شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 16 شهریور 1397

1397-06-16

به دشمنان اعلام می کنیم که نور امام حسین(ع) و چراغ امام حسین هیچگاه خاموش شدنی نیست

- - -


نماز جمعه 16 شهریور 1397

به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

 

- - -

 

قاری : علی اصغر اصغری

 

فایل صوتی قرآن

 

- - -

 

 موذن : علی ذوالفقاری

 فایل صوتی اذان

 

- - -

 

مجری قبل از خطبه ها : محمد علی بخشی

  - - -

 

مجری : محمد حسین فاضلی

 

فایل صوتی مجری 

 

- - -

 

بیان احکام شرعی : حجت الاسلام اسدی

- - -

 

بولتن خبری و فرهنگی

 - - -

 

سخنرانی مهندس بریمانی رئیس کمیته امام شهرستان نکا

در بین الصلاتین نماز جمعه

فایل صوتی سخنرانی مهندس بریمانی

 - - -

 

 خلاصه خطبه اول

تقوا پیشه کنیم. امام هشتم(ع) فرمود: خداوند به سه چیز امر فرمود: امر به نماز کرد و در کنار آن امر به زکات کرد. کسی که نماز بخواند اما زکات ندهد نمازش قبول نیست.

خداوند فرمود: شکر کنید مرا و شکر از والدین کنید. کسی که شکر والدین را انجام ندهد شکر خدا را به جا نیاورده است.

خدا امر کرده که تقوای الهی را پیشه کنید و در پی آن فرمود: صله رحم به جا آورید. کسی که صله رحم انجام ندهد در حقیقت تقای الهی را به جا نیاورده است.

ادامه شرح خطبه 210 نهج البلاغه :

امام علی(ع) در این خطبه درباره احادیث مجعول و دروغین فرمود راویان سخنان چهار دسته اند: 1 - منافقین که عمدا سخنان پیامبر را جعل کردند. 2 – افرادی که کم حافظه بودند و سخنان پیامبر را ناقص بیان می کردند.

ابن ابی الحدید از علمای اهل سنت و شارح نهج البلاغه در اینجا سخنی دارد:

این حدیثهای جعلی که در فضایل پیامبر(ص) گفته شده، شروع کننده این حدیثها، شیعه ها بودند.

آیت الله خویی در شرح «منهاج البراعه» چنین جواب داده است:

اولا در میان شیعیان، جعال و غلوکنندگان وجود داشتند و حرف های نادرستی جعل کردند اما در دو نکته به ابن ابی الحدید ایراد می گیرد: اول اینکه شروع کننده جعل از طرف شیعه ها نبوده بلکه از اهل سنت بود. دوم اینکه مواردی که ابن ابی الحدید ذکر می کند را اثبات می کند  که جعلی نیست.

ابی سعید حذری از پیامبر(ص) نقل می کند: خداوند سه رحمت دارد. هرکس آنها را حفظ کند، خداوند امور دین و دنیای او را حفظ می کند و کسی که آن را رعایت نکند چیزی را برای او مراعات نمی کند: 1 – حرمت اسلام 2 – حرمت پیامبر 3 – حرمت اهل بیت(ع)

همه حریم ها را باید بشناسیم و از بدعتها دوری کنیم و مراعات کنیم.

 

خطبه دوم (متن کامل)

باز هم همه شما بزرگواران و خودم را به تقوای خدا، ترس از خدا، پرهیزکاری، رعایت حلال و حرام خدا، انجام واجبات و ترک حرام، و قناعت و بسنده کردن به حلال خدا، سفارش و توصیه می کنم. باید در امر دین صبر داشته باشیم همانطور که در امر دنیا باید صبر داشته باشیم. باید در مقابل دشمنانی که می خواهند دین ما، عزت ما، سرمایه های معنوی ما، استقلال ما، شرف ما، ​ایمان ما را بگیرند، باید استقامت داشته باشیم، صبر کنیم و از دشمن نباید بترسیم. خدای بزرگ از قول حضرت موسی (ع) نقل می کند که حضرت موسی به قومش فرمود : «قال موسی لقومه الستعینوا واصبروا ... » کمک بجویید و صبر کنید که زمین از آن خداست، بالاخره کسی را که خدا بخواهد، ​او وارث زمین می شود، همان صالحین و خوبان هستند و عاقبت از آن متقین است. متقی باشیم، پرهیزکار باشیم،​ استقامت داشته باشیم، صبر داشته باشیم، استعانت داشته باشیم از خدای بزرگ، بالاخره می گذرد، مسائل، مشکلات. الان جامعه ما جامعه ای است که واقعا مشکلات در حوزه معیشت و اقتصاد فراوان دارد. بخشی از اینها تحمیل شده دشمنان است و بخشی از اینها هم از درون، یا سوء مدیریت یا بعضی از مسائل دیگر و همه هم شاید به مسئولین برنگردد. گاهی اوقات شاید ما هم یک خورده بی تابیها و بی صبری هایی داریم. مثلا (اگر درست باشد) فرض بفرمایید یک مقدار که اعلان شده، 10 هزار تا، ​بیست هزار تا،​ سی هزارتا، پراید می خواهند توزیع کنند و بفروشند، دو سه میلیون نفر ثبت نام کردند. اگر ما هول و حرص نشان ندهیم، خودبخود پایین می آید. بعضی وقتها ما خیلی زود و بیش از اندازه حرص نشان می دهیم. یک وقتهایی کمپین ماشین ایرانی نخرید راه انداخته بودند و نزدیک بود همین دو خودروساز داخلی ورشکست شوند. چرا همین کار را نکنیم؟ وقتی اینها بیخود قیمت بازار رابالا می برند. حالا من نمی خواهم کمپین تحریم را تشویق کنم، می خواهم بگویم گاهی اوقات ما اگر استقبال نکنیم و علاقه نشان ندهیم، خودبخود بازارشان کساد میشود کسانی که می خواهند سوء استفاده کنند.

در هر حال باید صبر داشته باشیم، عاقبت از آن متقین است، انشاءالله می گذرد این مشکلات هم تمام میشود و از این بحران و پیچ خطرناک هم کشور ما انشاءالله عبور می کند.

ما در آستانه سال تحصیلی جدید هستیم. در آستانه ماه محرم هستیم. در هفته پیش رو،​ مناسبتهای مختلفی است: سالروز شهادت شهید آیت الله مدنی است. در رابطه با آیت الله مدنی من جایی‌خواندم که ایشان می فرمود: من دوست داشتم هم بدانم که آیا واقعا سید هستم یا نیستم. یکی دیگر هم دوست داشتم که شهید شوم. نمی دانستم که آیا شهید میشوم یا نه؟ یک شب امام حسین(ع) را در خواب می بیند که امام حسین به ایشان می فرماید: «یا بنی، انت مقتول» فرزند من، تو کشته خواهی دش. بعد می گوید من جواب هر دو خواسته و سوال خودم را گرفتم. الحمدلله به فوض شهادت رسیده و خداوند روحش را انشاء الله شاد کند.

سالروز ارتحال آیت الله طالقانی است. سالروز شهادت شیخ محمد خیابانی است.

در آستانه سال تحصیلی جدید قرار داریم.‌  اقشار نیازمندی هستند که برای لوازم تحصیل فرزندان خودشان نیاز به مساعدت شما دارند. الحمدلله دیروز جشن عاطفه ها در این چند روزی، کمکهای خوبی از طرف مردم انجام گرفته و الان هم صندوق در بیرون مصلی گذاشتند. انشاءالله مومنین و مومنات کمک کنند، خانواده هایی که تمکن دارند کمک کنند.

فروشگاهها لباس های باوقار با متانت سنگین و لباسهایی که اسلامی باشد، بخصوص لباسهای دختران و خانمها. اینجوری لباسها را بیاورند. الان بسیاری از خانواده های به اصطلاح پایبند ما داریم می گویند نمیشود لباس به درد بخور وجود ندارد و هر چه که می بینیم لباس جلف است، نادرست است. البسه فروشی و فروشگاه ها بیاورند اینجوری لباسها. اتفاقا این لباسها مشتری بیشتر دارد، ​خانواده های پایبند بسیار زیادتر هستند. خانواده ها انشاءالله استقبال کنند، ​تبلیغات شود و سعی کنید بچه های خودتان،​ دانش آموزان دختر را، ​نوه های خودتان را تشویق کنید با چادر بفرستید به مدرسه. نباید بدون چادر باشند. یعنی چه؟ کشور اسلامی و شهر اسلامی، خانواده مذهبی، آنوقت بخواهند بروند، ​این کار کار درستی نیست. در رابطه با آن لباسها هم با قیمت های مناسب سعی شود انشاءالله در اختیار خانواده ها قرار بگیرد.

گفته شده بعضی از مساجد اذان نمی گذارند. یا صبح و حتی ظهر و مغرب هم اذان نمی گذارند. کار درستی نیست. از مساجد همه باید اذان را بگذارند، صبح باشد، ظهر باشد و مغرب باشد. انشاءاله اوقاف و اداره تبلیغات اسلامی توجیه کنند هیات امنا را که حتما اذان را بگذارند.

ما در آستانه ماه محرم قرار داریم. در رابطه با ماه محرم بنده دو سه نکته خدمت شما عرض کنم.

حضرت امام(ره)​فرمودند محرم اثبات کرد حق بر باطل پیروز است. بالاخره محرم برای ما یک الگوست. نشان داد که خون بر شمشیر و حق بر باطل پیروز است. این بزرگترین درس محرم است و بخاطر همین است که دشمنان و ظالمان همواره از محرم هراس داشتند. مصاحبه یکی از خدام قدیمی کربلا را امروز صبح گوش می کردم که در زمان صدام چه بلایی بر سر عزاداران می آوردند که روضه خوانی ها همه تعطیل شده و حتی حرم امام حسین(ع) با اینکه قبلا تا نیمه شب حرم باز بوده و یک ساعت مانده به اذان صبح‌باز میشد اما در زمان صدام سر شب تعطیل می کردند بعد از نماز مغرب و عشا و بعد از اذان صبح تازه باز می شد و آن هم با مراقبتهایی که کی زیاد حرم میرود. می گفت خیلی وقتها می رفتیم، ​بیست نفر بیشتر در حرم نبودند. عزاداریها همه تعطیل،​ دسته رویها همه تعطیل؛ روضه خوانیها همه تعطیل و تمام هیاتها اساسیه هایشان را بردند. ظرف سماور و دیگ، زنجیر و طبل و همه چیز. 700 حسینیه در کربلا بود که تمام این حسینیه ها را تعطیل کردند. بعضی از اینها را منفجر و تخریب کردند. بعضی از اینها تبدیل به انبار و مسائل دیگر کردند. چرا با امام حسین(ع) اینقدر می جنگند؟ چون امام درسی داده به مظلومان و مستضعفان جهان که نجات پیدا می کنند از شرّ ظالمان و ظالمان ناراحت هستند پس محرم به ما اثبات می کند که حق بر باطل پیروز است.

مقام معظم رهبری فرمودند: امر به معروف و نهی از منکر تضمین کننده حیات در نظام اسلامی است.

هفته اول‌ماه محرم هفته امر به معروف و نهی از منکر است. همه ما باید امر به معروف و نه یاز منکر کنیم. مبلغین عزیز ما در این ایام بر سر منبرها باید منکرات رایج جامعه، تهدیدهای موجود در جامعه، آنها را باید به مردم معرفی کنند و به معروفها باید امر کنند، از آن تهدیدها و از منکرات باید نهی کنند و بالاخره باید مداحان و مبلغان ما، هیئات مذهبی و هیئات امنای ما باید دست به دست همدیگر دهیم انشاءالله امسال بتوانیم یک عزاداری باشکوه، علی رغم اینکه گرانی هست، علی رغم اینکه مشکلات اقتصادی هست، علی رغم اینکه دشمنان نمی خواهند بساط امام حسین(ع) پررونق باشد ما باید برای امام حسین(ع) انشاءالله سنگ تمام بگذاریم و به دشمنان اعلام می کنیم که نور امام حسین(ع) و چراغ امام حسین هیچگاه خاموش شدنی نیست.

والسلام

 - - -

 

فایل صوتی خطبه اول

 

 

فایل صوتی خطبه دوم

 

- - -

 

 

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست