می کند یا وفادار به عهد و پیمانش است. اینها نشانه مسلمانی واقعی است.  اینجا خداوند فرمود: «ان الله یحب المتقین» خدا تقواداران و پرهیزکاران را دوست دارد. یعنی اگر می خواهید باتقوا باشید باید به عهد و میثاق پایبند باشید حتی در مقابل دشمنان.

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست