شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 30 شهریور 1397

1397-06-30

این ملت با اتکای به خدا، ​اتکای به نفس، می تواند بدون چشم امید و طمع به دشمن داشتن، این مملکت را کاملا بسازند

 

- - -

 

نماز جمعه 30 شهریور 1397 

به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

 

فایل صوتی خطبه اول

 

فایل صوتی خطبه دوم

 

- - -

 

قاری : محمد جواد قاسمیان

فایل صوتی قرائت قرآن

 - - -

 

موذن : بنی احمدی

فایل صوتی اذان 

- - -

 

مکبر نماز عصر : حسام نوروزی

- - -

 

مجری : سعید سورتیچی

فایل صوتی مجری 

- - -

 

معرفی کتاب از تریبون نماز جمعه

کتاب : وارثان عاشورا

نوشته : علی صفایی حائری

نوشته مزبور مجموعه ای است از پنج مبحث در زمینه: اضطرار به دین و حجت، حق و شبهه، احیای امر، وارثان عاشورا، اصحاب اباعبدالله (ع).
این کتاب حاصل سخنرانی های مولف در چند دهه محرم می باشد که به همت و قلم خود ایشان، رقم زده شده است.
در مبحث اول نویسنده به بحث اضطرار به ولیّ و انتظار از ولیّ و انتظار برای ولیّ پرداخته است و با توجه به آیاتی از سوره آل عمران و فجر و تکاثر، از تمحیص و بلاء و فتنه و اشتغال به نعمت ها گفت و گو کرده است.
در مبحث دوم به تحلیلی از حق و شبهه می پردازد، تا در برخورد با شبهه و فتنه و وسوسه و بدعت، همراه نور و هدایت و بیّنات و فرقان، بتوانیم مسلط و سالم و بهره مند باشیم. نویسنده می کوشد تا نشان دهد همراه این بینات و با دستیابی به یک میزان مشخص و فرقان حاکم و با توجه به بیان حضرت امیر(ع) در خطبه 182 نهج البلاغه که از حق و هدف، طریق و راه، قائد و رهبر و آداب و فقه حرکت گفت و گو می کنند، چطور می توان از بند شبهه رهید و زمینه فتنه را ز بین برد و یا ضعیف کرد و از انحراف ها و بدعت ها رها شد.
در مبحث سوم: به این نکته پرداخته شده که احیای امر اهل بیت را چگونه و از کجا دنبال کنیم، تا از کسانی باشیم که به حیات قلبی رسیده باشیم، آن هم تا روزی که تمامی دل ها می میرند. در این نوشته با توجه به تمامی روایات احیاء امر، از عوامل احیاء و مراحل پنج گانه آن، سخن به میان آمده است.
در مبحث چهارم: که عنوان کتاب هم از همین بحث گرفته شده، مولف توضیح می دهد که میراث حسین(ع) که وارث آدم تا خاتم است، به کسانی خواهد رسید که از آگاهی و علم، عبودیت و تقوا، عبودیت و صلاح برخوردار باشند و این ها وارثان عاشورایند.
در مبحث پنجم: به تحلیل و تطبیق و بررسی اوصاف و خصوصیات اصحاب اباعبدالله، پرداخته می شود؛ که چطور مسلم بن عقیل به استقامت و هانی بن عروه به حمیت و حمایت و حرّ به محاسبه و مقایسه و انتخاب و حرّیت و عبودیت و زهیر به نجات و فلاح و سرداری و قیس بن مسهر و عبدالله بن یقطر به مقام سقایت و رسالت و شهادت و هم چنین دیگر یاران به آن مقام وفا و ادب و فداکاری و فوز رسیدند.

- - -


پاسخگویی به سوالات شرعی، احکام و مشاوره

- - -


مداحی به مناسبت ایام محرم

مداح : حجت الاسلام والمسلمین آزادمنش

فایل صوتی مداحی

- - -


شهدای شهرستان نکا

- - -

 

خلاصه خطبه اول

باید از حادثه عاشورا عبرت بگیریم. چه شد که یک عده مسلمان پیرو پیامبر، فرزند پیامبر خدا را به شهادت رساندند. این امر فقط نشانه بی تقوایی است. باید خدا و انجام فرامین او، بیشترین اهمیت را برای ما داشته باشد.

حادثه عاشورا همه ما را تا قیامت سیاه پوش کرده است. جنایت های بزرگی در این ایام در سال 61 هجری روی داده است. یکی از این جنایتها، تاختن اسب بر پیکر امام حسین(ع) بود. عمر سعد یاران خود را ندا داد که چه کسی می تواند با اسب بر بدن حسین بتازد؟ ده نفر داوطلب شدند و بر بدن امام(ع) اسب تاختند تا جایی که استخوانهای امام خرد شد.

جنایت دیگری که انجام شد این بود که که سر امام حسین را جدا کردند و نزد عبیدا... بن زیاد فرستادند. بقیه سرها را هم یازدهم محرم حرکت دادند. آنان تمام کشتگان خود را جمع کردند و بر ابدان آنها نماز خواندند در حالی که بدن امام حسین و یارانش افتاده بود. سپس اسرا را از کنار شهیدان کربلا عبور دادند. وقتی زنان و کودکان این صحنه را دیدند صیحه کشیدند و زار زار گریستند. ناله هایشان آنقدر جانسوز بود که حتی دشمنان هم به گریه افتادند. حضرت سجاد(ع) هم بسیار ناراحت شد. حضرت زینب(س) وقتی حزن و اندوه امام سجاد را دید، او را دلداری داد و گفت: کسانی خواهند آمد و شهدا را دفن خواهند کرد. پرچمی بر سر قبر حسین برافراشته خواهد شد که هیچگاه پایین نخواهد آمد.

 

خطبه دوم (متن کامل)

به همه دستور صبر داده شده. صبر، پادزهر گناه است. اگر شما صبر داشته باشید در مقابل فشار غریزه، فشار شهوات، فشار بعضی از  کسانی که انسان را وسوسه می کنند،​ وسوسه شیطان، ​وسوسه نفس اماره، وسوسه آدمهای ناباب که ما را دعوت به گناه می کنند. در مقابل اینها صبر می کنیم. آدم در مقابل گناه بخواهد گناه نکند صبر لازم است. اگر کسی می خواهد واجبات خودش را انجام دهد با سختی ها زیاد، صبر لازم دارد. اگر صبر را از انسان بگیرند یعنی دین و ایمان و همه چیز را از ما گرفتند. برای انجام واجبات صبر کن، در مقابل مصیبتهایی که در زندگی به تو وارد شده خودت را نباز، صبر کن،​ حلم داشته باش، وقار داشته باش. صبر بزرگترین سرمایه است یعنی ریشه تقوا بر می گردد به صبر. بنابراین باید همه ما تمرین صبر کنیم. هم صبر فردی (یا ایها الذین آمنو اصبروا)، هم صبر جمعی (و صابروا) و هم توصیه  به صبر (و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر). در این آیه خدای بزرگ می فرماید کمک بگیرید در زندگی از صبر و از نماز (استعینوا بالصبر و الصلوة). اگر صبر داشته باشیم، حمایت خدا و عنایت خدا بالای سر ما خواهد بود. (ان الله مع الصابرین). مصداق بارز این آیه آقا اباعبدالله الحسین است. ببینید صبر امام حسین را، هم کمک گرفت از صبر و هم کمک گرفت از نماز. شب عاشورا را مهلت گرفت برای اینکه نماز و قرآن بخواند. اول ظهر روز عاشورا، ایستاد در همان میدان برای نماز. استعانت گرفت، کمک گرفت از صبر و از نماز. اینها باید در زندگی ما درس باشد، از صبر، ​نماز و عبادت کمک بگیریم. باید نسل جوان خودمان را اهل صبر و اهل عبادت و نماز قرار دهیم.

سالروز شهادت امام چهارم امام سجاد(ع) فرداست و آغاز اسارت آل ا.. از امروز صفحه دوم حادثه مکتب عاشورا اسارت است که بزرگترین کار و اقدام زینب و کاروان اسرا این بود که اینها عزت خودشان را از دست ندادند. اظهار ذلت نکردند. تمام این سختیها و مصیبتها را که دیدند، یک ذره اظهار ذلت نکردند، ذلیل نشدند، ​منفعل نشدند در مقابل جاه و جلال، قدرت و شکوه دشمنان که اگر اینها اظهار ذلت می کردند پیام هیهات من الذله حسینی را نمی توانستند به جهانیان برسانند.

این شعر ، بسیار شعر جالبی است:

کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود.

اگر زینب و این کاروان اظهار ذلت می کردند، پیام اصلی کربلا که «هیات من الذله»‌ باشد،​ در همان کربلا دفن می شد و آزادگان پرافتخار ما در اسارت گاه های صدامیان واقعا نمونه همان روشی که کاروان آل ا..،​اسرای اهل بیت، همان صبر، ​همان موضع عزتمندی. کتکهای آنچنانی خوردند، شکنجه های آنچنانی دیدند، حاضر نشدند که یک کلمه به  امام توهین کنند که تمام خواسته بعثی ها این بود به امام ناسزا بگویید، به امام توهین کنید. اینها حاضر نشدند چنین کاری کنند اما هزاران شکنجه و کتک و سختی و مصیب و حتی کشته شدن را به جان خریدند و دیدند. درود خدا به این عزیزان.

بنده هم مصائب عاشورا و هم سالروز شهادت امام سجاد و هم اسارات آل ا.. و این مصیبتها را به همه شما تسلیت عرض می کنم. از زبان همه شما به محضر شریف آقا امام زمان عرض تسلیت داریم.

تشکر می کنم از همه شما بزرگواران، خانمها، آقایان. عزاداریهای باشکوه، همان اطعامها، همان پذیراییها، همان دسته رویها، مثل سالهای قبل،​علی رغم اینکه امسال گرانی ها و مسائل اقتصادی فراوان وجود داشت. کم نگذاشتید الحمدلله برای امام حسین. بنده صمیمانه از همه شما بزرگواران تشکر و تقدیر دارم و انشاءالله سالهای سال باشید و بتوانید وظایف خود را نسبت به این دودمان انجام دهید و دهیم.

هفته دفاع مقدس است. در شهرستان خودمان غیر از جریان عاشورا، ​ما وداع و تشییع جنازه دو شهید گمنام را داشتیم که الحمدلله بسیار باشکوه بود. هم وداعش، هم تشییع جنازه اش به گونه ای که اگر یک روزی خانواده این دو شهید گمنام شناسایی شوند و پیدا شوند و این فیلم را نگاه کنند، ​بالاخره ناراحت نمی شوند که بگویند بچه های ما غریبانه تشییع  شدند و غریبانه وداع شدند. نه. خوشحال می شوند ببینند که مثل شهدای شناخته شده مردم عزیز نکا از اینها تجلیل به عمل آوردند. بنده از این بابت واقعا تشکر و تقدیر دارم.

هفته دفاع مقدس است و بالاخره دفاع مقدس ما بسیار جانانه انجام شد. بنده از همه کسانی که در آن دفاع سهیم و شریک بودند، چه شهید شدند، چه بعدها از دنیا رفتند، چه هستند، چه جانباز شدند،​چه آزاده شدند و همه و همه، واقعا بنده از همه تشکر دارم و این خواسته همیشگی  یک مومن،​ «یا لیتنا کنا معکم ... فوزا عظیما» که به اصحاب امام حسین(ع)​خطاب می کنیم، شما در دفاع مقدس نشان دادید که اینجوری بودید و اگر در کربلا بودید هم کمک می کردید. در دفاع از حرم هم امروز مردم عزیز ما هم اینچنین هستند.

شکست حصر آبادان یکی دیگر از مناسبتهای هفته پیش روست که اولین عملیاتی است که جهادگران ما،​مدافعان ما در مقابل ارتش مزدور بعثی انجام دادند. اصل راهبردش را امام داد که فرمود باید حصر آبادان شکسته شود. طرحش را مرحوم سردار حسن باقری ریخته و عملیاتش تا زمانی که بنی صدر ملعون بود نمی گذاشت، بعد از آن اولین فرصت این عملیات انجام شده در چهار مرحله،​ با نام «ثامن الائمه(ع)» و به موفقیت کامل هم منتهی شد.

در رابطه با بازگشایی مدارس و دانشگاهها هم، ​بناست از یکشنبه شروع شود، درسها در سال تحصیلی شروع میشود با این تعطیلات ممتد، ​بالاخره بچه های ما و جوانهای ما انشاءالله وارد دانشگاهها و مدارس میشوند. خوب درس بخوانند، خوب تقوا داشته باشند، خوب ارزشها را حفظ کنند و پژوهش و آموزش و پرورش و تقوا، ​تعهد، ​ارزشها، ​همه را یکجا باید داشته باشیم. هر کدام از اینها به تنهایی ناقص هست و درست نیست. دامش بدون ارزش فایده ای ندارد و بلکه خطرناک است. ارزش بدون دانش هم راه به جایی نمی برد. همه اینها را باید با هم داشت.

کسانی که متولی امر آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت به معنای عام در دانشگاه ها هستند، در مدارس و حوزه های علمیه، ​باید به هر سه بعد توجه کنند. آموزش، ​پژوهش و بعد پرورش و ارزشی.

امروز جناب آقای دکتر منصوریان به عنوان ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی استان ما اینجا حضور دارند، بنده تشکر دارم از حضور ایشان و آرزوی توفیق دارم برای ایشان، ایشان خودشان یک عنصر ارزشی، ​مومن و متدین و با تحصیلات عالیه هستند. بنده امیدوارم ایشان در این مسئولیت موفق باشند و بتوانند دانشگاه آزاد اسلامی را که بزرگترین دانشگاه غیردولتی دنیاست که میلیونها دانشجو مشغول به تحصیل دارد و این دانشگاه را اگر بتوانیم درست مدیریت کنیم، نیروهایی که خروجی این دانشگاه هستند می توانند سرمایه هایی برای آینده مملکت ما و مایه امید و امیدواری باشند.

مراسم عزاداری باید مراسمی باشد که شور و شعور را در کنار همدیگر داشته باشد. معرفت افزایی باید شود. اگر فقط به سر و سینه بزنیم اما از معارف چیزی ندانیم، آگاهی به مکتب امام حسین و هدف امام حسین(ع) نداشته باشیم فایده ای ندارد و لهذا خواهشم از تمام هیئات مذهبی این است به همان شکلی که در مراسم مداحی و سینه زنی حضور باکوه دارید، در بخش سخنرانی هم به همان شکل باید حضور داشته باشید، بشنوید، ​حرف بشنوید،​ متن صحیح مقتل را اصلا بدانید که چه شده ماجرا و بالاخره تعالیمی که در رابطه با این جریان و حادثه هست،​ مکتب عاشورای امام حسین(ع). باید شعور،​فرهنگ و آگاهی ما باید برود بالا وگرنه‌ موقع سینه زدن بیاییم سینه بزنیم و وقت صحبت که وقت معرفت و شعور است حضور چندانی نداشته باشیم، این خیلی دوام نمی آورد، این یک بعدی است فایده چندانی نمی تواند داشته باشد در عین اینکه ما برای همه ارزش قائل هستیم.

باید بخش خرافات و چیزهای بی اساس را بگذاریم کنار. دنیای امروز مثل دنیای صد سال قبل و دویست سال قبل و پانصد سال قبل نیست. حالا دنیای گذشته یک مقداری عامه مردم خیلی عقلانیت به آن شکل و خردمندی، خردورزی، ​تبیین و تحقیق نداشتند، بیشتر جنبه های ظاهری و سنتی بود ولی امروز یک مقداری نسل جوان ما پرسشگر است و کنجکاو است و بالاخره می خواهد با زبان خرد و عقل، مسائل برای او تبیین شود. چیزهایی که بی اساس و خرافی است، ​اینها را چطور می خواهی تبیین کنی برای او؟ قابل تبیین نیست. واقعا بی اساس. این علمها و علامتهای این چنینی را مثلا کجا دارد؟ چه ریشه ای دارد که ما این همه هزینه کنیم برای علامتهای این چنینی حمل کنیم. طبل های آنچنانی، اینها واقعا چیز نادرستی است و اصل ماجرا را زیرسوال می برد و حاشیه هایی است که متن را زیرسوال می برد و نباید ما این امانت را، ​عاشورای امام حسین امانت است،​ هر کسی نمی تواند من در آوردی یک چیزی ایجاد کند و این امانت را ضایع کند. امانت باید در طول تاریخ بماند. اگر بنا باشد هر سالی و هر قرنی یک کسی پیش خودش بدعت بگذارد ایجاد کند، مسلم در طول تاریخ چهره واقعی پوشیده خواهد شد.

رهبر بزرگوار فرمودند از عاشورا این درس را می گیریم که باید برای دین، همه باید فدا شویم. زن، مرد، بزرگ، کوچک، پیر و جوان. همه باید برای دین  دفاع و قیام کنیم و لازم شده باید فدا هم شویم.

حضرت عباس و برادرانش امان نامه یزید را قبول نکردند. امان نامه عبیدالله را قبول نکردند، امان نامه چیه؟  انسان عزت خودش را به دشمن می فروشد برای امان نامه؟

از این چه درسی می توانیم بگیریم؟

چرا باید بعضی از مسئولین ما دنبال تبعه خارج بودن هستند. از این بازیهایی که در می آورند، ​دو تابعیتی و دو اقامتی، ​گرین کارتها و از این چیزها.

مگر شما یک عمر نشنیدی که حضرت عباس امان نامه قبول نکرد، شما چطور رویتان میشود که از دشمن تقاضای تبعیت کنید، دو تابعیتی باشید. اگر می خواهید اینطور باشید شما نباید رئیس و مسئول مملکت و جامعه ای مثل جامعه عزاداران حسینی باشید که برای ماجرای امام حسین، برای اینکه امان نامه را حضرت عباس دریافت نکرده، این همه ابراز احساسات می کنند. شما هم اگر می خواهید داشته باشید یک آدم عادی باشید نه اینکه مسئول مملکت ما، وزیر مملکت ما، وکیل مملکت ما باشدی. این میشود دو تابعیتی که حالا یک جنگی در بگیرد بین نهادها و دستگاها، این بگوید دویست تا دو تابعیتی داریم، آن می گوید، اصلا نداریم، ​این می گوید کمتر از این است،​ بیشتر از این است.

مگر ما حضرت عباس(ع) را نداریم؟ حضرت عباس امان نامه برای حفظ جان داشت، ​نه اینکه اقامت برای شام، ​آن را قبول نکرد آن وقت شما دنبال این هستید که زن و بچه شما در استرالیا باشند،​ در آمریکا باشند،​ در اروپا  باشند. شما می توانید مسئول مملکت ما باشید؟ شما از خط حضرت عباس فاصله دارید. با این ارزشها این درسها را برای امروز باید اینگونه درس بگیریم.

جمله ای را از حضرت امام برای شما بخوانم که هم جنگ را برای ما ترسیم کردند که چه جور جنگ بود و هم برای توسعه و سازندگی مملکت باید چطور باشیم. فرمودند:

خدا را سپاس می گذاریم که منت هیچ قدرت و کشوری و ابرقدرتی در جنگ برگردن ما نیست. (چقدر جالب است) و مردم کارآزموده و متفکر ما با استعانت از ذات مقدس کبریا، یکه و تنها و مظلومانه بر مشکلات بسیاری از طرح و عملیات بسیج آموزش نیروها را تا نیاز ‌تسلیحاتی کشورمان فائق آمده است و علاوه بر موفقیتهای اعجاز گونه ای که در صحنه های دفاع از کشور اسلامی و بیرون راندن متجاوزین از هزاران کیلومتر و تحولات شگرد صنعتی از قبیل راه اندازی کارخانه جات و دیگر تولیدات در خصوص ساختن و اختراع دهها وسایل پیشرفت و مدرن نظامی، آن هم بدون حضور هیچ مستشاری و بدون هیچگونه کمک خارجی دست یافته ایم.

یعنی یک جنگ بی منت و یک سازندگی بی منت. این را امام برای ما ترسیم کرد که ما همانطور که جنگ بی منت انجام دادیم یعنی منت هیچ کشوری به گردن ما نیست. ما خودمان با دست خالی همه چیز را خودمان ساختیم. یک روزی به ما سیم خاردار نمی دادند اما به جایی رسیدیم که امروز هواپیما می سازیم،​ هواپیمای کوثر می سازیم. امروز موشکهای نقطه زن آنچنانی می سازیم. خودمان هم جنگ را اداره کردیم، دفاع حرم را اداره کردیم. همانطور که دفاع و جنگ بی منت داشتیم در سازندگی ‌هم باید یک سازندگی بی منت داشته باشیم. چرا برای سازندگی‌ کشور خودمان نگاهمان به چشم دشمن باشد.

رهبر بزرگوار فرمود می خواهید مذاکره کنید با دشمن اشکالی ندارد، ​ما که از مذاکره با دشمن نتیجه نمی گیریم، ولی اگر می خواهید  مذاکره کنید، مشکلات مملکت خودتان را معطل مذاکره با دشمن نگذارید. چرا معطل آنها باشیم؟ مگر خودمان نمی توانیم؟ ما که هواپیمای کوثر را ساختیم راستی راستی نمی توانیم یک ماشین درست درمانی دست مردم بدهیم که مردم این همه ناراضی نباشند؟ پس بنابراین هم باید توسعه عمرانی و اقتصادی مملکت ما بی منت دیگران باشد، متکی به خود، ​اقتصاد مقاومتی. همانطوری که دفاع ما و جنگ ما بی منت بود.

لهذا ما با صدای بلند اعلان می کنیم که این ملت با اتکای به خدا، ​اتکای به نفس، می تواند مملکت را بدون چشم امید و طمع به دشمن داشتن، این مملکت را کاملا بسازند. (تکبیر حضار).

 - - -

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست