شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 18 خرداد (23 رمضان) 1397

1397-03-18

روز قدس یادگار امام(ره) / دولت باید بعد از خروج آمریکا از برجام، جدی برخورد می کرد

- - -

 

نماز جمعه 18 خرداد (23 رمضان) 1397

به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

فایل صوتی خطبه اول

 

فایل صوتی خطبه دوم

 

- - -

 

قاری : محمد جواد علی نژاد

فایل صوتی قرائت قرآن

- - -

 

قرائت قطعنامه روز قدس : ناصر فتح اللهی

فایل صوتی

- - -

 

اذان : علی بابا نظری

فایل صوتی اذان 

 

 - - -

 

مجری : غلامحسین لقمانی

 - - -

 

قرائت دعای ماه مبارک رمضان : سلمان پاینده

فایل صوتی

 - - -

 

مکبر نماز عصر : مهدی اسبوچین

 - - -

 

سخنران پیش از خطبه : حجت الاسلام والمسلمین شیخ حسین کافتری

 

فایل صوتی

 

 

- - -

 

 مهد آدینه (با همکاری ستاد نماز جمعه و حوزه خواهران ریحانه الرسول)

- - -

 

کتابت قرآن کریم

با همکاری انجمن خوشنویسان شهرستان نکا، اداره ارشاد و ستاد نماز جمعه

با تشکر از خطاطان و خوشنویسان این انجمن، آقایان :

استاد فریبرز نوری - استاد غلامرضا صادقی نوا

آقای نبی ا.. پوروایی - نبی ا.. رمضان پور پوروایی - نادر چهاردهی

و خانمها : مریم البرزی و زینب سیفی

- - -

 

پاسخگویی به احکام شرعی و مشاوره خانواده

- - -

 

ایستگاه سلامت توسط حضور هلال احمر شهرستان نکا

 - - -

 

حضور مدیر و پرسنل اداره محیط زیست شهرستان نکا

و پخس کیسه های نخی (جهت کاهش مصرف پلاستیک)

با شعار «نه به پلاستیک»

 - - -

 

خطبه دوم نماز  جمعه 18 خرداد 1397 شهرستان نکا

(متن کامل)

همه شما بزرگواران، مردان و زنان با صبر و با استقامت در حوزه عبادت و در حوزه سیاست و حمایت از ولایت و انجام دستورات پروردگار و خودم را به تقوای خدا سفارش و توصیه میکنم. تقوا، همه بحرانها را حل می کند. اگر همه با تقوا باشیم، حداقل، اکثریت باتقوا باشند، خدای بزرگ در آیات 2 و 3 سوره طلاق می فرماید «و من یتق الله یجعل له مخرجا» برون رفت از بن بستها، انسان باتوا از اینکه تقوا داشته باشد، خدا روزنه گریز از مشکلات و بن بستها را به روی او می گشاید «و یرزقه من حیث لا یحتسب» گشایش اقتصادی. پس مشکلات اقتصادی هم بخش عظیمی از آن بوسیله تقوا حل میشود. «و من یتوکل علی الله فهو حسبه» اگر توکل داشته باشی، ​خدا تو را در زندگی بس است. اگر خدا را داشته باشی دیگر نه آمریکا و شیاطین دیگر و ایادی اش هیچ غلطی نمی توانند بکنند. از برکات روزه این است که انسان باتقوا میشود، باتقواتر میشود، خدا را از این بابت شکر می کنیم و  دعا می کنیم که خداوند انشاءالله زندگی پرهیزکارانه را برای همه ما در ایام قدر که تتمه ایام قدر تا امروز غروب هم «قدر» است و مخصوص شب نیست. انشاءالله زندگی پاک، زندگی همراه با گشایشهای گوناگون در زندگی، زندگی پرهیزکارانه همراه با تقوا را در این ایام برای همه ما مقدر بفرماید.

تشکر دارم از همه شما ملت بزرگوار، ​مردم خوب، که اولا وظایف عبادی خود را انجام دادید،​ دست شما درد نکند، همه آنها که روزه گرفتند، ​نماز خواندند، همه کسانی که دلشان می خواست روزه بگیرند اما یا مریض بودند یا مسافر بودند و به هر علتی  نتوانستند اما حرمت این ماه را حفظ کردند. واقعا از اینها بنده تشکر می کنم. از کسانی که بدون عذر روزه خوردند و نگرفتند و عذری نداشتنداما حداقل هنجارشکنی نکردند و در ملا عام روزه نخوردند و ادب را حفظ کردند، ​از آنها هم بنده تشکر میکنم و آرزو میکنم خدا انشاءالله آنها را هم به جرگه روزه داران و روزه گیران و نمازگزاران انشاءالله ملحق کند. از همه کسانی که شبها و روزهای ماه در مساجد و محافل و مراسم شرکت کردند یا دلشان می خواست شرکت کنند، ​به هر دلیلی نتوانستند، ​تشکر میکنم. از تمام همسایگان مساجد که به خاطر حرمت این ماه تحمل کردند صدای مناجاتهای سحری و دعای سحر را که روزه داران بتوانند بلند شوند روزه بگیرند. شما می دانید بالاخره گذاشتن دعای سحر​، گذاشتن بعضی صحبتها در سحر مستحب است، آن که استثنا شده فقط اذان است، اذان نیاز به اجازه و رضایت همسایه ندارد، باید گذاشت اما منهای اذان اگر خواستید دعای سحر بگذارید یا مناجات،​ هم باید متولیان مساجد مواظبت کنند طولانی نشود و با صدای خیلی بلند نباشد. مثلا در مسجد جامع سالهاست گفتیم همان حدود یک ساعت مانده به اذان صبح بلندگو و رادیو را روشن کنند و پنج شش دقیقه ای روشن است تا کسانی که میخواهند بیدار شوند بعد خاموش می کنیم تا یک ربع به اذان صبح و دعای سحر که اگر کسی خواب مانده در آن یک ربع میتواند بلند شود چیزی بخورد اما همین مقدارش هم ممکن است بعضی از مساجد رعایت نکنند و صدای بلندگو یک مقداری بیشتر باشد درهر حال آن همسایه هایی که بخاطر احترام ماه رمضان تحمل کردند از همه آنها تشکر می کنم.

از شما که امروز در راهپیمایی عظیم شرکت کردید به ندای امام بزرگوار پاسخ مثبت دادید، ​اعمال حمایت از مظلومان جهان کردید از شما تشکر و تقدیر دارم.

از همه سخنگویان، سخنوران،​ مبلغان که در این ماه تریبونهای تبلیغات دینی را اداره کردند، آمدند احکام گفتند، نماز جماعت اقامه کردند، معارف دین را بیان کردند، ​از همه تشکر و تقدیر دارم.

 از سخنرانان نماز جمعه و پیش از خطبه های نماز جمعع تشکر و تقدیر دارم از سخنرانان مسجد جامع جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج اقا موسیوی اصفهانی، جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا کافتری، جناب حجت الاسلام والمسلمین ترابی نسب که این شبها ایشان سخنران هستند و امروز هم فرمایشات بسیار خوبی را جناب حاج آقا کافتری داشتند. از همه صمیمانه تشکر و تقدیر دارم. از همه مخاطبانی که در این ایام، فیلمهایی که تلویزیون نشان میدهد را رها کردند، یا بعضی از مسائل و مهمانیها و دید و بازدیدها را کنار گذاشتند که در مسجد باشند و از برنامه های مسجد استفاده کنند، از همه، از خانمها و آقایان،​ از نوجوانها و جوانان، صمیمانه تشکر و تقدیر دارم.

نکته دیگر اینکه، از 16 تا 22 خرداد به عنوان هفته محیط زیست و امثال شعار سال محیط زیست، غلبه بر آلودگی پلاستیکی است. در خطبه قبل در این زمینه صحبت مختصری کردم و باز هم تذکر می دهم، ​اینطور که ما داریم پلاستیک را وارد زندگی خودمان می کنیم، تا چیزی می خریم در کیسه لاستیکی، ​نان در کیسه پلاستیک، سفره ها پلاستیکی، واقعا داریم به طبیعت ظلم میکنیم. گاهی مهمانیهایی است  که بزرگ است و ظروف پیدا نمی شود استثنا است، نه اینکه اینقدر پلاستیک را وارد زندگی خودمان کنیم.

محیط زیست کار خوبی کرده، کیسه های نخی و پارچه ای به عنوان نمونه آورده، ​همراه خودتان داشته باشید،​ برای نان و... بهداشتی هم هست،​ هزینه اش هم کمتر است و محیط زیست هم خراب نمی شود، سیصد چهارصد سال طول میکشد تا پلاستیک به طبیعت برگردد، داریم واقعا طبیعت را خراب می کنیم.

همینطور گفتند که آتش زدن کاه ها و ساقه های گندم و زراعتها،​ هم به خاک صدمه می زند و هم کاه را از دست می دهیم و این کار  برای محیط زیست نادرست است.

لشکر حضرت زینب(س)، یک سال است که تشکیل شده. البته در میان خانمهاست. فرمانده لشکر دارد، سه تا تیپ دارد، یک تیپش مال غرب استان و  یک تیپ برای میانه استان و یک تیپ هم شرق استان، اینها گردانها دارند و بیشتر کارشان در حوزه زنان، مسائل فرهنگی و پشتیبانی مالی از مدافعان حرم و جبهه مقاومت است. از خانواده ها و خواهران، کمکهای مالی و مادی را جمع آوری کنند برای حوزه مقاومت و مدافعان حرم هزینه کنند. انشاءالله که به این لشکر حضرت زینب(س) همه بانوان و خواهران ما ملحق شوند و همه بانوان ما وصل شوند و کمک کنیم در این زمینه.

اما مسئله قدس. شما می دانید بیت المقدس برای ما مهم است. هم اولین قبله ما بوده و هم محل عروج پیغمبر به آسمان. معراج پیغمبر بوده و برای ما اهمیت دارد. امسال جریان قدس برای ما از این جهت قابل توجه است که یک روز قدس بدون سیطره سرزمینی داعشی ها را راهپیمایی کردیم. شما می دانید استکبار می خواست اسرائیل دوم و اسرائیل سوم بوجود بیاورد. در برنامه شان هست، داعشیها سرزمینهایی را بگیرند از سوریه و عراق و حکومت خودخوانده خلافت اسلامی شام و عراق را تشکیل دهند که خودش می شد یک اسرائیل دوم.

اقلیم کردستان عراق را برنامه تجزیه و اسقلالش که اینجا بشود یک اسرائیل سوم که بصورت جدّ در برنامه کار استکبار جهانی بود. با دفاع جانانه شما و بچه های شما از اینها پیشگیری شده و الحمدلله سیطره سرزمینی برای داعشیها وجود ندارد و باقی نمانده و از این جهت روز قدس را با این دلگرمی و با این خوشحالی برگزار کردیم.

البته یک نکته ناملایم هم وجود داشت و آن اینکه رئیس جمهور دیوانه آمریکا تصمیم گرفت سفارتخانه را منتقل کند از تلاویو به بیت المقدس و برنامه یهودی سازی بیت المقدس که منتقل کرده ولی هیچ کدام از کشورهای جهان جز دو کشور، گواتمالا و پاراگونه، هیچ کشوری حاضر نشد سفارتخانه اش را ببرد بیت المقدس و پاسخ مثبتی و همیاری نکردند با آمریکا در این جهت اما در هر حال برای ما ناگوار بود.

آمریکا و صهیونیست ها طرحی را در دست اقدام دارند که اسمش هست معامله قرن، طرح بزرگ که پیریزی کنند همان اسرائیل بزرگ را که بخش زیادی از کرانه غربی رود اردن را که در اختیار حکومت خودگردان فلسطین است ملحق کنند به اسرائیل غاصب و بیت المقدس را کاملا یهودی سازی کنند و بالاخره حماس و گروههای جهادی فلسطینی را خلع سلاح کنند.

اگر ما این مسئله را جدی نگیریم دارد یک فتنه عملی میشود و متاسفانه با کشورهای عربی اسلامی هم، بخشی از آنها ساختند. چهار کشور، عربستان، امارات، قطر و مصر. در این طرح هماهنگ هستند با آمریکا و همکاری دارند با آمریکا.

چرا ما باید از قدس، روز قدس حمایت کنیم، راهپیمایی کنیم؟

اولا یادگار امام و دستور امام ماست و یکی از علمای بزرگ لبنان تعبیر جالبی داشت. گفته حضرت امام قدس را قبله جهاد قرار داده. یعنی جهاد ما باید متوجه قدس باشد حتی در دفاع مقدس هم فرمودند راه قدس از کربلا می گذرد یعنی اولا باید کربلا و عراق و خطر صدام را حل کنیم اما اینجا میانه راه است. آخرش باید منتهی شویم به قدس و قبله جهاد. بنابراین یادگار امام ماست از این جهت و وظیفه دینی ماست. دین ما می گوید اگر ببینی نسبت به یک عده ای ظلم میشود تو بی تفاوت نباید باشی و اعلان همکاری و همدردی با مظلوم داشته باشی.

نکته سوم این است که این جریان برای ما یک نقطه قوت و اقتدار است.

فرمایشات پریروز مقام معظم رهبری در مرقد حضرت امام را گوش کردید. فرمودند:

امروز دشمن فشار اقتصادی، ​فشار روانی و فشار عملی، ​اینها در دستور کارش است. فشار روانی را اینجور توضیح دادند. فرمودند: آنچه که برای ما مایه قدرت و اقتدار است، آنها را با یک عملیات و جنگ روانی برای ما اینجوری توجیه کنند که مایه ضعف ماست،​ مایه چالش ماست‌ و بهتر است اینها را رها کنیم. مثلا جریان هسته ای کشور ما، ​این جریان هسته ای و پیشرفتهای هسته ای برای ما یک مسئله بسیار بسیار مهمی بود و هست. احساس ترس کردند و در این زمینه ها محدودیتهایی را برای ما به وجود آوردند. البته در دل برجام فرصتهایی هم وجود داشت که باید از این فرصتها را استفاده می کردیم.

مثلا ‌همین که مقام معظم رهبری دستور دادند آمادگی لازم برای رسیدن به  190 هزار سو از همین فردا با حکم ولایی حکومتی باید انجام بگیرد. فرمودند فعلا در داخل چارچوب برجام عمل می کنیم. ما در داخل چهارچوب برجام یک چنین فرصتی را داشتیم، چرا مسئلوین نباید از این استفاده می کردند. حالا که آمریکا آمده نقض عهد کرده، تحریمهای جدیدی را وضع کرده،​ در رفته از برجام، حداقل آنچه که در چهارچوبه برجام وجود داشت و میتوانستیم استفاده کنیم، ما هم باید میگفتیم که همین 190 هزار سو را می خواهیم انجام دهیم، ​دیگر نیاز به هزینه کردن و دستور رهبر نباشد. یا همان جریان تعلیق، چه اشکالی داشت که وقتی آمریکا بیرون رفته ما هم برنامه را تعلیق کنیم آنوقت برویم سر میز مذاکره.

بنده که در خطبه نماز جمعه این را گفتم بعضیها یک مقداری ناراحت شدند، که این تحلیل ها اینجوری نباشد.

نه آقاجان! رهبر وقتی خودشان فرمودند که اگر شما پاره کنید ما آتش می زنیم، حالا که آنها نقض کردند و بیرون رفتند حداقل ما تعلیق کنیم. این تعلیق کردن حق ماست،​190 هزار سو حق ماست، چیزی که در برجام به ما اجازه داده شده.

این پیشرفتهای هسته ای برای ما نقطه قوت است و همینطور جریان صنایع موشکی ما برای ما نقطه قوت است. ببینید چقدر دنیا سعی می کند که نظارت کند، محدود سازی کند ما را در جهت صنایع موشکی و همینطور جریان عدالتخواهی بین المللی. این را مقام معظم رهبری فرمودند به عنوان عامل قدرت ماست. یعنی اینکه امروز بیاییم از مظلومان جهان، ​از مستعفان جهان اعلان حمایت کنیم، آنها را کمک کنیم، از نظر سیاسی، از نظر مشاوره های نظامی کمکشان کنیم، این، مایه قوت ماست،​ در دل مستضعفان جهان،​ در دل ملتهای جهان جا می گیریم. ملتهای جهان حامی و پایگاه ما میشوند، عقبه سیاسی نظامی ما میشوند. پس بنابراین اینها به عنوان یک قدرت است.

پس اگر امروز داریم از جریان فلسطین و مظلومان فلسطین که 7 میلیون آواره فلسطین امروز در بیرون سرزمین فلسطین دارند  زندگی می کنند،​7 میلیون آواره اگر این اینها اعلان حمایت کنیم برای ما مایه اقتدار ماست و یک قدرت است. علاوه بر اینکه وظیفه دینی و یادگار امام بزرگوا ماست. از این جهت لازم است همه ما روز قدس را جدی بگیریم و این یادگار امام را انشاءالله زنده نگه بداریم.

بنده انتظار داشتم که هم دولت بعد از اینکه آمریکا در رفته از برجام، دولت جدی برخورد می کرد،​ تعلیق را انجام می داد،​ این 190 هزار سو را انجام میداد و هم مجلس حداقل لوایح سه قلوی بین المللی را که واقعا مایه افتضاح است، جریان 2030،​ جریان لایحه پالرمو، جریان FATF، اینها واقعا خود تحریمی است. چرا مجلس اینها را به طور کلی از دور خارج نکرده. حالا که آمریکا این کار را کرده ما چرا این لوایح را از دور خارج نکردیم؟ انتظار ما این بود که دولت و مجلس بهتر از این ظاهر شوند و بالاخره از دستورات مقام معظم رهبری باید حمایت کنند. اینجور نباشد  که همه هزینه ها را رهبر بپردازد. الان که مقام معظم رهبری دستور دادند باید دستور رهبر را جدی بگیریم. باید در همین شهر ما ده بیست بنر بالا می رفت در تایید از دستور رهبری، ​در سراسر کشور باید گروههای مردمی اعلان حمایت می کردند. مسئولین که خیلی نشنیدیم بیایند مصاحبه و اعلان حمایت کنند،​ حالا دو سه نفرشان بودند. باید هم مسئولین و هم مردم اعلان حمایت کنند، رهبر دلگرم تر شود، باید بدانیم با حمایت از رهبر در دستوراتی که داده موفقتر پیش برویم.

ما در اینجا به رهبر بزرگوار می گوییم که از دستور حکومتی و ولایی شما در رابطه با جریان 190 هزار‌ سو اورانیوم غنی سازی شده کاملا حمایت و پشتیبانی می کنیم. (تکبیر حضار)

به آمریکا، صهیونیستها و استکبار جهانی می گوییم، هیچ گاه با حضور ملتها، ​با بیداری ملتها، با بیداری ملت بزرگوار ایران،​ هیچ گاه طرح خائنانه شما تحت عنوان معامله بزرگ غرب و طرح سازش هیچ گاه عملی نخواهد شد (تکبیر حضار).

بعضیها می گویند چرا مرگ بر آمریکا می گویید، چرا پرچم آمریکا را آتش می زنید. آقاجان!، مرگ بر آمریکا در زمان امام هم گفته میشد و امام هم تایید کردند. کسی کاری به کار ملت آمریکا ندارد. مظلوم هر چه از آثار ظالم ببیند دلش می خواهد با آن برخورد کند. ما مظلوم هستیم. پرچم آمریکا را که در داخل خود آمریکا آتش می زنند، پس بنابراین بحث ملت آمریکا نیست. ملت آمریکا یک ملت مستضعفی هستند که تحت سیطره استکبار جهانی و قدرتهای صهیونیستی قرار دارند. اینجوری دلسوزی نکنند بعضیها در داخل که چرا مرگ بر آمریکا می گویید، چرا پرچم آمریکا را آتش می زنید. ما پرچم آمریکا را آتش می زنیم و مرگ بر آمریکا را هم با صدای بلند خواهیم گفت (شعار مرگ بر آمریکا حضار).

والسلام

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست