شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نشست اخلاقی با موضوع ماه رجب در حوزه علمیه خواهران ریحانه الرسول(س) - 97/12/13

1397-12-16

جلسه درس اخلاق امام جمعه محترم نکا با موضوع ماه رجب

در حوزه علمیه خواهران ریحانه الرسول(س)

97/12/13

 

«ان لله فی ایام دهرکم نفحات علی فتعرض لها» نسیمهایی از جانب خدا در زندگی انسان گهگاهی می وزد، خودت را در معرض نسیم خدا قرار بده که یکی از آن نفحات، ماه رجب است. ماه رجب، ماه شعبان، ماه رمضان. اینها از همان نفحات و نسیم های الهی هستند که باید از آنها استفاده کرد.

در طب بدن و پزشکی جسم، برای سلامت خودمان چند کار می کنیم: یکی اینکه با تغذیه سالم، بنیه سلامتی خود را تقویت کنیم. اگر بنیه قوی باشد بدن در مقابل آفات و امراض مقاوم میشود.

در وجود معنوی ما، در روح و جان ما هم سمومات زیاد وجود دارد. خدا می داند که چقدر گناه داریم. هیچ کس نمی تواند بگوید من گناه ندارم. مراقبه داشته باشیم که بزرگان روی مراقبت خیلی حساس هستند و تاکید دارند.

اگر روی مراقبت توجه داشته باشیم متوجه میشویم که بارها و بارها گناه می کنیم. چشم، گوش، زبان و... گناهانی است که ما متوجه نمی شویم و اینها سموماتی است که وارد بدن میشود. علاوه بر اینکه صفتها و خصلتهای بد هم وجود دارد مانند، حسد، کینه، قضاوت نادرست، منیتها، انانیتها، تکبر، غرور و... که خیلی فراوان است. این سمومات را باید بیرون کنیم و تغذیه درست روحانی داشته باشیم.

ماه مبارک رجب بهترین فرصت برای استغفار و توبه است.

سعی کنیم در این سه ماه  نماز شب ما ترک نشود. اگر ترک شد قضایش را انجام دهیم.

در این سه ماه ختم قرآن داشته باشید.

در ماه رجب، بزرگان خیلی حساب شده کار می کردند و از قبل برنامه ریزی داشتند. خدا برای ماه رجب برنامه ریزی خاصی دارد. خداوند یک ملکی را در آسمان هفتم از آغاز ماه رجب می گمارد که نامش «داعی» است. کارش این است که مومنان را دعوت می کند به عبادت ، استغفار و توبه.

شیطان و فرشته در زندگی انسان حضور دارند. چگونه؟ ان الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملئکه». ملائک حاملین عرش خدا برای مومنان استغفار می کنند.

به یکی از بزرگان اراک گفتند که فلان شخص فوت شده. این عالم دست بر پیشانی برد و تاملی کرد و گفت نه این خبر درست نیست. پرسیدند چطور؟ فرمودند اگر مومنی فوت کند فرشت ای ندا می دهد و خبر آن را می دهد و من هر چه دقت کردم صدای فرشته ای را در رابطه با این خبر نشنیدم. بعد هم معلوم شد که این خبر درست نبود.

وقتی ضربت به سر مبارک حضرت علی(ع) خورد فرشته ای در آسمان ندا داد: «علی وقد تهدمت ارکان الهدی».

در خانه ای که یاد و ذکر خدا در آن باشد فرشتگان حضور پیدا می کنند و شیاطین  دور میشوند.

ماه رجب آنقدر مهم است که فرشته مخصوصی دارد که مومنان را دعوت می کند. درست است که با این گوش نمی شنویم ولی دعوت این فرشته در روح و جان ما تاثیر دارد. انگیزه نماز شب، مسجد، نماز جمعه ، ذکر، استغفار و... می دهد. این آثاری که شاید خودمان هم متوجه نباشیم.

باید سم زدایی کنیم گناهانی که انباشته شده در روح و جان ما با استغفار و توبه. سمومات همیشه گناهان نیستند. گاهی بوسلیه آدمهای ناجور وارد روح و جان ما میشوند. در روز قیامت بعضیها می گویند ای کاش فلانی را دوست خودم نمی گرفتم.

الان با این موبایلها هم این سمومات خیلی فراوان شده که وارد روح و جان ما میشود و تا حد زیادی ابزار شیطان هستند.

باید کنترل کرد که در این ماه  سمومات وارد روح ما نشود و آن سموماتی هم که هست را بیرون بریزیم با عبادت، قرآن، ذکر و مهمتر از همه، همیشه در یاد خدا باشیم تا بنیه سلامت معنوی خودمان را تقویت کنیم.

در هر کاری نیت خدایی داشته باشیم و قصد قربت کنیم.

آقا شیخ رجبعلی خیاط می گفت هر سوزنی که میزنم با یاد خداست و رشد ایشان بخاطر همین روحیه توحیدی اش بود و در هر کاری نیت خدایی داشت.

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست