شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 4 خرداد 1397

1397-03-04

- - -

  - - -

 

نماز جمعه 4 خرداد  1397

به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

- - -

 

قاری :  جواد طالبی 

 فایل صوتی قرائت قرآن

 

 - - -

 

موذن :   ناو استوار دوم علی میرشاهی 

   فایل صوتی اذان

 

- - -

 

مجری :  علی علیزاده 

- - -

 

مکبر نماز عصر : علی شیخ

 - - -

 

قرائت دعای ماه مبارک رمضان : حاج میرزا پاینده 

فایل صوتی دعای ماه رمضان

 

- - -

 

احکام شرعی و مشاور خانواده

 

- - -

 

پاسخویی به سوالات شرعی (ویژه خانمها)

خانم فندرسکی

 

 - - -

 

سخنرانی  پیش از خطبه ها 

دکتر شاعری  

نماینده مردم شرق استان  در مجلس شورای اسلامی

 

فایل صوتی سخنرانی

 

  - - -

 

مهد آدینه (از طرف ستاد نماز جمعه و حوزه علمیه ریحانه الرسول)

 - - -

 

 صندوق کمک به بازسازی عتبات عالیات

 

 - - -

 

نمایشگاه و فروشگاه کتاب

 - - -

 

نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی ویژه ماه مبارک رمضان 

(از طرف موسسه فرهنگی گل نرگس)

 

- - -

 

کتابت وحی 

(به همت ستاد نماز جمعه، انجمن خوشنویان و اداره ارشاد اسلامی)

 

- - -

 

تقدیر از خیّرین کمیته امداد 

 

 - - -

 

حضور پرسنل نیروی دریایی ارتش در نماز جمعه

و عکس یادگاری با امام جمعه محترم نکا

- - -

 

گفتگوی دکتر شاعری با مردم در خصوص مسائل سد گلورد

بعد از نماز جمعه

- - -

 

 

خطبه های نماز جمعه

خلاصه خطبه اول

حیف است انسان قرآن بخواند اما قبول نشود. کسی که تقوا نداشته باشد هیچ چیز از او پذیرفته نیست. خداوند فقط از انسانهای باتقوا می پذیرد. قبولی همه کارها، تقواست. خداوند بزرگ به همه مومنان هشدار می دهد که ای مومنان، خود و خانواده خود را از آتش حفظ کنید.

وظایف ما در ماه رمضان چیست؟

وظیفه ما دو قسم است: 1 – فردی       2 – اجتماعی

وظیاف فردی: اولین وظیفه، روزه گرفتن است. روزه فریضه ای بزرگ است که خداوند بر ما واجب کرده است.

پیامبر(ص) فرمود: از خدا بخواهید با نیتهای صادق و دلهای پاک که خدا به شما توفیق دهد، در این ماه روزه بگیرید و قرآن را تلاوت کنید.

دعا و استغفار در این ماه بسیار سفارش شده.

پیامبر اکرم(ص) فرمود: بعد از نماز در این ماه دستها را به سوی آسمان بلند کنید و از خدا طلب مغفرت کنید.

ورع، دوری از گناه است.

امام علی(ع) بعد از خطبه آخر ماه شعبان از پیامبر(ص) پرسید: بهترین عمل در این ماه چیست؟

پیامبر(ص)  فرمود: «الورع من محارم الله» اینکه خودت را از گناه حفظ کنی.

وظایف اجتماعی : حضور در مجامع، مساجد و نماز جمعت و قرائت قرآن، گوش دادن به مواعظ از وظایف اجتماعی است. ترحم و رفتار نیکو با مردم نیز از وظایف اجتماعی است.

پیامبر(ص) فرمود: بزرگترها را احترام بگذارید و کوچکترها را مراعات کنید.

افطاری دادن به مردم در ماه رمضان، از وظایف اجتماعی است. افطاری باید ساده باشد. انفاق و صدقه دادن بسیار مهم است. اکرام به ایتام و پرداخت زکات از وظایف اجتماعی است.

حفظ نظام از وظایف مهم است. تبعیت از ولایت، از مهمترین وظایف اجتماعی است. حفظ دستاورد شهدای انقلاب و پیگیری مشکلات مردم و اصلاح امور جامعه و مسلمانان جهان و دفع مشکلات و شفای بیماران، از وظایف اجتماعی است.

 

خطبه دوم (متن کامل) 

 

باز هم همه شما خوبان، بزرگواران، بندگان روزه دار خدا که با دهانی تشنه، کامی تشنه و شکمی گرسنه،​ در این فصل کار و هوای گرم، حضور در نماز جمعه و سنگر انقلاب را بر استراحت در منزل و کار در محل کار ترجیح دادید و تشریف آوردید. بنده همه شما و خودم را به تقوای خدا سفارش و توصیه می کنم و خواستار قبولی عباداتتان و اجر  پروردگار برای زحمات شما بزرگواران هستم.

بعضی از چیزهاست که مانع تقواست. حضرت علی(ع)​در حکمت 298 نهج البلاغه می فرماید: حرام است بر دلی که شیفته دنیاست ،​ اینکه تقوا در آن جای بگیرد. دنیا داشتن بد نیست، شیفتگی و محبت شدید به دنیا ناپسند است و با تقوا نمی سازد. بنابراین اگر می خواهیم باتقوا باشیم باید دنیا شیفتگی در ما نباشد.

امام عسکری(ع)​فرمود: کسی که از مردم حیا و پرهیز ندارد،​ برای او مردم مهم نیستند، ​نگاه مردم و جامعه نزد او ابهت و عظمت و ارزشی ندارد، ​چنین انسانی تقوای خدا هم نمی تواند داشته باشد و از خدا نمی ترسد.

امروز جمعه 4 خرداد، روز دزفول، روز مقاومت و پایداری است. شهری که تا حدودی در خط مقدم حملات موشکی دشمن بود و خسارات زیادی را متحمل شد اما مردمش مقاومت کردند و این روز به نام روز مقاومت و پایداری نامیده شد.

سالروز وفات حضرت خدیجه کبری(س)،​ یار و همسر پیغمبر(ص)،​  مانند فردا دهم ماه مبارک رمضان و از این بابت باید خاطره این مادر بزرگوار، ​ام المومنین را باید گرامی بداریم و از زحمات و خدمات ایشان باید از ایشان و خدای بزرگ تشکر و تقدیر داشته باشیم.

روز قانون و سالروز عقد اخوت میان پیامبر بزرگوار و حضرت علی(ع) و خجسته میلاد امام مجتبی(ع) کریم اهل بیت، ​در نیمه این ماه است و به همین مناسبت روز اکرام و آغاز هفته کمک به محرومان و مستضعفان است.

از حضور و سخنرانی نماینده محترم، جناب آقای  دکتر شاعری تشکر و تقدیر دارم.

از حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در نماز جمعه امروز با فرماندهی​ شان جناب ناخدا سنچولی حضورپیدا کردند تشکر و تقدیر دارم. تکاوران نیروی دریایی ارتش در غربت خرمشهر و آبادان و در خطه های جنوبی کشور مردانه ایستادند و خدمات زیادی را انجام دادند که در راستای فتح خرمشهر بسیار تاثیرگذار بود و از زحمات و خدمات همه این عزیزان تشکر و تقدیر دارم.

به مناسبت اینکه روز قانون و روز مجلس شورای اسلامی که روز هفتم خرداد، دوشنبه آینده باشد، به همین مناسبت نماینده محترممان جناب اقای دکتر شاعری  حضور پیدا کردند و کارنامه ای از تلاشهای خودشان ارائه دادند، بسیار ​سپاسگزارم از زحمات و تلاشهای بی دریغشان،​ انصافا جای تقدیر و تشکر دارد .

احساس کردم بعضیها سوال دارند. بنده به بعضیها گفتم الان وسط صحبت درست نیست، بعد از نماز عصر باشد و باز هم اینجا از خود آقای دکتر شاعری می خواهم که اصلا یک فرصتی را هر از چندگاه بعنوان پرسش و پاسخ با مردم داشته باشید، هر فصلی یک بار، هر شش ماه یک بار، بالاخره ​در هر کدام از این دو سه شهر یک فرصتی باشد. در همین شبهای ماه رمضان بعد از مراسم شب،  دو سه ساعت تا سحر برنامه بگذارید و کسانی که سوال دارند، مشکلی دارد انشاءالله بیایند سوالات خودشان را داشته باشند.

چند نکته در رابطه با مشکلات شهر خودمان:

اولا بعضی از موسسات مالی شهر ما پول مردم را گرفتند و بخشی را  دادند و بخشی را نمی دهند و پیش خودشان حساب و کتاب می کنند، سودی که به شما دادیم چه شده و چه شده و از این حرفها، واقعا مایه گلایه و شکایت مردم شده. من اسم آن بانک را نمیبرم اگر لازم شود بعدها می توانیم صریحتر بگوییم و در این زمینه و صحبت بکنیم.

جاده های هزارجریب و پی رجه، واقعا وضعیت بسیار نادرستی دارند. باید در زمینه ترمیم این جاده ها و روکش جدید برای این جاده ها، بالاخره  بخش دشت و کوه باید به عدالت و مشابه یکدیگر از مواهب و عمرانی برخوردار باشند.

به مردم عزیزمان در رابطه با مصرف بی رویه پلاستیک که دویست سیصد سال طول می کشد تا بازیافت شود برای طبیعت، ​اینها را کم کنند و کاهش دهند. خیلی از جاها نیاز به مصرف پلاستیک نیست واقعا. محیط زیست را تخریب می کند.

مسئله  سد گلورد و آب سد گلورد، اولا من فکر می کنم مقدار 165 میلیون لیتر متر مکعب مال سالهای خیلی پرآب بوده، آمار مربوط به آن وقتهاست،​ الان دیگر حدود 100 یا شاید زیر 100 است و مقدار آب خیلی کاهش پیدا کرده و ثانیا مقداری که برای شرب در نظر گرفته شده، اگر همینطور که شما فرمودید 15 درصد برای شرب باشد،​ باز مشکلی نیست ولی آن چه که قبلا ما شنیدیم چهل شصت بوده، ​اگر آن باشد چیزی به کشاورزی نمی رسد و مشکلات کشاورزی ما می ماند.

مسئله دیگر این است که آب شرب حق مردم‌ بهشهر، گلوگاه و نکاست که تاحدودی از این سد تامین شود. همینطوری که جناب آقای دکتر فرمودند، 9 مجتمع آب در کل مازندران تعبیه شده، اینها آبهایشان به همدیگر متصل میشوند و به صورت شناور هرجا که کم باشد یا زیاد باشد، تنظیم میشود. یکی از آنها بناست که همین سد گلورد خودمان باشد. بسیار هم خوب است.

ما در شرق استان بناست یک مقداری از این آب برای این سه تا شهر در سطح شهر استفاه شود،​ بسیار خوب است. به مردم بهشهر باید آب داد، به مردم گلوگاه باید آب داد، الان هم بالای 15 چاه آبش می رود برای بهشهر، ​تشنه را نباید بی آب گذاشت،​اگر کسی دستش آب هست، همه ما در فرهنگ عاشورایی خودمان این را داریم که باید سقا و ساقی باشیم و دیگران را آب دهیم، پس آب مردم بهشهر و گلوگاه حقشان است، می دهیم، اما یک حق دیگری هم هست و آن اینکه مسیر آب کجا باشد، از کجا بیاید و به کجا برود. این یک حق دیگری است. شهرستان نکا مسیر این رودخانه هست و مسیر این آب است از زیر سد، بالاخره این آب از اینجا می رود، محیط زیست و مسائل دیگر هم اقتضا می کند که این مسیر همچنان پرآب بماند. حق این شهرستان این است آب از این مسیر بیاید در یک نقطه ای تصفیه خانه زده شود و برود برای بهشهر، برود برای گلوگاه. بهشهر حتما باید از این آب استفاده کند، گلوگاه حتما باید از این آب استفاده کند، ​از آب استفاده کنند نه اینکه مسیر آب عوض شود. پس بنابراین اینها دو تا مسئله هست و با همدیگر نباید قاطی شود. باز هم اگر سوالی بود جناب آقای دکتر انشاءالله در پایان بعد از نماز عصر برای مردم توضیح می دهند یا جلسه پرسش و پاسخ. بنده فکر می کنم اینجوری اگر باشد نه سیخ می سوزد و نه کباب و حق به حق دار میرسد.

مسئولین اگر ناجور تصمیم بگیرند تنش اجتماعی ایجاد می کند. نمی شود ما یک حقی را به صاحب حق ندهیم و بعد بگوییم که شما ساکت باشید تنش اجتماعی ایجاد میشود، نه. این نمیشود. مسئولین باید درست تصمیم بگیرند، ​حق را به صاحب حق دادن کارشناسی نمی خواهد. آب باید به بهشهر داد، ​آب باید به گلوگاه داد،​این یک حق است اما آب از این مسیر باید بیاید، این یک حق دیگری است، این دیگر کارشناسی نمی خواهد.

باز هم من تفکیک می کنم، همه شما تفکیک کنید بین اینکه باید به مردم بهشهر و گلوگاه آب داد، این یک حق است، مسیر کجا باشد یک حق و یک بحث دیگر است. این دو تا حق با هم نباید قاطی شود.

مملکت ما مشکلات دارد، ما انتظار داریم مجلس که خانه ملت است، مجلس یعنی همه ملت. حالا 290 نفر فرستادیم آنجا، آنها نماینده ما هستند. یعنی کل ملت، این ملت است که باید تصمیم بگیرد، در رابطه با گرانی، در رابطه با حذف دلار از معاملات و معادلات بین کشوری و از مسائل اقتصادی ما ا حدود زیادی و بالاخره مسئله اینکه با معاهده های خارجی مثل برجام، مثل همین  لایحه پالرمو و FATF و امثال اینها که در مجلس مورد بحث است، انتظار داریم که مجلس حساب شده تصمیم بگیرد، آنجوری 20 دقیقه ای تصمیم نگیرد که الان ما دچار پیامدهایش باشیم.

در رابطه با همین مسئله جریان تلگرام. ببینید ما باید یک وفاق داشته باشیم. چند صدایی که مملکت را پیش نمی برد. بالاخره اگر تشخیص دادیم که تلگرام یک مجرای درست پیامرسانی نمی تواند باشد، بالای هشت هزار کانال ضد دین،​ضد هویت ملی، ضد منافع  و مصالح ملی در تلگرام داشت فعالیت می کرد و می کند. اگر تشخیص دادیم که این درست نیست و به مصلحت مملکت ما نیست، باید چکار کنیم. مقام معظم رهبری که سالهاست دارد تاکید می کند فضای مجازی، پیام رسانهای داخلی، شبکه اینترنت داخلی و ملی، مرتب دارد می گوید. یکی می گوید فیلترینگ را قبول داریم، یکی می گوید قبول نداریم، یکی می گوید بشود، یکی می گوید نشود، اجرا نمی کنم، اجرا می کنم، درست است ، درست نیست. این حرفها نادرست است و یک تصمیم واحد که متناسب با مصالح مملکت باشد.

مردم ما نشان دادند که استقبال می کنند از پیامرسانهای داخلی. کمتر از 18 روز، چهار و نیم میلیون نفر کاربر به پیامرسانهای داخلی ملحق شدند. این استقبال مردم است. کمتر از یک سال بالای ده میلیون کاربر به پیامرسانهای داخلی ملحق شدند. این استقبال  است. این را با اوایل ورود تلگرام در مملکت خودمان که سال 2013 بصورت جدی وارد شده مقایسه کنید به مراتب بهتر است. پس مردم ما بصیرت دارند. متاسفانه بعضی از مسئولین، پیامرسانهای داخلی را تحقیر می کنند و امکانات لازم را که باید بدهند، بهای لازم را که باید بدهند نمی دهند، باید جدی بگیریم این مسئله را.

بدانید، امنیت در پیامرسانهای داخلی به مراتب بهتر از پیامرسانهای خارجی است. آنها تمام ریز و درشت اطلاعات مردم خودشان را، رحم نمی کنند، بالای 500 میلیون شنود در یک محدوده زمانی مختصر در آمریکا انجام گرفته. شنود از همین مردم. برای ما تبلیغ می کنند که پیامرسانهای داخلی امنیت ندارند. نه، امنیت در پیامرسانهای داخلی بالاست، بخصوص با توجه به فتوای اخیری که مقام معظم رهبری دادند، در هر حال اینها را انتظار داریم، مجلس انشاءالله جدی این مشکلات را،​ مسئله گرانی و تورم و رکود بازار و تعطیلی و نیمه تعطیلی بنگاه های اقتصادی و نابسامانی هایی که در این حوزه وجود دارد  و بخصوص بازار و بازاریان عزیزمان در یک تنگنا و فشاری در این ایام قرار دارند، باید مجلس و دولت محترم انشاءالله توجه بیشتری داشته باشند.

آخرین نکته در رابطه با مسئله برجام، فرمایشات مقام معظم رهبری را پریروز شما گوش کردید، یک از نکات اساسی در فرمایشات رهبر بزرگوارما این بود که نباید در رابطه با برجام دو قطبی شویم. مملکت را نباید دو قطبی کرد. همه باید ببینیم که ولایت چه می گوید، مقام معظم رهبری نظرش چیست؟ هم دولت باید آن خط را تعقیب کند وهم مردم. دو قطبی شدن به ضرر مملکت ماست. حالا در رابطه با آمریکا و خروج آمریکا و درسهایی که در این زمینه می توانیم بگیریم، 6 درس را رهبر بزرگوارمان فرمودند که فعلا اینجا طولانی میشود نمی گویم اما در رابطه با اینکه الان که آمریکا در رفته، نحوه صحیح مواجهه با برجام بعد از خروج آمریکا چیست؟ الان چکار باید بکنیم؟ مام معظم رهبری رهنمود دادند البته اول نگاه کلی و دو  نکته کلی را بیان فرمودند که باید مسائل را واقع بینانه ببینیم، بدون دلخوش کردن به احتمالات آنها را صریح و واقع بینانه با مردم در میان بگذاریم و اینکه مثلا بگوییم با برجام تصور کنیم صد میلیارد دلار وارد کشور شده، این حرفهای نادرست با به مردم منتقل نکنیم و اینکه اقتصاد کشور را از راه برجام اروپایی نمی توان درست کرد. اینها نگاه کلی مقام معظم رهبری است و سه تا توصیه را در اینکه ما برجام بعد از آمریکا را باید ادامه دهیم با اروپایی ها، فرمودند با این سه شرط:

1 – سران سه کشور باید متعهد شوند و قول دهند که بحث موشک و حضور منطقه ای ایران را مطلقا مطرح نخواهند کرد. همه بدانند جمهوری اسلامی از مولفه های قدرت خود از جمله دفاع از راه دور قطعا دست نمی کشد.

2 – مقابله صریح اروپاییها با هرگونه تحریم آمریکا علیه ما. نه تنها اروپا باید تحریمهای خودش را بردارد، ​با تحریمهای آمریکا هم باید مقابله کند.

3 – تضمین بانکهای اروپایی درباره دریافت و پرداخت وجوه تجارت دولتی و خصوصی با جمهوری اسلامی که ایران با سه کشور اروپایی دعوا ندارد بلکه با توجه به سابقه اروپاییها، ​ما به آنها اعتماد نداریم و به همین علت آنها باید تضمینهای واقعی به ما بدهند.

بنابراین با این سه شرط می توانیم این راه را ادامه دهیم و ما اعلام می کنیم ای رهبر بزرگوارمان، به شما اعلام می کنیم، به آمریکا و استکبار جهانی می گوییم آن چه را که مد نظر شماست، ​همه ملت در رابطه با مسئله برجام، با پرهیز از دو قطبی شدن، ما پرهیز می کنیم و هرچه که مورد نظر رهبر بزرگوار ما باشد، ​همه ما از آن حمایت خواهیم کرد. (تکبیر حضار).

والسلام

 

فایل صوتی خطبه اول

 

 

فایل صوتی خطبه دوم

 

- - -

 

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست