شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

جلسه تفسیر قرآن حضرت آیت ا.. محمدی لائینی (تفسیره آیه 11 سوره مبارکه توبه)

1397-10-20

جلسه تفسیر قرآن حضرت آیت ا.. محمدی لائینی (تفسیره آیه 11 سوره مبارکه توبه)

پس از اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد جامع شهرستان نکا

97/10/19

فَإِنْ تَابُوا وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّکَاةَ فَإِخْوَانُکُمْ فِی الدِّینِ وَنُفَصِّلُ الْآیَاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ ﴿۱۱﴾

اگر آنها توبه کنند، نماز را به پا دارند و زکات بپردازند، پس مثل شما، برادران دینی شما خواهند بود، در کنار شما خواهند بود و ما این آیات خودمان را برای اهل دانش و کسانی که علم دارند مفصلا بیان خواهیم کرد.

مستحضرید که در رابطه با مشرکین، کفار و معاندین اسلام که اینها سر جنگ و ستیز با دین و پیغمبر را داشتد. یا خودشان در مقابل پیغمبر اقدامات نظامی می کردند یا دیگران را تحریک می کردند، جنگ افروزی می کردند، فتنه سازی می کردند بر علیه اسلام و پیامبر اسلام. عهدی که با پیغمبر و مسلمانها بسته بودند عهد مسالمت آمیز بود، پیمان اینکه با همدیگر به صورت صلح و سلم زندگی کنند و برعلیه همدیگر اقدامی نکنند. این پیمان صلح. اینها این پیمان را هم نقض کردند. پس اینها چند جرم داشتند: اولا مشرک بودند. کافر بودند. ثانیا عهد و پیمانی که با مسلمانها بسته بودند را نقض کردند، ثالثا یا مستقیما اقدام نظامی بر علیه مسلمانها داشتند یا دیگران را تحریک می کردند. خداوند به مسلمانها و پیغمبر دستور می دهد در شما هم در مقابل چنین آدمهایی شدت عمل به خرج دهید اما یک راه برون رفت هم باز می کند. می فرماید: « فَإِنْ تَابُوا وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّکَاةَ فَإِخْوَانُکُمْ» اگر توبه کنند و برگردند. توبه کنند  چکار کنند؟ یعنی مسلمان شوند، ایمان بیاورند. نماز بخوانند و زکات بپردازند، همانهایی که ما به تو پیغمبر دستور دادیم بر علیه آنها سخت گیری کنید و هر کجا اینا را پیدا کردید بکشید، همانها الان برادران دینی شما هستند. مثل خودتان باید برای آنها عزت و احترام قائل شوید.

خداوند برای کسی بن بست ایجاد نمی کند. یعنی شما اصلا جایی ندارید که بگویی خدا کسی را در جایی گیر انداخته و هیچ راه برون رفتی برایش درنظر نگرفته. اصلا چنین چیزی نداریم. برای بدترین انسانها، باز هم راه برون رفت وجود دارد.

از امام سجاد(ع) سوال می کنند اگر یزید و شمر توبه کنند خدا توبه شان را قبول می کند؟ فرمود بله. بدتر از یزید و شمر که نداریم. پس در بیرون رفتن از بن بست، شکستن بن بست، بیرون رفتن از تنگناها را خدا به روی انسان گشوده به نام توبه و در هیچ جا نداریم اگر توبه کنی من قبول نمی کنم، اگر انسانی این گناه را داشته باشد من قبول نمی کنم. جایی چنین چیزی نداریم. می فرماید اگر کسی کافر شود و مرتد شود، با کفر از دنیا برود توبه اش قبول نیست. یا اگر آنقدر به راه خطا و خلاف و گناه شرک ادامه داد و لحظه مرگ که چشمش به عزرائیل افتاد توبه کند، آنوقت دیگر قبول نمی شود. تا قبل از اینکه چشمش به عزرائیل بیفتد توبه کند، خدا توبه اش را قبول می کند. بدترین کارها را هم اگر انجام داده باشد و بگوید خدایا غلط کردم، ببخش مرا، خدا می بخشد. خیلی رحمت خدا وسیع است.

حالا ممکن است این سوال پیش بیاید که خدا می بخشد یعنی تمام جرمها و گناهانش پاک میشود؟ اینکه ما می گوییم توبه قبول میشود یعنی تمام جرمها و گناهانش پاک میشود؟

اینکه توبه خاصیت دارد و قبول می شود فرق می کند با اینکه بگوییم تمام جرمها و گناهانش بخشیده میشود. جرمهایی است که حق الناس است، آن حق الناس ضوابط خودش را دارد. جرمهایی است که حق الله است. باید نمازی که نخواندی را بخوانی. توبه کردی باید پنجاه سال نمازی که نخواندی و روزه ای که نگرفتی را باید قضایش را انجام دهی. حق الناس است، اگر دزدی کردی، اذیت کردی، فحش دادی و... نسبت به مردم، اینها را باید رضایتشان را بگیری و خسارات را جبران کنی. اینها شرایط توبه هست. اگر گناه و جرم زیاد باشد بالاخره آن چیزی که مربوط به خدا هست می بخشد.

بالاخره آدم  اگر بی توبه از دنیا برود یا با توبه از دنیا برود با همدیگر فرق می کند و این دو حالت مساوی نیست. آدم هر جرمی کرده باشد، اگر با این حالت از دنیا برود یا اینکه بگوید پشیمان هستم و توبه کند، این دوتا با هم برابر نیست. این فرق می کند و این توبه ای که کرده آیا تمام گذشته ها را پاک می کند یا نه و شرایطی دارد، تفاوتهایی دارد، حق الناس و حق الله. اما بی توبه یا با توبه از دنیا رفتن با همدیگر  متفاوت است.

پس از رحمت خداوند این است که در توبه را به روی انسان باز کرده و هر کسی که هستی و هر کاری خلافی که انجام دادی، از خدا نباید ناامید باشی. اگر ناامید باشی، این ناامیدی از خدا گناهی است که از همه گناهانی که انجام دادی بزرگتر و عظیمتر است.

شخصی آمده بود خدمت پیغمبر. عرض کرد من گناهان زیادی کردم آیا خدا مرا می بخشد؟ پیامبر فرمود بله. گفت گناهن من خیلی زیاد است؟ فرمود گناهان تو بزرگتر است یا کوههای به این عظمت؟ گفت گناهان من. فرمود گناهان تو بزرگتر است یا دریاها و اقیانوسها؟ گفت گناهان من. فرمود گناهان تو  بزرگتر است یا زمین و آسمان و عرش؟ گفت گناهان من. فرمود گناهان تو بیشتر و بزگتر است یا رحمت خدا؟ گفت رحمت خدا بیشتر است. فرمود پس خدا می بخشد. « قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَىٰ أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ» هیچ کس حق ندارد از رحمت خدا مایوس و ناامید شود، هیچ کس حق ندارد دیگران را از رحمت خدا مایوس کند. بگوید تو دیگر تمام شده کارت. نه، نباید مایوس کرد. هر کاره ای که هستی بر به سوی خدا و جواب مثبت می گیری. خدا، خدایی خودش را خوب بلد است و ما بندگی خودمان را خوب بلد نیستیم.

اگر توبه کردیم و توبه شکستیم باز دوباره توبه کنیم؟ اگر باز توبه کردیم و باز شکستیم؟ پنج بار، ده بار، بیست بار؟ آیا خدا قبول می کند؟ یک وقتی فقط با زبان می گویی توبه کردم ولی عزم و اراده جدی نداری و واقعا پشیمان نیستی. همینجوری الکی با زبان می گویی. این که توبه نیست. اما یک وقت واقعا از ته قلب ناراحتی و پشیمانی. تصمیم داری که این کارها را انجام ندهی اما بالاخره یا جوان هستی یا خام هستی یا دوستان ناباب داری یا جایی گیر می افتی و وارد گناه می شود. غلبه هوی است،  قوت و زور شیطان است نه بخاطر اینکه واقعا پشیمان نشدی. اینطور اگر باشد، صدبار هم اگر توبه شکستی بازهم بیا. باز هم خدا قبول می کند.

توبه شکستی بیا، هر آنچه هستی بیا          بیا بهشتت دهم، مرو تو در نار ما

پس خیلی مهم است که ما توبه را ببینیم. برای توبه در زندگی حساب باز کنیم. همانطوری که ما دوست داریم بچه ما نسبت به ما اگر بی احترامی کرده دوست داری عذرخواهی کند و پشیمان شود و او را ببخشیم. واقعا اگر فرزند شما بگوید من اشتباه کردم او را می بخشید. ده بار هم اگر کار خطا انجام دهد باز هم می بخشی. مهر و محبت خدا از مهر و محبت پدر و مادر بیشتر و بالاتر است. خدا حاضر نیست کسی را عذاب کند مگر اینکه انسان معاند و لجوج باشد. آنوقت  مقصر خودش است.

یکی از بهترین ذکرها، ذکر استغفار است «استغفرالله ربی و اتوب اله» یعنی خدایا توبه می کنم.، مرا ببخش. این ذکر استغفار را و صلوات را هر روز صد بار داشته باشید.

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست