شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 6 مهر 1397 شهرستان نکا

1397-07-06

- - -

 

نماز جمعه 6 مهر 1397

به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

فایل صوتی خطبه اول

 

فایل صوتی خطبه دوم

- - -

 

 قاری : امیر حسین علی نژاد

 فایل صوتی قرائت قرآن

- - -

 

موذن : عرشیا کابلی

فایل صوتی اذان

 - - -

 

مجری : علی علیزاده

 فایل صوتی مجری

- - -

 

بیان احکام شرعی : حجت الاسلام خندان

- - -

 

حضور جمعی از دانش آموزان دبستان مروارید در نماز جمعه

- - -

 

حضور جمعی از دانش آموزان مدرسه آیت ا.. نصیری در نماز جمعه

- - -

 

جمعی از بسیجیان گردان امام حسین(ع)

- - -

 

سخنرانی جناب سرهنگ متوسلی فرمانده سپاه ناحیه نکا

به مناسبت هفته دفاع مقدس

در بین الصلاتین نماز جمعه

فایل صوتی سخنرانی جناب سرهنگ متوسلی

- - -

 

اهدای جوایز به برندگان مسابقه از خطبه های نماز جمعه 

 - - -

 

 

خطبه اول (متن کامل)

همه شما نمازگزاران ارجمند و خودم را به تقوای الهی، ​رعایت احکام خدا، احترام گذاشتن به دین خدا، انجام واجبات و ترک حرام، ​سفارش و توصیه می کنم. اگر انسان در کانال اراده خدا و احکام خدا زندگی کند، هیچ مشکلی برای او پیش نمی آید.
بن بستی در زندگی او به وجود نمی آید. دنیا هم راحت است، آخرت هم راحت است. نه اینکه سختی و بلا و گرفتاری نداشته باشد، مومن بدون بلا و گرفتاری نیست، دنیا اصلا جای بلا و رفتاری است اما خدا کمک می کند از پیچ های خطرناک و مشکلات عبور می کند. استعانت خدا پشت سرش است، ​دستگیری خدا همراه است. بنابراین بیاییم یک آدم باتقوا باشیم، یک خانواده باتقوا، یک جوان و نوجوان باتقوا باشیم و راه خلاف، راه حرام، ​راه آلوده، هیچ عاقبتی ندارد و راه شیطان است. راه خدا را بر راه شیطان ترجیح دهیم.

خطبه  210 در رابطه با اصناف راویان حدیث و ناقلان حدیث که وجود دارند و اینکه در میان نقل قول هایی که از پیغمبر شده که بعضیها نادرست است و بعضیها درست است، تناقض دارند با همدیگر. حضرت علی(ع) روایت کنندگان را به چهار دسته تقسیم کرده بودند.

دسته سوم کسانی هستند که سخنی را از پیغمبر(ص) شنیدند ولی جای آن سخن، مقام آن سخن، شان نزول آن سخن،​ قبل و بعد آن سخن، به اینها توجه نمی کنند. فقط همان جمله را می گیرند و به صورت کلی این را مطرح می کنند در صورتی که اگر آن شرایطی که پیغمبر در آن شرایط آن سخن را فرموده یا جملات قبل و بعدش را ببینیم، یک معنای دیگری پیدا می کند. اگر فقط همین جمله را ببینیم یک معنای دیگر.

این راویان حدیث ممکن است آدم های خوبی هم باشند منتهی اشتباهشان در این است که یک جمله را از پیغمبر می گیرند و قبل و بعد و آن شرایط اوضاع و احوال آن زمان را ملاحظه نمی کنند.

به عنوان نمونه ابن ابی الحدید در جلد 11 صفحه 47 شرح نهج البلاغه این جمله را نقل می کند:

از آقای عبدالله بن عمر روایت کردند که ایشان نقل کرده که پیغمبر اکرم(ص) فرمودند «ان المیت لیعذب ببکاء اهله» مرده، با گریه بازماندگان و اهل و عیالش عذاب می بیند. کسی که  مرده،​ بازماندگانش حق ندارند برای او گریه کنند. با گریه زن و بچه و کسانش عذاب می بیند. آقای عبدالله بن عمر این جمله را از پیغمبر نقل کردند. این جمله باعث شده الان در میان اهل سنت هم گرایش هایی است که برای مرده هیچ کس نباید گریه کرد. در صورتی که همین جمله را از اقای ابن عباس سوال کردند که عبدالله ابن عمر چه می گوید؟ آیا این درست است و پیغمبر چنین حرفی را فرمودند؟ ابن عباس گفت : ابن عمر اینجا اشتباه کرد و خطا می کند. داستان اینجوری بود پیغمبر داشت عبور می کرد و یک کافر یهودی مرده بود و تازه دفنش کرده بودند. زن و بچه اش هم داشتند گریه می کردند. پیامبر(ص) فرمود: اهل و عیالش دارند برای این مرد گریه می کنند در حالی که او الان در حال عذاب شدن است. چون کافر از دنیا رفته، چون مرا دیده و او را به اسلام دعوت کردم، قبول نکرد.

وقتی قبل و بعد داستان را نبیند و فقط همین یک جمله را گرفتند و چه اشتباه بزرگی. بعد هم به پیغمبر نسبت دادند که میت با گریه اهل و عیال خودش عذاب میشوند. عدالت خدا کجا رفته؟ زن و بچه اگر گریه کنند آن مرده چرا  باید عذاب شود؟ اینها باید عذاب شوند. عقل کاملا می گوید این حرف درست نیست.

وقتی شان نزول یک حرفی که پیامبر(ص) زده را ببینیم، مطلب به طور کلی عوض می شود.

این نکته را می توانیم استفاده کنیم که مرده ای ممکن است در حال عذاب باشد و اهل و عیالش بر او بگیرند در حالی که او دارد عذاب می بیند.  حالا در آن داستان یهودی و کافر بود اما اختصاص به او ندارد. ممکن است یک مرده ای آدم بی نماز بوده و دارد عذاب میشود، خانواده اش هم گریه می کنند و خبر ندارند که دارد عذاب می بیند. یک مرده ای بی حجاب بوده، خانواده اش برای او گریه می کنند در حالی که او دارد عذاب میشود. باید فکری کنیم و خدای نخواسته شرایط به گونه ای باشد ما آنجا عذاب شویم ولی خانواده مان گریه می کنند.

بنابراین در همین دنیا باید به سوی آمرزش خدا بشتابیم. نه اینکه حرکت کنیم، بشتابیم. «و سارعوا الی مغفرة من ربکم» (آل عمران آیه 133). خدا می فرماید بشتابید به سوی آمرزش خدا. چرا؟ چون مرگ به دنبال شما دارد شتابان می آید. طوری نباشد پیش از اینکه تو به مغفرت خدا برسی مرگ به تو برسد. مرگ تو را در یابد در حالی که به مغفرت خدا هنوز نرسیدی. نتوانستی توبه کنی و خدا را از خودت راضی کنی، ​نتواسنتی دینت را ادا کنی، ​نتوانستی حق الناس را بپردازی، نتوانستی رضایت دل هایی را که رنجاندی را به دست بیاوری.

آدم باید فکر کند که من همین امشب از دنیا می روم. اگر همین امشب از دنیا بروی چکار می کنی؟ از امروز تا شب چکار باید بکنی؟ نماز ظهر و عصرت را چطور باید بخوانی؟ اگر به کسی بدهکاری داری و غیبت کسی را کردی در این پنج شش ساعت چقدر فرصت داری رضایت بگیری؟ سفارش کنی که بدهکاری دارم، ​وام گرفتم و آن بنده خدا ضامنم شده رفتم که رفتم و او را انداختم در هچل و امثال اینها. فرض کنید امشب آخر عمر شماست. همه باید وصیت نامه داشته باشند. نماز و روضه قضا اگر داری را حداقل در وصیت نامه ات بنویس. به فلانی بدهکاری،  حتی طلبکاری باید بنویسی تا حق ورثه ات ضایع نشود. بشتابید چون مرگ از پشت سر به شتاب به سراغ ما می آید و ما هم باید بشتابیم قبل از اینکه مرگ به ما برسد ما به مغفرت خدا برسیم و آمرزیده از دنیا برویم.

 

خطبه دوم (متن کامل)

امام سجاد(ع) در هر جمعه ای به دوستان خودشان نصایحی می فرمود. از جمله فرمودند (در کتاب تحف العقول ص 255):

وای به تو ای پسر آدم که تو غافلی ولی نسبت به تو غفلتی انجام نمی گیرد. یعنی کسانی که باید در رابطه با تو کار کنند، آنها از تو غافل نیستند. اجل بسیار شتابان به سوی تو می آید و تو را طلب می کند و به همین زودی هم تو را در می یابد.

بنابراین بیاییم قبل از مردن، زاد و توشه فراهم کنیم. بهترین زاد و توشه، تقواست. انسان باتقوا. باتقوا زندگی کنیم، باتقوا از دنیا برویم. خدا را باتقوا ملاقات کنیم.

در پایان هفته دفاع مقدس قرار داریم و انشاءالله جناب سرهنگ متوسلی فرماندهی محترم سپاه پاسداران نکا فرمایشاتی را دارند که از صحبت ایشان، از تلاشهای ایشان و مجموعه عزیزان پاسدار حاضر در نماز عبادی سیاسی، صمیمانه تشکر و تقدیر هم داریم.

23 محرم سالروز تخریب حرم عسکریین، امام های(ع) و امام عسکری(ع)​است. تخریب اماکن مقدس یکی از راهکاری ایجاد تفرقه هست. اصلا وهابی ها برای ایجاد تفرقه، یکی از برنامه هایشان این است که اماکن مقدس را خراب کنند. چون انسانها نسبت به اماکن مقدس خودشان خیلی حساسیت دارند و اماکن مقدس شیعه را خراب می کنند و می اندازند گردن سنی ها. آنجا را هم خراب کنند و می اندازند به گردن شیعه. حالا ببینید چه جنگ و دعوایی میشود؟ ما می گوییم این کار بسیار کار قبیهی بود، ​این توهینی بود به ساحت مقدس این دو امام بزرگوار و البته تخریب حرم عسکریین همراه بود با تخریب سرداب مقدس که در آنجا سرداب غیبت یعنی مبارزه با فرهنگ انتظار بود و اهداف شوم متعددی را داشتند. ما این عمل زشت را محکوم می کنیم.

7 مهر سالروز شهادت پنج فرمانده عالیرتبه دفاع مقدس است که سه روز بعد از پایان موفقیت آمیز شکست حصر آبادان و عملیات ثامن الائمه(ع)، این بزرگواران، فلاحی، نامجو، فکوری، کلاهدوز، جهان آرا، برای ارائه گزارش خدمت امام حرکت کردند و هواپیمای آنها در 30 کیلومتری تهران به علت نامعلومی منفجر می شود و منهدم میشود و این عزیزان به شهادت می رسند که یاد و خاطره آنان گرامی باد.

7 مهر سالروز شهادت شهید بزرگوار و افتخار استان ما و کشور، ​شهید هاشمی نژاد به دست عوامل مزدور منافق است. یاد و خاطره این سرباز و افسر دلاور گرامی باد.

7 مهرماه به عنوان روز جهانی قلب نامیده شده. بیماریهای قلبی عروقی و سکته های مغزی امروز بیشترین عامل و فراوان ترین عامل مرگ و میر در دنیا را دارند و توصیه هایی که شده این است که باید یک مقداری تحرک بدنی مان بیشتر باشد، ​از مصرف چربی، ​نمک و قند خودداری کنیم. به عنوان تمرین، مهرماه را بزرگواران مرکز بهداشت و درمان، جناب آقای دکتر خانجانی ‌توصیه کردند که این دو سه چیز را کم کنیم. دخانیات و نوشابه واقعا ضرر دارد.

جمعیت کشور ما در حال رشد به سمت میانسالی و کهنسالی است. تا ده سال دیگر جمعیت بالای 50  ساله ما بیشتر می شود و هر چه سن و سال بالاتر برود آسیب پذیری در این زمینه بیشتر است. پس باید این نکات را رعایت کنیم.

9 مهرماه روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطین است. سیاست نسل کشی یکی از سیاستهای شوم استکبار جهانی است و ما همبستگی خودمان را با فلسطینیان عزیز، کودکان فلسطینی اعلام می کنیم.

حادثه تروریستی اهواز هم مایه تالم و تاسف است. این حادثه را هم محکوم می کنیم و به بازماندگانش تسلیت عرض می کنیم. دستگاههای امنیتی را توصیه به هوشیاری بیشتر. الحمدلله مجموعه نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ما فعال هستند. ما نمی دانیم، دهها حوادث اینچنینی که دشمنان برای ما تدارک می بینند را بدون اینکه خبر داشته باشیم، این عزیزان کشف، خنثی و دفع می کنند. حالا یک مورد و دو مورد بالاخره به این شکل میشود اما توصیه می کنیم حتی این یک مورد و دو مورد هم شایسته و زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست که وجود داشته باشد.

پایان هفته دفاع مقدس است که واقعا شما ملت بزرگوار حماسه آفریدید، حماسه تاریخی آفریدید، یک کارنامه درخشانی را در زندگی خودتان گذاشتید. بهترین وسیله نجات ما و شما انشاءالله بعد از مردن، ​سهمی است که در دفاع مقدس و یا در سالهای اخیر در دفاع از حرم داریم. وقتی رفتیم آنجا می فهمیم سهم داشتن در این جهاد و دفاع مقدس یعنی چه و چقدر ارزش است و چقدر خدا برای شما ملت بزرگوار اجر و پاداش درنظر گرفته.

جامعه ای که می خواهد رها و آزاد باشد باید بها بپردازد. همینجوری که بنشینیم و به ظالم بگوییم که  ظالم، ​دست از سر ما بردار! آیا ظالم دست از سر ما بر می دارد؟ تا تو بلند نشوی و قیام نکنی، داد نکشی و نجنگی که ظالم دفع نمی شود. باید هزینه کنیم. الان این تروریست بازیهای اهواز و جاهای دیگر هم هزینه ای است که داریم می پردازیم. این گرانی ها و فشارهای اقتصادی هم بخشی از آنها است. واقعا دشمن با نظام ما جنگ دارد. جنگ اقتصادی را راه انداخته، ​جنگ روانی را راه انداخته، برای اینکه نظام ما را از پای در بیاورد. حالا ما اگر متکی به داخل باشیم خیلی خب می توانیم دفع بکنیم با اقتصاد مقاومتی.

هم انقلاب اسلامی ما و هم دفاع مقدس ما و هم دفاع از حرم، همه در راستای این جمله امام(ره) است که فرمودند منطق اسلام این است که سلطه نباید از غیر بر شما باشد. شما نباید تحت سلطه غیر بروید. ما هم می خواهیم زیر سلطه نرویم. (صحیفه امام جلد 4 ص 91).

لهذا ما به دنیای استکبار سلطه گر اعلان می کنیم، این ملت عملا نشان داده با صدها هزار شهیدش، با دفاع مقدس، با دفاع از حرم، با این ایستادگی های جانانه نشان داده که دیگر گذشت آن دورانی که شما اربابی می کردید اینجا و این کشور و این ملت متعلق به امام زمان است و هیچگاه ننگ سلطه شما را نخواهد پذیرفت.

 

 

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست