شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 2 شهریور 1397

1397-06-02

- -- 

 

نماز جمعه 2 شهریور 1397

به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

 

- - -

 

قاری : علی اصغر ایمانی 

 فایل صوتی قرآن

 

- - -

 

موذن : عرفان اصغری 

فایل صوتی اذان

 

- - -

 

مجری برنامه های قبل از خطبه : محمد محمدی

- - -

 

مکبر نماز عصر : محمد علی بخشی

 - - -

 

مجری : سعید سورتیچی 

 فایل صوتی مجری

 

- - -

 

معرفی کتاب : مردم گله مندند

نویسنده : حسین ایزدی

انتشارات سوره مهر منتشر کرد:
به مسئولین عرض می کنم که این حضور مردمی در بیست و دوم بهمن را به حساب گلایه نداشتن آنها از فعالیت های ما مسئولین به حساب نیاورید. مردم گله مندند. از بسیاری از چیزهایی که در کشور می گذرد، مردم گله مندند. مردم با تبعیض میانه ای ندارند. هرجا تبعیض ببینند، احساس ناراحتی و رنج می کنند. هرجا کم کاری ببینند، همین جور. هرجا بی اعتنائی به مشکلات بینند، همین جور. هرجا پیش نرفتن کارها را ببینند، همین جور. مردم گله مندند.

- - -

 

احکام شرعی : حجت الاسلام والمسلمین پوروایی

 - - -

 

سخنرانی فرماندار محترم شهرستان نکا مهندس توحیدی مقدم

به مناسبت هفته دولت 

فایل صوتی سخنرانی مهندس توحیدی مقدم

 

- - -

 

بولتن خبری و فرهنگی ستاد نماز جمعه 

- - -

 

اهدای لوح تقدیر از طرف بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس

به شهردار محترم شهرستان نکا جناب دکتر سید مهدی احمدی

به مناسبت بهره برداری از بلوار و پل آزادگان

 - - -

 

ایستگاه سلامت و ویزیت رایگان توسط مرکز بهداشت شهرستان نکا

با حضور دکتر خانجانی مسئول شبکه بهداشت شهرستان نکا

- - -

 

صندوق جمع آوری کمکهای مردمی 

جهت بحران آب در استان سیستان

 - - -

 

گرامی میداریم یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی

شهدای شهرستان نکا :

شهید علی نودهی (تازه آباد)

شهید رمضان نوربخش (ولاشد)

شهید عبدالله نوروز ندافی (درزی محله)

شهید حسن نورورز ندافی (درزی محله)

شهید احمد نوروزی (نکا)

شهید اصغر نوروزی (کمیشان)

شهید علی اصغر نوروزی (شهاب الدین

 

- - -

 

فایل صوتی خطبه اول

 

 

فایل صوتی خطبه دوم

 

 

خلاصه خطبه اول

خطیب محترم جمعه، پس از حمد و ثنای الهی و صلوات بر پیامبر اکرم(ص) و ائمه طاهرین(ع)، همگان و خود را به امر مهم تقوا سفارش کردند و گفتند:

 

«واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا» آنچه که ما داریم همه امانت است و زوال پذیر. برای ما باقی نمی ماند. آن چیزی که همیشه باقی است، انسان بودن ماست، ​خدمت کردن ماست. استفاده درست از امکانات دنیوی برای توسعه تقوا و اخلاق و فرهنگ. باید طوری زندگی کنیم که بعدا پشیمان نباشیم و همیشه احساس افتخار کنیم.

 

ادامه شرح نهج البلاغه خطبه 110 :                              

 

چهار گروهی که امام از آنها در این خطبه ذکر کرد :

 

1 – منافقان که عمدا به پیامبر(ص) دروغ بستند.

 

2 – کسانی که قدرت ذهنی قوی ندارند و ندانسته سخنان پیامبر(ص) را پراکنده روایت می کنند.

 

انسان خوب باید عالم و آگاه هم  باشد. مثلا تاکید شده اگر به چیزی یقین ندارید آن را جایی بازگو نکنید چون احتمال خطر در آن است. نسبت دروغ به پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) در ماه رمضان،​ روزه را باطل می کند.

 

بر همه ما لازم است در احادیث و بیان احکام شرع دقت کنیم و خطا و غلط در آن نباشد. حتی در نقل قولهای معمولی هم دقت داشته باشیم.

 

خطبه دوم (متن کامل)

تقوا خیلی متاع خوبی است. تقوا انسان را از گناه باز می دارد. چیزی بهتر از این سراغ داریم؟ نه. ازدرون تو نیرویی باشد تو را از بدیها و زشتیها باز بدارد. بزرگترین نعمت همین است. یک درجه از این پایین تر این است که شرایط گناه فراهم نشود. خود این شرایط گناه وجود نداشته باشد، این هم خودش یک درجه از عصمت است و چیز بدی نیست البته خیلی هنر نیست. هنر این است که شرایط گناه باشد و تو گناه نکنی. ولی بالاخره حالا اگر شرایط گناه هم نبود بالاخره تو گناه نکردی. حداقل را داری.

مولا علی(ع) در نهج البلاغه حکمت 345 فرمودند: بخشی و جزئی از عصمت،​ همین است که امکان گناه وجود نداشته باشد.

همین امکان گناه نیست و شرایط گناه فراهم نیست، خودبخود تو آلوده نشدی. پس آلوده نشدن مهم است حالا چه بخاطر اینکه شرایطش وجود نداشت یا شرایطش بود ولی تو آدم قوی بودی و تقوا داشتی. این دومی بهتر است ‌ولی اولی اش هم اینطور نیست که بی فایده باشد.

اگر باتقوا باشیم دنبال وحدت و انسجام هستیم. خدای بزرگ فرمودند «واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا» آل عمران – 103 همه به ریسمان خدا چنگ بزنید، ​متفرق نشوید، وحدت داشته باشید.

خداوند در سوره حج آیه 78 فرمود «واعتصموا بالله» به خدا تمسک کنید اما در آیه 103 آل عمران فرمودند به ریسمان خدا تمسک کنید. تمسک کردن به خدا، ​تمسک کردن به ریسمان خداست. نماز حبل الله است،​ قرآن حبل الله است،​ اهل بیت حبل الله هستند. ولایت حبل الله است. تقوا حبل الله است. وحدت حبل الله است.

پس بنابراین ما که به خدا نمی توانیم اعتصام داشته باشیم و اعتصام به خدا، ​چنگ زدن به ریسمان خداست. ریسمانهای خدا را باید بشناسیم و به ریسمانهای خدا چنگ بزنیم و به ریسمانهای پوسیده شیاطین نچسبیم که آنها وسط راه پاره میشود و ما را با مغز به زمین فرد می آورد و زمین می خوریم.

خدایا به همه ما توفیق پاک بودن از گناه، ​دوری از گناه،​ اعتصام به ریسمان خودت و ریسمان ولایت عنایت بفرما.

دو مناسبت خوشحال کننده در هفته پیش رو داریم. خجسته سالروز میلاد امام هادی(ع) است. امام بزرگواری که سراپای زندگی اش خدمت،​ عصمت،​ طهارت و بخش زیادی از زندگی اش غربت. در غربت و مظلومیت و در نهایت هم مسمومیت.

مناسبت دیگر هم عید غدیر و عید ولایت که پنج شنبه آینده است. این دو مناسبت را به همه شما بزرگواران تبریک عرض می کنم و از زبان همه به محضر شریف صاحب ولایت و وارث ولایت آقا امام زمان(عج) عرض تبریک و تهنیت دارم.

دو مناسبت ناراحت کننده هم داریم در هفته پیش رو. یکی سالروز شهادت شهید فرزانه،​ شهید اندرگو. اگر زندگی نامه اش را خوانده باشد و یا اینکه در صدا و سیما که فیلمش را ساختند دیده باشید، متوجه می شوید این شهید چقدر ایثار داشت،​ چقدر  فداکاری داشت،​ چقدر شجاعت داشت، چقدر زرنگی داشت و شهیدان بزرگوارمان رجایی و باهنر که در حادثه انفجار تروریستی بوسیله منافقان کوردل در هشتم شهریورماه به شهادت رسیدند. این دو مناسبت را هم گرامی می داریم و به همه خانواده های شهدا و امت عزیزمان و خانواده های این شهیدان بزرگوار هم عرض تسلیت داریم و به همین مناسبت روز هشتم شهریور روز مبارزه با تروریسم هم نامیده شد. همان کشورهایی که ادعای مبارزه با تروریست دارند، شما بروید ببینید این منافقانی که 17000 انسان بیگناه را در ایران ترور کردند و کشتند، ​اینها الان کجا هستند و در دامن کی هستند؟ زیر چتر حمایت کی هستند؟ همانهایی که داعیه حمایت از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم را دارند. خدا لعنت کند این منافقان را و خدا رحمت کند شهیدان ما را به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.

آغاز هفته دولت از دیروز بوده و شروع شده به همین مناسبت و بنده خدمت همه  دولتمردان، تلاشگران، خادمان صدیق حوزه خدمتگزاری و اجرایی مملکت، صمیمانه  از زحماتشان، خدماتشان، تشکر و تقدیر دارم و در همه استانها و استان ما و شهرستان ما به همین مناسبت در این هفته پروژه هایی در دست افتتاح یا برای کلنگ زنی آنها، ​شاید حدود 50 پروژه. واقعا جای تشکر و تقدیر دارد. بنده از فرماندار محترم و معاون بزرگوارشان و بخشداران و همه مدیران دستگاههای اجرایی شهرستانمان که در نماز جمعه حضور پیدا کردند،​ از زحمات و خدماتشان تشکر داریم. انشاءالله بین دو نماز دقایقی از توضیحات فرماندار عزیزمان استفاده خواهیم کرد.

پیام حج مقام معظم رهبری پیام کوتاه و گویا که در بعد عبادت، ​سازندگی و خودسازی و معنوی فرازی از آن و در بعد  دشمن شناسی و برائت از دشمن و اینکه امروز راهبرد سیاسی آمریکا ایجاد تفرقه میان مسلمانهاست و مسلمان کشی بوسیله خود مسلمانها و حمایت از ظالمان بر علیه مظلومان. این سیاست آمریکاست. پس ما باید سیاست آمریکا را بشناسیم، شیطنت آمریکا را بشناسیم، ​در زمین دشمن بازی نکنیم و وحدت و انسجام خودمان را باید حفظ کنیم. وحدت بین امام و امت،​ وحدت بین مردم، ​جامعه و مسئولین. وحدت میان خود مسئولان. هم صدایی، یک صدایی،​ هم نوایی و وحدت اقشار و اصناف ملت. اقوام مختلف،​مذاهب مختلف، بالاخره فعلا در یک خانه بزرگ به نام ایران اسلامی داریم زندگی می کنیم، باید با هم باشیم. منسجم باشیم. واعتصموا بحبل الله جمیعا.

در رابطه با مسائل اقتصادی و مشکلات جامعه و مملکت، بخشی از اصلاح امور بر می گردد به نظارت دقیق و برخورد جدی و قاطع با کسانی که عوامل اخلال و اختلال در حوزه اقتصاد هستند. در حوزه کالا  و ارز و سکه و واردات و صادرات. گلوگاه های اقتصادی را نفوذ کردند و سوءاستفاده می کنند. اینها را باید شناسایی کرد. کی باید شناسایی کند؟ شناسایی اینها و برخورد جدی با اینها. باید به مسئولین بزرگوار و دستگاه قضایی بگوییم که ما منتظر و خواهان اقدامات قاطع در برخورد و مبارزه با عوامل اخلال و اختلال در حوزه اقتصادی هستیم (تکبیر حضار).

باید توجه کنیم دین ما دین عدل و انصاف است. آبروی مردم محترم است. آبروی فرد فرد محترم است. باید احتیاط را همیشه پیش رویمان قرار دهیم و دستور کارمان باشد. مبادا اقدام قبل از اتقان انجام بگیرد. هنوز کاملا مشخص نشده، ما اقدام مجازاتی خودمان را داشته باشیم. این نادرت است. بعدا که بگوییم آقا اشتباه شده، دیگر آبروی ریخته شده بر نمی گردد و جواب آبرو و حیثیت انسانها را دادن در پیشگاه خدا بسیار سخت است. از مصاحبه های نپخته و هنوز معلوم نشده، ماهیت قضیه معلوم نشده، از اقداماتی که هنوز جریان اتقان پیدا نکرده خودداری کنیم که خود این کارها آشوب و اضطراب و اخلالی را به وجود می آورد.

روز یکشنبه پیش رو روز کارمند است و قشر کارمند از بالاترین مدیر گرفته تا جزئی ترین پرسنل،​ همه کارمند هستند. کارمندان زحمت می کشند،​ کارمندان پاکدست نجیب و امین فراوانند و توصیه ما این است که مردم را جدی بگیرید، ​به مردم بها دهید. برای مشکل مردم حساب جدی باز کنید. همانجور به دنبال رفع مشکل مردم بروید که اگر یک فامیل شما، یک فرد نزدیک به شما مشکل و خواسته ای داشته باشد، چه جوری دنبال حلش و انجام خواسته اش می روید و یا خواسته و مشکل خودت اگر باشد چه جوری می روی؟ آن بنده خدا که آمده کسی را ندارد و بالاخره اینها را باید همانطور انجام دهیم. کار مردم را امروز و فردا نکنیم، مشکلات مردم را ببینید،​ حرمت و شخصیت مردم، ​وقت مردم، پول مردم، کرایه که می دهد می آید می رود، ​اینها همه را جدی بگیرید. حق و حقوق مردم را به آنها بپردازید و احقاق حق کنید. ممکن است خیلی از مراجعه کنندگان زبان نداشته باشند،​توانایی دفاع از حق و حقوق خودشان را نداشته باشند. یک کارمند مومن انقلابی باید دلسوز باشد.

روز بزرگداشت محمد بن زکریای رازی، پنجم شهریورماه و به همین مناسبت هم روز داروسازی که از قاطبه قشر خدوم در حوزه بهداشت و درمان صمیمانه تشکر و تقدیر داریم.

امروز صبح در اخبار ساعت 8،​ وزیر محترم بهداشت و درمان، ​مصاحبه ای که داشتند، ایران اسلامی ما از نظر حوزه پزشکی در منطقه اول است و در دنیا پانزدهم است. الحمدلله این رشد به برکت انقلاب اسلامی است.

آخرین نکته در رابطه با غدیر و ولایت.

حضرت امام فرمودند: تمسک به ولایت حضرت علی(ع)، تبعیت از مقاصد اوست. باید کسانی که مدعی هستند که ما شیعه امیرالمومنین علی(ع) هستیم باید در قول و فعل و نوشتن و گفتن و همه چیز از او تبعیت داشته باشند. تنها به زبان گفتن ما شیعه علی هستیم، کافی نیست. علی،​ نمازش را ببین، انفاقش را ببین،​ عبادتش را ببین، مردم دوستی اش را ببین، حجاب خانودگی اش را ببین و باید در آن راستا باشیم. (صحیفه امام جلد 18 ص 155).

رهبر بزرگوارمان فرمودند: بشر انواع و اقسام حکومتها را تجربه کرده است. اسلام این حکومت را، ​این نوع قدرتمندیها و قدرتمداریها را قبول ندارد. امامت را قبول دارد. این قائده اسلام است. با غدیر این را بیان می کند. (30/6/95)

پس بنابراین در میان انواع حکومتهایی که وجود دارد، اسلام حکومت از نوع امامت را برای بشریت پسندیده، ولایت را پسندیده. «الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمومنین و الائمه​ المعصومین» که اهل ولایت شدیم و به برکت ولایت انقلاب اسلامی ما پیروز شدیم. اگر ما امام راحل را جانشین امام زمان نمی دانستیم که با حرف او مردم در کوچه و خیابان نمی آمدند. پس پیروزی انقلاب و بعدا دفاع مقدس صدها هزار شهید، صدها هزار خانواده، عزیزانشان را فرستادند، این همه جانباز، ​ایثارگر، آزاده و مجاهدان در راه خدا،​ اینها همه با اراده و امر و خواسته ولی زمان حضرت امام راحل بوده و بعد از ایشان هم خلف صالح ایشان رهبر بزگوار که ما بعنوان کسی که ولایت امر در دست اوست، نائب امام زمان است، گفته و خواسته او خواسته امام زمان و واجب الطاعه هست. با این نگاه هست که ما در مقابل ایشان خازع و تسلیم هستیم. چهل سال تجربه و عمر انقلاب اسلامی ما این را نشان داده. هر جا دولتمردان ما، مسئولین ما، حرف ولایت را گوش کردند، آنجا پیش رفتیم. هر جا موفق نبودیم، شکست خوردیم و ضرر کردیم و صدمه دیدیم، به توصیه های ولایت عمل نشده. این خودش بهترین نمونه و تجربه و دلیل برای کارآمدی ولایت است و لهذا ما اعلام می کنیم که ملت ایران قدر انقلاب را می شناسد و همواره حامی ولایت است و هیچ گاه از خط ولایت عدول نخواهد کرد (تکبیر حضار)

 - - -
نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست