شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 5 مرداد 1397

1397-05-05

- - -

 

نماز جمعه 5 مرداد 1397 

به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

- - -

 

قاری : محمد اسماعیل کشواتی

 - - - 

 

موذن :  سید احمد حسینی

فایل صوتی اذان

 

- -- 

 

مکبر نماز عصر :  حسین حسن نژاد 

- - -

 

مجری : امین طاهری

 فایل صوتی مجری

 

- - -

 

سخنرانی به مناسبت 5 مرداد سالروز اقامه اولین نماز جمعه در ایران اسلامی

و ارائه گزارشی از فعالیتهای ستاد نماز جمعه

توسط مسئول روابط عمومی ستاد : ناصر فتح اللهی

فایل صوتی سخنرانی

 

امروز پنجم مرداد، سالروز تاسیس اولین نماز جمعه در نظام اسلامی با حکم پیامبرگونه امام راحل و عظیم الشان انقلاب و قریب به چهل سال است ملت ما در این سنگر حاضرند.

اهمیت نماز جمعه از دو منظر قابل بررسی است. یکی تعریفی که رهبر انقلاب دارند. آقا فرمودند:

«نماز جمعه عضو حفظ کننده نظام، بخشی از دستگاه رهبری، وسیله تربیت اسلامی، سنگر مقابله با تهاجم فرهنگی،​ سنگر دفاع از انقلاب، ​سنگر وحدت آفرین و همچنین نقطه آرامش دلهاست».

هر کدام از هفت بندی که آقا در یک عبارت بسیار زیبا و پرمعنا اشاره کردند حائز اهمیت است و راه نجات کشور،​ راه نجات اسلامی را همانگونه که امام عزیزمان فرمودند در این سنگر یعنی سنگر وحدت باید جستجو کرد.

صد البته تربیت نسل فردا هم از همین منظر به عنوان پایگاه انقلاب اسلامی و پایگاه شهدا و پایگاه امام قابل تعریف است و ما میتوانیم فرزندانمان را برای آینده از این سنگر و از این مدرسه استفاده کنیم و تربیت کنیم و مقابله کنیم با بسیاری از تهاجماتی که دشمن بر علیه ما طراحی می کند.

نکته دومی که می توان به اهمیت نماز جمعه پی برد این است:

شما اگر فضای مجازی را مشاهده کنید، کشورهای غربی، اروپایی، اسرائیل . آمریکا، تعاریفشان را نگاه کنید، تهاجمی نیست  که روزانه صورت بگیرد به نماز جمعه کاری نداشته باشند. این نشان می دهد که این سنگر کارساز است برای حفظ نظام و آنها دندان تیز کردند تا جایی که امکان دارد این سنگر را ضعیف کنند و انشاءالله ما این سنگر را تا آخر همان پیمانی که با امام و شهدا بستیم حفظ خواهیم کرد.

در شهرستان نکا که جزء نماز جمعه های بسیار بابرکت و صاحب امتیاز در سطح ملی است، ​هر چه که ما داریم به برکت حضور و نفس گرم مردمی است که حقیقتا در انقلابی گری پیشتازند حداقل در استان مازندران.

امتیازات مردم ما و برتریهای مردم ما در حفظ سنگر نماز جمعه زبانزد ملی است. آنانی که ارزیاب هستند،​ در سطح ملی و در سطح استانی، ​نماز جمعه و  حضور شما را بسیار مثبت و کارساز تعریف کردند. شاید ما به تناسب جمعیتی که داریم قابل تعریف نباشد با اینگونه عرضی که تقدیم شما داشتم اما ما از همه جای شهرستان نماینده داریم در نماز جمعه. البته انشاءالله باید همه مبلّغ این سنگر باشیم که در روزهای سخت و دشوار سنگر نماز جمعه برای دفاع از انقلاب، بهترین سنگر هست.

در این سالهایی که در خدمت شما بودیم، عزیزان عنایت  داشته باشند فعالیتهای نماز جمعه محدود به همین مصلی نیست. تمام راهپیمایی هایی که در سطح شهرستان، چه به شکل رسمی، ​نظیر راهپیمایی های روز قدس و 22 بهمن که برگزار میشود یا در برنامه ها و راهپیمایی هایی که دفعتا اعلام میشود برای اعلام حمایت از یک پدیده و موضوعی در نظام. آرمان فلسطین باشد، مردم یمن باشد،​ مردم غزه باشد، ​شهدای مدافع حرم باشد، تشییع جنازه های مختلف شهدا که ما در خدمتتان بودیم،​ در هر شکل ستاد مرکزی اش در ستاد نماز جمعه است و برگزارکنندگان آن عزیزان ما در ستاد نماز جمعه با کمک دست اندرکاران از جمله، سپاه، اداره تبلیغات و نهادهای دیگر هستند.

ما افتخار می کنیم از اینکه نماز جمعه پایگاه تحرکات انقلابی و آرمانی بر مدار ولایت و شهداست که البته این بر می گردد به اعتمادی که شما به ستاد نماز جمعه و به امام جمعه عزیز و بزرگوارمان دارید که این نقطه قوت شهرستان ما هم هست.

ما غیر از بخش راهپیمایی که در خدمت شما بودیم، تقریبا تمام فعالیتهای فرهنگی که در سطح شهرستان به شکل عمومی برگزار میشود، ​مثل سوم خرداد، مثل 14 خرداد و برنامه های دیگری مثل هفته دفاع مقدس تا دهه فجر، ​هر برنامه ای که برگزار میشود سهم عمده ای هم در مدیریت و هم در اجرا مربوط میشود به ستاد نماز جمعه و ما آنجا خدمتگزار مردم هستیم.

امام جعه محترم و بزرگوارمان حضرت آیت الله محمدی لائینی به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان نکا که راهبری می کنند مجموعه فعالیتهای فرهنگی را و من امیدوارم که همه دستگاهها مجاهدانه‌ پای کار باشند و​ آن آرمانهای شهدا محقق شود،​در واقع مدیریت فعالیتهای فرهنگی شهرستان را به عهده دارند، این سهم را ما آنجا بیشتر ایفا می کنیم، ​نقش آفرینی می کنیم و امیدواریم خدا از ما بپذیرد.

ما در سال 95 به حکم حضور شما،​ به نفس گرم شما، به غیرت انقلابی شما، در سطح کشور جزء 10 نماز جمعه برتر کشور شدیم. همین حضورها بسیار معنادار هست.

بخش جالب دیگری که دوستان ما همواره کار کردند در این حداقل سی سال گذشته این بود که ما همواره دنبال رویشهای جدید برای فعالیتهای فرهنگی در نماز جمعه بودیم. امام جمعه محترم تاکیدا و اعضای هم پیروی کردند و تاکید دارند بر این موضوع که حتما ار بین نوجوانان و جوانان عزیز برای اداره برنامه های فرهنگی مصلی استفاده شود. اینها هم خودشان تربیت میشوند هم نمونه و الگو میشوند برای کسانی که می خواهند در این مسیر قدم بردارند.

من به عنوان معلم خدمت شما عرض کنم: تردید ندارم، شک ندارم، شما هم تردید نکنید، ثابت شده امروز، ​دشمن آمده حجاب ما را بگیرد،​ غیرت ما را بگیرد، نمازمان را بگیرد، ولایتمان را بگیرد از دل ما، ​هیچ سنگری،​ هیچ جایی بهتر از نماز و آن هم نماز جمعه، آن هم مشارکت اجتماعی برای یک عبادت جمعی که تعیین کننده هست. ما با همین نماز جمعه جنگ را اداره کردیم، با همین نماز جمعه فتنه را خواباندیم، با همین نماز جمعه تهدید را به فرصت تبدیل می کنیم، با همین نماز جمعه توطئه بر علیه جوانانمان را به فرصت تبدیل می کنیم و آنها را انقلابی بار می آوریم. خواهش من این است، ​ریش سفیدان، عزیزان، جوانان، آنهایی که پدر هستید، فرزندانتان را در دامن نماز و در دامن نماز جمعه تربیت کنید که راه سعادت، راه رستگاری،​ راه موفقیت، راه آبرومندی و عزتمندی همین هست./ والسلام

 

 - - -

احکام شرعی : حجت الاسلام  بابایی

- - -

 

نمایشگاه عکس به مناسبت 5 مرداد

 - - -

 

جمع آوری کمکهای نقدی جهت بحران آب و خرید آب معدنی 

در استان سیستان و بلوچستان

- - -

 

ایستگاه صلواتی به مناسبت میلاد امام رضا(ع) و 5 مرداد 

- - -

 

بسته های تبرک حرم امام رضا(ع)

 - - -

 

شهدای محراب  و شهدای ستاد نماز جمعه نکا

- -- 

 

خطبه های نماز جمعه

 

فایل صوتی خطبه اول

 

 

فایل صوتی خطبه دوم

 

 

خطبه دوم (متن کامل)

باز هم شما بزرگواران را به تقوا فرا می خوانم، سفارش و توصیه می کنم. هم به خودم و هم به شما.

خدای بزرگ در سوره دخان آیه 51  فرمودند: «ان المتقین فی مقام امین» روز قیامت، ​انسانهای باتقوا در جایگاه امن قرار دارند. خیلی ها هستند که در آنجا در وحشت و ترس و اضطراب هستند. ​روز فزع اکبر است اما انسانهای مومن در آسودگی خاطر، آرامش دل و امنیت کامل. ممکن است در همین دنیا هم همین باشد. در دنیا هم از یک حد ضعیفترش بالاخره انسانهای باتقوا آرامش دارند. هیچ وقتی اضطراب و استرس و دلهره و دستپاچگی، اینطور نیست. کاملا آرامش خودشان را دارند، ​امید خودشان را دارند. در سخت ترین و شدیدترین بحرانها و تهدیدها، ​اینها کوهی استوار و با آرامش کامل هستند که به دیگران می توانند امید ببخشند. آرامش ببخشند و دیگران به آنها پناه ببرند در چنین شرایطی. انسانهای باتقوا چنین هستند. پس چقدر زیباست و بجاست که ما در زندگی تقوا داشته باشیم تا در پرتو تقوا جایگاه امنی پیدا کنیم. هم در دنیا و هم در آخرت.

خدایا به همه ما توفیق باتقواتر شدن عنایت بفرما

ایام و هفته ای که در پیش رو داریم مناسبتهایی است:

اولا شهادت 8 بسیجی اهل سنت که توسط گروهک پژاک، همین چند روز قبل به شهادت رسیدند و این نشان دهنده آن است که اولا ملت ما یکپارچه، شیعه و سنی، اقوام و مذاهبش، در خدمت نظام و ملت هستند و ثانیا دشمنان ما برای آنها فرق نمی کند، شیعه و سنی. هرکسی که پای دین بایستد، پای نظام و انقلاب بایستد، آنها با ایشان دشمن و مخالفت هستند و دشمنان ما ابزار قدرتهای استکباری هستند. اینقدر از علمای اهل سنت و از نیروهای مومن و انقلابی اهل سنت بوسیله دشمنان ما به شهادت رسیدند و کشته شدند مثل شیعیان. ما با خانواده های این شهید اظهار همدردی می کنیم.

پارلمان دولت غاصب اسرائیل قانونی را تحت عنوان دولت یهود در این چند روز گذشته مصوب کرده که رسما اسرائیل یک کشور یهودی و دولت یهودی و حتی فلسطینیان هم به عنوان انسانهای بیگانه، حتی به عنوان شهروندان درجه دو و سه هم اینها را به رسمیت نشناختند. به عنوان انسان بیگانه که هیچ تعلق و حقی نسبت به این سرزمین ندارند.

8 مرداد گرامیداشت عالم بزرگوار آیت الله مشکینی است. خدا رحمتش کند. در سمت امامت جمعه شهرستان قم و در خبرگان ،​ در بسیاری از پستهای حساس نظام جمهوری اسلامی با کمال زهد و وارستگی، با کمترین برداشت از بیت المال و بیشترین بازدهی برای کشور و نظام. خدایش انشاءالله رحمت کند.

در سطح شهر، گاهی دیده میشود بعضی از ماشینها، ​صدای ساز و آواز ضبط را اینقدر بالا می کنند که واقعا اسباب اذیت عابرین، اسباب اذیت مردم است. باید یک مقداری نیروی انتظامی، بعضی از ناهنجاریها درکف خیابان، ​در خودروها و بوسیله بعضی از افراد را جدی بگیرد و نگذارد که ایجاد مزاحمت کنند و اختلالی را ایجاد کنند.

ریاست محترم جمهور ما در دو صحبت خودشان در سفر اخیری که به اروپا داشتند و صحبتی که در جمع نمایندگی های ما،​ایران، مسئولین نمایندگیهای ایران در خارج کشور داشتند، صحبتهای بسیار جالبی را بیان کردند و در مواجهه با تهدیدهایی که آمریکا داشت برای متوقف کردن فروش نفت ایران و مسائل دیگر، ​بسیار موضع انقلابی و قوی گرفتند. اینها همان چیزهایی است که شعار اصلی انقلاب ما هست و در راستای همانهاست.

جناب سردار سلیمانی ضمن یک نامه ای مراتب تقدیر و تشکر خودشان را از رئیس جمهور محترم هم بیان داشتند و همه ماها این مواضع را می ستاییم و این مواضع را هم تایید می کنیم.

جناب سردار سلیمانی به آمریکا و رئیس جمهور آمریکا هم اولتیماتوم داده و در مقابل گردن کلفتی های او اظهار قدرت کرده. گفته : برای شما من کفایت می کنم و نیروی قدس. اصلا نیازی به نیروهای مسلح دیگر ایران نیست. فقط من و نیروی قدس کافی هستیم برای شما و جایی که شما فکرش را هم نمی کنید، ​ما در آنجا به شما نزدیک هستیم و شما بالاخره در تیررس ما هستید.

ما این شجاعت و شهامت و اقتدار را واقعا می ستاییم و به جناب سردار سلیمانی دست مریزاد می گویم و همه ما می گوییم سردار بزرگوار و مالک اشتر زمان، همه ما حامی شما هستیم و سخنان شما را تایید می کنیم (تکبیر حضار).

ما هم ادعاهایی داریم، تهدیدهایی داریم، دشمنان ما هم ادعاها و شعارها و تهدیدهایی، با این تفاوت که آنها شعارها و تهدیدهایشان واقعا توخالی است و برای ارعاب و ترساندن است اما تهدیدهای ما و شعارهای ما جدی و واقعی است. علی(ع) فرمود ما مثل ابرهای خشک نیستیم که فقط بغرّیم و خبری از باریدن نباشد. بنابراین نظام جمهوری اسلامی و امثال سردارها اگر تهدید می کنند و چیزی می گویند و مقام معظم رهبری اگر چیزی می فرماید، مسلم واقعیت است و قدرتش را هم داریم. نشانه و نمونه اش همین اتفاقاتی که الان در «باب المندب» می افتد. شما ببینید دو کشتی عربستان در همین دو سه روز اخیر هدف قرار گرفته، فرودگاه ابوظبی هدف قرار گرفته، پالایشگاه عربستان هدف قرار گرفته و به صورت جدّ اعلان کردند که امارات و عربستان و بحرین، از این به بعد در تیررس ما و هدف موشکهای ما هستند. این یک نمونه کوچک از همین قدرت و اقتدار شما ملت بزرگوار ایران است. اگر سردار سلیمانی چنین تهدیدی را دارد، نمونه اش اینجا در باب المندب ببینیم و واقعیت است.

عملیات مرصاد در همین ایام که در خطبه اول خدمت شما عرض کردم. خداوند بینی منافقان را به خاک مالیده و آنچنان جوانهای شما، شهیدان ما، مجاهدان ما، ​ضربه ای به منافقان وارد کردند که در تاریخ برای آنها بی سابقه بوده.

5 مرداد ماه سالروز برگزاری اولین نماز جمعه هست که در آن سال، سال 58،​ سوم ماه رمضان بوده، به امامت آیت الله طالقانی – خدا رحمتش کند – و آن یک نماز جمعه امروز تقریبا شده 900 نماز جمعه در شهرها و شهرستانهای فراوان.

بنده از شما مردم بسیار صمیمی، خونگرم، علاقمند به انقلاب و نماز جمعه که در طول این سه چهار دهه حضور پیدا کردید، حمایت کردید، نماز جمعه را با حضور خودتان باشکوه کردید. بنده صمیمانه تشکر و تقدیر دارم، ​از همه دست اندرکاران نماز جمعه صمیمانه تشکر دارم. از کمبود وسایل سرمایشی و وجود گرما و سرما که شما به زحمت می افتید و موجب زحمات شماست، ​واقعا از صبر انقلابی شما تشکر دارم. بدانید که ما در فکرش هستیم. بارها و مدتها، ​جلسه می گیریم اما هم بنای این ساختمان به گونه ای است که پرتی انرژی بسیار زیاد است و گرانی وسایل هم به گونه ای است که خیلی امکانات به آن شکل آماده نیست و هزینه ها خیلی بالاست. از اینکه شما صبر می کنید بنده تشکر می کنم و انشاءالله ثواب نماز جمعه ما و شما که با زحمت بیشتری است،​ ثوابش هم مسلم بیشتر است. اگر احیانا خیّرینی باشند بیایند گام بردارند و مجهز کنند به سیستم سرمایشی و گرمایشی، ما خیلی ممنون میشویم.

حضرت امام(ره) فرمودند: نماز جمعه با شکوهمندی ای که دارد برای نهضت ما یک پشتوانه محکم و در پیشبرد انقلاب اسلامی ما عامل موثر وبزرگی است (صحیفه نور ج9 ص 97)

مقام معظم رهبری فرمودند نماز عبادی سیاسی که تعبیری بود که آنروز ظاهرا از زبان امام بزرگوارمان صادر شده بود. یعنی به نماز جمعه که نماز عبادی سیاسی گفته ،​این تعبیر امام بوده، ​به این معنا که هم مرکز عبادت است، هم مرکز آگاهی معنوی و سیاسی است که این آگاهی موجب نلغزیدن، راه کج نکردن و به زانو در نیامدن یک ملت است. اینجا هم پایگاه معنویت است، ​هم پایگاه مقاومت. 23/6/86

والسلام علیکم و رحمة​الله و برکاته

  - - -

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست