شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 11 خرداد 1397

1397-03-11

- - -

  - - -

 

نماز جمعه 11 خرداد  1397

به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

- - -

 

قاری و مجری : محمد حسین فاضلی

 فایل صوتی قرائت قرآن

 

 - - -

 

موذن :   امیر نظری 

   فایل صوتی اذان

 

- - -

 

مکبر نماز عصر : محمد محمدی

 - - -

 

قرائت دعای ماه مبارک رمضان : سید مجتبی یداللهی 

فایل صوتی دعای ماه رمضان

 

- - -

 

احکام شرعی و مشاور خانواده 

- - -

 

مشاوره خانواده و پاسخویی به سوالات شرعی (ویژه خانمها) 

 - - -

 

سخنرانی  پیش از خطبه ها  :  حجت الاسلام سید مهدی حسینیان

 فایل صوتی سخنرانی

 

  - - -

 

مهد آدینه (از طرف ستاد نماز جمعه و حوزه علمیه ریحانه الرسول)

 - - -

 

 صندوق کمک به بازسازی عتبات عالیات 

 - - -

 

نمایشگاه و فروشگاه کتاب

 - - -

 

مشاوره حقوقی

(با حضور مسئولین قضایی شهرستان نکا) 

- - -

 

کتابت وحی 

(به همت ستاد نماز جمعه، انجمن خوشنویسان و اداره ارشاد اسلامی) 

- - -

 

تجلیل و تقدیر 

روستای گلبستان به عنوان یکی از 10 روستای برتر 

در بین 1300 روستای شرکت کننده در چهارمین جشنواره کتاب

از طرف معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

1 - خانم فاطمه سادات جعفری (رئیس محترم کتابخانه عمومی نکا و کتابدار افتخاری روستای گلبستان)

2 - آقای غلامرضا صادقی نوا، دهیار روستای گلبستان

3 - رئیس محترم شورای روستای گلبستان

4 - علی رحمان پرست، محقق و نویسنده روستای گلبستان

5 - علی آستانی، محقق و نویسنده روستای گلبستان

6 - خانم اکرم السادات جعفری ، فعال فرهنگی روستای گلبستان

7 - خانم مهری نیّری، فرمانده پایگاه بسیج حضرت فاطمه(س) روستای گلبستان

8 - لوح تقدیر و مبلغ 80 میلیون ریال به اهالی روستای گلبستان اهدا شد

 - - -

 

جزء خوانی قرآن کریم

 - - -

 

شهدای شهرستان نکا

- - -

 

 خلاصه خطبه اول

از خدا بترسیم و حدود و دستورات خدا را محترم بشماریم و خط قرمزهای دین را رعایت کنیم.

پیامبر اکرم(ص) فرمود: اگر آسمانها و زمین بر بنده بسته شود، اگر بنده تقوا پیشه کند، روزنه ای برای او  فراهم میشود.

در رابطه با روزه چند مطلب مطرح است:

1 – فضایل روزه

2 – وظایف روزه دار

3 – حکمت روزه

مسائلی در رابطه با حکمت روزه مطرح است: انجام ندادن و خودداری کردن.

امام علی(ع) فرمود: خداوند روزه را واجب کرد تا اخلاص مردم را بیازماید.

به یاد گرسنگان و به یاد گرسنگی خود افتادن.

تقویت اراده و ایجاد تقوا.

خداوند می فرماید: روزه بر شما واجب گردید تا باتقوا شوید. با روزه انسان قوی می شود. نفس انسان هر چه با او مخالفت کند ذلیل تر میشود و مسلط شدن بر آن، راحت تر است.

کاهش فشار غرایز و افزایش یافته های معنوی و ربانی.

بالاتر از روزه زبان، روزه قلب است.

امام علی(ع) فرمود: روزه قلب، نبودن در فکر گناه، ​بهتر از روزه شکم و غذا نخوردن است.

امام رضا(ع) فرمود: علت واجب شدن روزه این است که مردم مزه گرسنگی را بچشند و بر دوری از شهوات، پذیرای ثواب الهی شوند.

 

خطبه دوم (متن کامل)

همه شما خوبان و خودم را به تقوا و پرهیزکاری سفارش و توصیه میکنم. شما خوبید، با تقوای خودتان، خوبتر شوید. با تقوای بیشترتان خوبتر از آنچه که هستید باشید. لحظه به لحظه انسان باید به خدا نزدیکتر و کمالش بیشتر شود و آن هم در پرتو تقواست.

خدای بزرگ در آیه 59 سوره مبارکه نساء اولا ولیّ ما را، سرپرست ما را معرفی کرده، مولای ما کیست؟ مولا کسی است که باید از او اطاعت کنیم.

در آستانه شهادت صاحب ولایت حضرت علی(ع) قرار داریم و این انقلابی که خداوند به ما هدیه کرده، انقلاب اسلامی، به برکت ولایت بوده، ​این دو آیه را خدمت شما بخوانم:

خداوند اولا مولای ما، یعنی کسی که باید از او اطاعت کنیم، ولی امر ما را معرفی فرمود: ولی شما، سرپرست شما خداست، رسول خداست و کسی که در حال رکوع انگشتر خودش را انفاق کرده، زکات داده که در شان علی(ع) نازل شد. (سوره مائده آیه 55).

حالا که ما مولا و ولیّ خودمان را شناختیم باید چکار کنیم؟ باید اطاعت کنیم. در آیه 59 سوره نساء فرمودند: از خدا، ​از رسول، از اولی الامر، که همان علی(ع) و معصومین هستند باید اطاعت کنیم. این میشود خلاصه اش همان تقوا. دستور خدا و مولا را باید انجام دهی. برو ببین ولی و و مولای تو کیست، از او اطاعت کن. کسان دیگری اگر می خواهند بیایند جای مولای واقعی را بگیرند، با آنها باید مبارزه کنیم « فمن یکفر بالطاغوت و یومن بالله» طاغوت می خواهد جای ولیّ واقعی را بگیرند. باید با آنها مبارزه کنیم و خدا را باید در زندگی بشناسیم و کسانی که خدا معرفی کرده. این میشود تقوا. پس تقوا، با اطاعت از مولا، اطاعت از خدا و اولیا دین گره خورده.

انشاءالله در پرتو اطاعتمان از موالیان، بهتر بتوانیم تقوا را بست بیاوریم، ​در خودمان تثبیت و نهادینه کنیم.

مناسبتهای گوناگونی در این هفته هست. بنده پیش از آن دو سه نکته ای در رابطه با شهرستان خودمان و مردم خودمان بگویم:

اولا مسئله آب و صرفه جویی در آب را واقعا در زندگی رعایت کنیم. ما نمازگزارها خیلی وقتها صرفه جویی رابلد نیستیم یا غفلت می کنیم. مثلا می خواهیم وضو بگیریم شیر آب را باز می کنیم، از اول وضو گرفتن تا مسح پا، آب می رود آنوقت ببینید چقدر آب مصرف میشود؟ یک لیوان آب برای وضو کفایت می کند. امروز با بحران آب مواجه هستیم.

نکته دوم اینکه کامیونداران، رانندگان، قشر زحمتکش شریفی هستند. اگر جایی اعتراضی دارند اعتراضشان به حق است و باید به اعتراضشان توجه کرد. اگر اعتراضشان فراتر از حق است باید توجیه شان کرد، اگر حق است باید بالاخره سعی در اداء حق کرد اگر چهارنفر ازاینها، رفتارهای نادرستی هم انجام دادند، ​حساب آنها را به حساب بقیه نباید بگذاریم. باید قشر زحمتکش رانندگان خودشان توجه داشته باشند که آن چند نفر را هم منع کنند یا از خودشان طرد کنند.

رانندگان عزیز ما ، کامیونداران ما،​ هم به صورت سراسری در خیلی از نقاط کشور نسبت به کرایه ها اعتراضی داشتند. المدلله توافقی که دولت با اینها داشتند قبول کردند.

ما در شهرستان نکا و بهشهر خودمان یک مقداری در بندر امیرآباد، کامیونداران از چگونگی ساماندهی آنجا یا بی سامانی آنجا گلایه مند هستند و عدالت رعایت نمیشود. بنده اعتراض دارم مسئولین مربوطه، چون بین شهرستانی هست، خودبخود اداره کل راه و ترابری باید بیاید، این عزیزان می گویند بندر نوشهر خیلی مرتب است، منظم است،  اینجا را هم به همین شکل ساماندهی کنند که این عزیزان به همدیگر نیفتند و خدای نخواسته مسائلی اتفاق نیفتد.

نظارت بر نرخ ارزاق و اجناس باید یک مقداری بیشتر شود. هرکس یک قیمتی نگذارد، مثلا فلان میوه این مقدار، آنجا آن مقدار، صد قدم آنطرفتر آنجوری باشد، یک شهر و دو نرخ قبلا می گفتند درست نیست چه برسد به یک شهر و ده نرخ، یک شهر و  پنجاه نرخ! اینها باید ساماندهی شوند و توجه داشته باشیم.

تشکر می کنم از سخنران امروزمان جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا حسینیان، فرمایشان خوبی را داشتند.

آنچه که در یکی از مدارس غرب تهران اتفاق افتاده مایه شرمندگی است اما آن زمینه های قبلی، بی توجهی های قبلی زمینه ساز این مسئله شده. با یکی از کسانی که سالهای قبل آن مدرسه درس خوانده مصاحبه کردند گفت من تعجب نمی کنم چون روالی که آنجا وجود داشت یک روال نادرست غیرارزشی بوده، حتی ایشان گفته بعضی از پرسنل مثلا با کراوات می آمدند.

نمی گوییم، این جریان را، باید تمام روال نظارت بر  مدارس و خصوصا مدارس غیر انتفاعی، اصلا اینها چقدر پول می گیرند؟ شما می دانید در تهران مدارسی  هست که از یک دانش آموز در سال بیست میلیون تومان می گیرند، 25 میلیون می گیرند، 15 میلیون می گیرند. اینها باید حساب و کتاب داشته باشد، هر کسی هر چیزی می خواهد بگیرد می گیرد و نظارتی از نظر اخلاقی و ارزشی... در هر حال مایه شرمندگی است.

در هفته پیش رو، ایام و مناسبتهای بسیار بسیار عالی و مهمی را داریم. ایام قدر، لیالی قدر، روزها و شبهای قدر که از هزار ماه هم برتری دارد. نزول قرآن است، نزول فرشتگان است، سلم و سلامت است حتی مطلع الفجر است و از این فضای و فرصت معنوی، حداکثر استفاده را باید داشته باشیم و به همدیگر التماس دعا هم بگوییم، در حق همدیگر دعا کردن بسیار خوب است.

از طرفی، مصادف است با سالروز شهادت حضرت علی(ع)، ضربت خوردنش و شهادتش و 23 احیاء، سوم شهادت آن حضرت که بالاخره پیوند ما با ولایت و شهید این ایام هم پیوند افتخارآمیزی ناگسستنی است. باید ایام را از این جهت غنی کنیم. مراسم و برنام های خودمان را انشاءالله حداکثر استفاده را داشته باشیم و باید پیوند خودمان را محکمتر کنیم. بنده این مصیبت را به همه شما پیشاپیش و از زبان شما به محضر شریف صاحب عزا امام زمان(عج) عرض تسلیت دارم «یا بقیة الله آجرک الله فی مصیبت جدک».

این ایام، مصادف است با ایام یا سالروز درگذشت حضرت امام راحل که واقعا حق بزرگی به گردن همه ما دارد. کار بزرگی را انجام دادند و همینطور شهادت شهدای 15 خرداد که ماجراهای 42، هم تستی بود برای رهبری آن روز که حضرت امام باشد و هم تستی بود برای مردم. آزمایش رهبری بود که نشان دهد لیاقت رهبری حرکتی  جهادی انقلابی را می تواند داشته باشد. امام این را نشان داد. پس آن جریانات آزمونی بود برای اینکه مردم بفهمند که این شخص میتواند پیش رو و رهبر باشد و زعیم باشد. هم برای مردم تستی بود و این مردم نشان دادند که این استعداد و ظرفیت در آنها هست، ​این لیاقت در آنها هست که انقلاب را پیروز کنند، که امانتدار انقلاب اسلامی باشد، که خداوند این رسالت و مسئولیت سنگین را به این ملت واگذار کند، این ملت شایستگی اش را دارد، 15 خرداد و هزاران شهید 15 خرداد، کفن پوش، این را نشان داند  که این ملت این استعداد و لیاقت را دارد، آن رهبر آن لیاقت و استعداد را دارد، سال 42 این دو آزمون انجام گرفته وقتی امام و امت همدیگر را یافتند و پیدا کردند، حرکت ادامه پیدا کرد تا 57 به پیروزی کامل الحمدلله منتهی شد. این امامی که ما داریم و همینطور ایامی که پیش رو هست به مناسبت درگذشت حضرت امام(ره)، سالروز جانشینی و رهبری مقام معظم رهبری، این انتخاب به حق و شایسته که این سه دهه، رهبر بزرگوار، لیاقت و شایستگی خودش را نشان داده و از خدای بزرگ می خواهیم که این مرد را برای پرچمداری پرچم انقلاب اسلامی و ادامه مدیریت و رهبری نهضت انشاءالله پاینده بدارد، عمر طولانی به ایشان بدهد تا جایی که بتواند امانت را به صاحب امانت، آقا امام زمان انشاءالله تحویل دهد به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.

یک جمله از رهبر در توصیف امام به شما بگویم که امام در آینه کلام رهبر. مقام معظم رهبری فرمودند:

آنچه زمامداران مختلف مایه امتیاز آنها میشد، اغلب آن صفات را ما در امام،  مجتمع می دیدیم. او هم عاقل بود،​ هم دوراندیش بود، هم محتاط بود، هم دشمن شناس بود، هم به دوست اعتماد می کرد، هم ضربه را که به دشمن وارد می کرد، ضربه قاطع بود. همه آن چیزهایی که برای یک انسان لازم است تا بتواند در چنین جایگاه حساس و خطیری انجام وظیفه کند و خدا و وجدان خود را راضی کند، در این مرد جمع شده بود.

ببینید چه نعمت خوبی خدا به ما داده، چه شخصیت ی را خدا به ما داده، الحمدلله، باید شکر کنیم.

مقام معظم رهبری در دیداری که پریروز با دانشگاهیان و دانشجویان داشتند بسیار نکات خوب و جالبی را مطرح کردند که یکی از آنها سفارش و تاکید مجدد ایشان بر انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن. ملت ما، نهادهای ما، مسئولین ما شخصها و شخصیتها باید انقلابی باشند، انقلابی بمانند و انقلابی عمل کنند. اگر این آموزه را مد نظر قرار دهیم، کشور ما بیمه هست. در طول تاریخ یا مردم از همان اول انقلابی نبودند، امامان ما خانه نشین بودند. یا اگر انقلابی بودند روزگاری، دیگر انقلابی نماندند. علی(ع) چقدر گلایه میکند از مردم که شما حرف مرا گوش نمی کنید. شما را دعوت به جهاد می کنم، تابستان به زمستان و زمستان به تابستان، حرف مرا گوش نمی کنید. ببینید حرف معاویه را سربازانش چگونه گوش می کنند. انقلابی نماندند. در زمان امام مجتبی(ع) هم به همین شکل. پس، انقلابی بودن تنها کافی نیست، انقلابی ماندن و از نسل جوان رهبر بزرگوار ما انتظار فراوانی دارد در این که انقلابی باشند و بتوانند با حضور خودشان انقلابی را حمایت کنند، یاری کنند، پیش ببرند. 

امام (ره) فرمودند: لشکر جوانان مومن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمانها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود و در مقابل تخریب افکار عمومی و فضاهای نخبگانی و و مدیریتی،​ سد ایجاد کنند. لشکر جوان انقلابی، می تواند این کار را بکند. فرمودند نظام در میدان کارزار عظیمی قرار دارد و شما که در وسط این کارزار همه جانبه هستید، باید این رویارویی را احساس و درک کنید و با شناخت طرف مقابل، وظایف انقلابی خود رابشناسید و به آنها عمل کنید.

هر گاه مسئولین ما به رهنمودهای انقلابی امام بزرگوار در آن زمان و رهبر بزرگوار در این زمان عمل کردند پیش رفتند، سود بردند و هر کجا عمل نکردند، پس افتادیم و ضرر کردیم. باید انقلابی باشیم، باید مثل رهبرمان، مثل اماممان انقلابی عمل کنیم.

در جریان برجام باید انقلابی عمل می کردیم. اولا به دشمن بیرونی نباید بها داد، نباید اعتماد کرد. حالا هم اگر برجامی شده، چرا ما یک مرتبه دستمان را خالی کنیم، ما تمام تعهدات را انجام دهیم و حالا ما منتظر باشیم او انجام دهد یا ندهد؟ خودمان را خلع سلاح و پیاده کردیم آن طرف هم سواره. الان هم که آمریکا در رفته، اگر ما می آمدیم می گفتیم برجام تعلیق، برجام را تعلیق میکردیم، بعد اروپا اگر می گفت مذاکره، می رفتیم روی میز مذاکره می نشستیم. تعلیق می کردیم اول، یک نقطه امتیازی در دست ما بود بعد می رفتیم. نه اینکه از همان اول بگوییم نه، ما با اروپا ادامه می دهیم. خیال می کنند که ما نیاز داریم به آنها و محتاج به آنها هستیم. باید دیپلماسی ما دیپلماسی انقلابی باشد، جهادی باشد، پیش رو باشد.

از خدای بزرگ می خواهیم به ما توفیق دهد بتوانیم به رهنمودهای امام بزرگوار در فرمایشاتی که به یادگار گذاشتند و مقام معظم رهبری انشاءالله عمل کنیم.

به رهبر بزرگوارمان، به ارواح شهیدانمان این خاطرجمعی را می دهیم که ما ملت یران انقلابی باقی خواهیم ماند و امید دشمنان را به یأس مبدل خواهیم کرد (تکبیر حضار).

شنیده شده که اداره راه و مسکن شهرستان نکا دارد جمع میشود،​ فکر نکنم به مصلحت باشد، ما از مسئولین استانی و مربوطه و شهرستانی می خواهیم این مسئله راپیگیری کنند و این کار انجام نشود. این همه مردم، مراجعاتشان در این بخش به جاهای دیگر دردسرساز و مایه زحمت است.

والسلام

 

 

فایل صوتی خطبه اول

 

 

فایل صوتی خطبه دوم

- - -

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست