شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 20 مهر 1397

1397-07-20

 

نماز جمعه 20 مهر 1397

به امامت حضرت آیت ا... محمدی لائینی

- - -

 

قاری : امیر حسین شرقی

فایل صوتی قرائت قرآن

- - -

 

موذن : محمد امین خوشروز

فایل صوتی اذان

- - -

 

مکبر نماز عصر : سید محسن حسینی

- - -

 

مجری : غلامحسین لقمانی

فایل صوتی مجری

- - -

 

احکام شرعی : حجت الاسلام نورزاده

- - -

 

مشاوره خانواده (ویژه خانمها) : خانم باقری

- - -

 

حضور خادمین موکب انصارالحسین(ع) در نماز جمعه

- - -

 

مهد آدینه

- - -

 

سخنرانی حجت الاسلام قربانعلی درویشی

مسئول عقیدتی سیاسی اردوگاه فرهنگی شهید آبشناسان ارتش جمهوری اسلامی در گهرباران

فایل صوتی سخنرانی

- - -

 

حضور جمعی از دانش آموزان دبیرستان هیات امنایی باقرالعلوم(ع)

به همراه مدیر و مسئولین مدرسه

- - -

 

حضور جمعی از دانش آموزان مدرسه شهید عمادی

به همراه مدیر و مسئولین مدرسه

- - -

 

تجلیل از اعضای انجمن خوشنویسان شهرستان نکا

جهت کتابت قرآن کریم در ایام ماه رمضان

- - -

 

 

فایل صوتی خطبه اول

 

فایل صوتی خطبه دوم

 

خلاصه خطبه اول

امام جمعه محترم نکا ضمن توصیه خود و نمازگزاران به تقوای الهی گفتند: همه بزرگان ما، از خطرات سفر آخرت ما را برحذر داشتند و بیم دادند و به ما گفتند: راه نجات در آخرت، تقواست. تقوا بهترین زاد و توشه برای سفر بی برگشت آخرت است. حال که خطر در این سفر حتمی است و تنها راه نجات، تقواست، پس باید زندگی پرهیزکارانه داشته باشیم. باید سعی کنیم واجبات را انجام دهیم و محرمات را ترک کنیم.

امام جمعه محترم شهرستان نکا در ادامه، به تفسیر خطبه 210 نهج البلاغه پرداختند و گفتند:

حضرت علی(ع) فرمود: کسانی که از پیامبر(ص) چیزی نقل کردند چهار دسته بودند. یک دسته منافقان بودند که دروغهایی را جعل کردند و به رسول اکرم(ص) نسبت دادند. دسته دیگر دروغگو نبودند اما کم حافظه بودند که موقعیت سخن پیامبر و قبل و بعد آن را درک نمی کردند اما دسته چهار کسانی بودند که سخنان پیامبر را با صداقت تمام نقل کردند.

درسی که از این تحلیل حضرت علی(ع) می گیریم این است که باید حوادث گذشته را ریشه یابی کنیم. مثلا در مورد حادثه عاشورا باید بررسی و ریشه یابی کنیم. یکی از دروغ هایی که در مورد روز عاشورا بستند این است که گفتند: عاشورا روز عید بود بنابراین برخی این روز را به عنوان عید جشن می گیرند.

از معصوم(ع) در این خصوص سوال کردند فرمود: این دروغ را بستند تا مردم  در این روز به مراسم مربوط  به عید مشغول شوند و از حادثه عاشورا دور شوند.

 

خطبه دوم (متن کامل)

باز هم همه شما خوبان و عزاداران را به تقوای خدا سفارش و توصیه می کنم. البته رعایت تقوا سخت است و نیاز به صبر دارد. اینکه آدم از یک مال حرام بگذرد، اینکه آدم مقید باشد نمازش را اول وقت بخواند، گناه نکند، نامحرم نگاه نکند، مال حرام نخورد، روزه خودش را گرمای تابستان و فصل کار بگیرد و نخورد، حجابش را رعایت کند، عفتش را حفظ کند، سخت و دشوار است اما اگر رعایت نکند، لاابالی باشد، حلال و حرام برای او مطرح نباشد عاقبتش آتش است. آتش که سخت تر است، آنجا را دیگر کسی نمی تواند صبر کند. پس بیاییم برای تقوا صبر کنیم. این صبر به مراتب آسان تر است.

حضرت علی(ع) فرمودند: «ایها الناس اتقوالله فان الصبر علی التقوی احون من الصبر علی عذاب الله» باتقوا باشید،​از خدا بترسید، صبر بر تقوا خیلی ساده تر و آسانتر است از صبر بر آتش جهنم. اگر امروز تقوا نداشته باشی فردا گیر آتش  جهنم میافتی که آنجا اصلا نمی شود صبر کرد. پس امروز برای تقوا صبر کنیم و خودمان را از آن آتش نجات دهیم. (تحف العقول ص 221).

خدای بزرگ فرمودند: (مائده 98) خدای ما، هم شدیدالعقاب است، آتش و جهنم و عذاب دارد و هم غفور و رحیم است. بهشت، رحمت و رضوان دارد. هم امید و هم ترس باید در زندگی ما باشد. انشاءالله بتوانیم از گناه دوری کنیم. دو خط قرمز اصلی خدا واجبها و حرامهاست. پیش خود لیست بگیرید. دانش آموزان اینجا هستند، دانشجویان هستند. بیایید برای خودتان لیست بگیرید که واجبها چیست، ​حرامها چیست؟ این دو خط قرمز هستند، این واجبها را انجام دهید و ترک نکنید، آن حرامها را ترک کنید و انجام ندهید. آن وسطها، مکروهات، مستحبات و مباح ها،​ خیلی سخت نیست. این دو تا خط قرمز خیلی مهم است.

سالروز شهادت حضرت رقیه(س)، پنجم ماه صفر، دوشنبه آینده است.

سالروز وفات و رحلت حضرت سلمان فارسی است که امام صادق(ع) فرمودند نگویید سلمان فارسی، بگویید سلمان محمدی. که این سلمان هم آزادی اش را از پیغمبر گرفت. برده و اسیر بود، پیغمبر(ص) او را خرید با چهل نهال خرما و 1600 درهم و آزد کرد. دینش را هم از پیغمبر گرفت. مسلمان شد. اسمش را از پیغمبر گرفت. اسمش روزبه بود و پیغمبر اسم سلمان را برای او انتخاب کرد. ایمان قوی،​ دین و ایمان قوی از پیغمبر که پیغمبر فرمود اگر دین و ایمان اگر در ثریا باشد سلمان به آن میرسد و علم فراوان، دانش فراوان. امام صادق(ع) فرمود اسراری را پیغمبر(ص) و علی(ع) به سلمان گفتند که هیچ کس ظرفیتش را نداشت که آن اسرار را داشته باشد. یک ایرانی مثل شما که شما وارثان وپیروان خوبی برای سلمان هستید. آزادی اش،​اسمش،​دینش،  ایمانش، ​علمش، همه چیز را از پیغمبر گرفت و به اوج رسید. افتخار همه ما و شماست.  پنجم ماه صفر رحلت این یار و صحابی بزرگ پیغمبر است.

سالروز شهادت پنجمین شهید محراب آیت الله اشرفی اصفهانی است.

از نظر سال شمسی، امروز عاشورا بوده و این مناسبتها را به شما تسلیت عرض می کنیم و از زبان شما به محضر شریف آقا امام زمان(عج) هم عرض تسلیت داریم.

اولین سالگرد مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج اقا سیدی امام جمعه موقت هم هست، روز پنج شنبه آینده انشاءالله مراسم ایشان است. ما از خدای بزرگ برای روح این عزیز آرزوی رحمت و مغفرت و برای بازماندگانش هم آرزوی صبر و اجر داریم.

روز 24 مهرماه، روز تشکیل عقیدتی ارتش، به پیشنهاد مقام معظم رهبری امروز ما و حضرت امام هم آن را تصویب کرد. امروز هم به عنوان روز عقدیتی ارتش جمعی از پرسنل ارتش در اینجا حضور دارند و از جناب حجت الاسلام والمسلمین درویشی مسئول عقیدتی اردوگاه شهید آبشناسان هم تشکر داریم. فرمایشات و توضیحاتی خوبی داشتند. از همه این عزیزان تشکر و تقدیر داریم.

بعد از نماز عصر هم انشاءالله موکب شرق استان بخصوص نکا، که در ایام اربعین پذیرایی می کند از زوار، امکانات سخت افزاری و مواد مصرفی اش را شما بزرگواران تهیه کردید، هدیه کردید، الحمدلله یک سرمایه کلانی شده و بعد از نماز هم این کامیونهایی که بار زدند و عازم بردن این اساسیه برای عتبات هستند انشاءالله بدرقه می کنیم این عزیزان را و از  همه کسانی که به هر شکلی در برپایی این موکب زحمت کشیدند تشکر و تقدیر داریم خصوصا برادران بزرگوار سپاهی ما جناب آقای پورقربان و دیگران، ​بسیار زحمت کشیدند. امروز هم به عنوان هدیه پول جیبی، ​هر چه بین دو نماز جمع شده هدیه ای برای این موکب باشد. انشاءالله این موکب و موکبیان صحیح و سالم بروند و صحیح و سالم برگردند، همه زواری که بناست به  عتبات عالیات مشرف شوند صحیح و سالم بروند و برگردند به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.

مشکلات آب گرفتگی و احیانا سیل در این چند روز پیش در بعضی از بخشهای مازندران خسارتهایی را وارد کرده. الحمدلله دستگاههای کمک کننده در این زمینه خدمات خوبی را هم ارائه کردند. شاید به اندازه حجم مشکلات نباشد و بخشی از مشکلات هنوز باقی مانده باشد اما در هر حال از دستگاه هایی که واقعا زحمت کشیدند خدمات را ارائه کردند، صمیمانه تشکر و تقدیر دارم.

مقام معظم رهبری چهارشنبه شب جلسه دو ساعت و نیم را با قوای سه گانه، روسا قوای سه گانه، معاونین و مسئولین بلندپایه در رابطه با مشکلات مملکت داشتند و در این جلسات آنچه که در رابطه با ساختارهای اقتصادی کشور، مسائل ناشی از تحریم های ظالمانه است، مشکلات را به دو دسته تقسیم کردند. بعضی از مشکلات مربوط به تحریم است و بعضی از مشکلات هم داخلی است. مربوط به ساختارهای اقتصادی است و تاکید فرمودند این مشکلات به ویژه مشکل گرانی و کاهش قدرت خرید، معیشت بخش زیادی از مردم به ویژه طبقات ضعیف را دچار تنگنا کرده است.

واقعا تشکر داریم از رهبر بزرگوار،​از مسئولین عزیزی که در فکر این مشکلات هستند و انشاءالله توصیه های رهبر را بشوند و جدی بگیرند، ​بروند دنبالش، درست است که حوزه اقتصاد به عنوان یک جنگ امروز از طرف دشمنان مطرح است ولی همه باید باور کنیم، رهبر بزرگوار هم بارها فرمودند که بخش زیادی از مشکلات مربوط به داخل است و بخش کمتری مربوط به تحریم هاست. باید مدیریتها را کیفی ترو جهادی تر کرد و تلاشها را بیشتر کرد. سیاستها و رویکردها را بعضا باید عوض کرد و یک تغییر درست کارشناسی شده انجام داد و یک جبهه دفاعی مستحکم متکی به داخل و اقتصاد مقاومتی را باید پی ریزی کرد. انشاءالله فروشندگان ما خودشان را آلوده به این ننگ نکنند. چقدر می خواهند از احتکار سود به دست بیاورند. البته شاید یک درصد هم اینها نباشد، یک در هزار صنف شریف بازاریان هم نیستند اما به همان اقلیت می گوییم واقعا به قیمت گرسنگی دادن و تحمیل فشار به خانواده های  ضعیف آدم بخواهد چهار شاهی بیشتر به دست بیاورد واقعا نمی ارزد و روز قیامت شما باید جواب اینها را بگویی. پس بنابراین دعا می کنیم خدا اینها را از خواب غفلت بیدار کند و نیازی به مرگت باد هم نباشد و انشاءالله خدا هدایتشان کند و همه ما با همدیگر با مهر و محبت انشاءالله رفتار کنیم.

یکی از مناسبتهای هفته پیش رو جریان کاپیتولاسیون است  که در 13 مهر ماه سال 42 در کابینه علم تصویب شده بود و در مرداد ماه 43 در مجلس سنای وقت تصویب شده بود و در 21 مهرماه حسنعلی منصور این لایحه را به مجلس شورای ملی آن زمان می برد و در یک جلسه پر تنش بالاخره به تصویب اکثریت مجلس می رسد و در چهارم آبان، یعنی حدودا 15 روز بعد،​فریاد امام در اعتراض به کاپیتولاسیون بلند میشود و آن سخنرانی بسیار غرّا و مهم را انجام دادند که اینها سرآغازی برای انقلاب اسلامی ما شد.

امروز هم متاسفانه می بینیم در مجلس حالا یک مصوبه ای در رابطه با لوایح و لایحه ای که مربوط به کنوانسیونهای تهیه شده بوسیله خارجی هاست، بعنوان مبارزه با سرچشمه های مالی و منابع مالی تروریسم، آنها تهیه می کنند ما تصویب می کنیم. حالا ما نمی خواهیم زود قضاوت کنیم. مقام معظم رهبری توضیحاتی را شاید بعدا مناسب ببینند بدهند اما ما بر اساس آن هشدارهایی که رهبر بزرگوارمان پیش از تصویب این لایحه در همین یک ماه قبل داده بودند، ​اگر امام آن روز نسبت به کاپیتولاسیون بعد از تصویب آن انتقاد و اعتراض را داشتند، امروز رهبر بزرگوارمان پیش از تصویب هشدار لازم را دادند و ما از نمایندگان انتظار  داشتیم که هشدار مقام معظم رهبری را جدی بگیرند. این هشدار را بخوانم و عرایضم تمام باشد:

فرمودند: این معاهدات ابتدا در  اتاقهای فکر قدرتهای بزرگ و برای تامین منافع و مصالح آنها پخت و پز میشود و سپس با پیوستن دولتهای همسو یا دنباله رو یا مرعوب شکل به ظاهر بین المللی می گیرد به گونه ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران آنها را قبول نکند، او را مورد هجوم شدید قرار می دهند که مثلا 150 کشور پذیرفته اند، شما چطور آن را رد می کنید؟ همانگونه که درباره برخی کنوانسیونهای بین المللی، اخیرا مطرح شده در مجلس، گفتم مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است باید مستقلا در موضوعاتی در مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند. البته ممکن است برخی مفاد معاهدات بین المللی خوب باشد اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد، به کنوانسیونهایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنها آگاه نیستیم یا می دانیم که مشکلاتی دارند.

به صراحت رهبری فرمودند دلیلی ندارد که ما این کنوانسیونها و معاهده هایی که در اتاقهای فکری آنها پخت و پز میشود، بعد می آورند به کشورها تحمیل می کنند که کشورها تصویب کنند.‌ این معاهده ها روزنه هایی برای نفوذ هستند و برای بسط  سلطه نظام استکباری هستند.

انشاءالله شورای نگهبان و ارگانهای دیگر وظیفه خودشان را انجام می دهند. ما در این فقط در حد گلایه که با توجه به این هشدار رهبری، مجلس نمی بایست این را تصویب کند اما به استکبار جهانی می گوییم که  اگر شما به خیال خام خودتان چنین خواب دیده اید که با این کنوانسیونها و معاهده ها می توانید در ایران اسلامی نفوذ پیدا کنید، هرگز این ملت بیدار و آن رهبر بیدار اجازه نفوذ به شما را نخواهند داد.

 - - -

 

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست