شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

جلسه تفسیر قرآن حضرت آیت ا.. محمدی لائینی / ادامه تفسیر آیه 13 سوره مبارکه توبه 97/12/15

1397-12-18

جلسه تفسیر قرآن حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

آیه 13  سوره مبارکه توبه (ادامه تفسیر)

97/12/15


أَلَا تُقَاتِلُونَ قَوْمًا نَکَثُوا أَیْمَانَهُمْ وَهَمُّوا بِإِخْرَاجِ الرَّسُولِ وَهُمْ بَدَءُوکُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ أَتَخْشَوْنَهُمْ فَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَوْهُ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ ﴿۱۳﴾

خدای بزرگ در این آیه مومنان را دستور می دهد بر جهاد با دشمن. جنگ با دشمن و برای اینکه این جنگ یک جنگ باانگیزه و با روحیه باشد، برای این جنگ دلیل می آورد که چرا باید بجنگید؟

این دلیل، یک دلیل منطقی، عقل پسند، عرف پسند و وجدانی است. می فرماید اولا اینها عهد و پیمانشان را با شما نقض کردند. مگر پیمان نبسته بودند که با شما وارد جنگ نشوند؟ به دشمنان شما برعلیه شما کمک نکنند؟ این پیمان خودشان را نقض کردند. وقتی دشمن پیمان زندگی مسالمت آمیز و ترک خصومت، پیمان صلح را نقض می کند، با شما سر جنگ دارد، شما دلتان می خواهد چیزی نگویید؟ شما باید ساکت باشید؟ عقل و منطق چه می گوید؟

« وَهَمُّوا بِإِخْرَاجِ الرَّسُولِ» اینها پیغمبر را آواره کردند و از شهر مکه بیرون کردند.

بسیاری از مومنان دیگر هم آواره شدند. مومنانی که اهل مکه بودند در اثر اذیت و آزار فراوان  مشرکان، از مکه فرار کردند و اموالشان را گذاشتند و رفتند.

« وَهُمْ بَدَءُوکُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ» اینها شروع کننده بودند. آغازگر یک جنگ و فتنه، خصومت، آن آغازگر خیلی گناهش بیشتر است.

آیا نمی خواهید با این دشمنانی که این بلاها را سر شما آوردند بجنگید؟ جز این نیست که شما از جنگ می ترسید. اگر دلیل شما ترس باشد این ترس شما بیخود است چون مومن باید از خدا بترسد.

« فَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَوْهُ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ» اگر مومن هستید فقط باید از خدا بترسید. این ویژگی مومن است.

امام(ره) می فرمود در عمرم از هیچکسی نترسیدم. آنوقت که در زندان بودم نترسیدم، در راه تهران جوخه آتش تشکیل دادند، آنوقت هم نترسیم.

البته آدم باید از گناه خودش بترسد که آن هم ترس از خداست.

یکی از نشانه های ایمان واقعی این است که باید از خدا بترسد. اگر از خدا بترسد مال مردم را نمی خورد، چشمش زنا نمی کند، زبانش زنا نمی کند، گوشش زنا نمی کند، اعضا و جوارحش زنا نمی کند. ربا، نزول، گرانفروشی، مردم آزاری و... ندارد.

کسی که از خدا بترسد حسابش درست است و حواسش جمع است. هر کاری می کنید اول ببینید خدا راضی هست یا نه؟

قسمت پایانی این آیه یکی از ویژگیهای بسیار مهم ایمان راستین را مشخص می کند. این همه آدم مومن مسلمان می بینیم که این همه گناه و فساد و فسخ و فجور و مردم آزاری و... دارند، بخاطر چیست؟ چون از خدا نمی ترسند.

والسلام

 

 

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست