شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 4 آبان 1397

1397-08-04

- - -

  

نماز جمعه 4 آبان 1397

به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی 

- - -

 

قاری : علی اصغر ایمانی

فایل صوتی قرائت قرآن

- - -

 

قاری : علیرضا رحیمی

فایل صوتی قرائت قرآن

- - -


موذن : احمدرضا داداشی

 فایل صوتی اذان

- - -

 

مجری : محمد حسین فاضلی 

 فایل صوتی مجری

 - - -

 

مکبر نماز عصر : سهیل اکبری

- - -

 

احکام شرعی : حجت الاسلام حبیبی

- - -

 

سخنران بین الصلاتین 

حجت الاسلام الیاسی ریاست اسبق اداره تبلیغات اسلامی شهرستان نکا

 فایل صوتی سخنرانی

 - - -

 

حضور دانش آموزان در نماز جمعه

 - - -

 

 

فایل صوتی خطبه اول

 


فایل صوتی خطبه دوم

 

 

خلاصه خطبه اول

انسان اگر تقوا پیشه کند، در زندگی راه کج نمی رود. خداوند،  مسیر درست را به انسان باتقوا نشان می دهد. زندگی همراه با تقوا، یک زندگی پاک و سالم خواهد بود.

خداوند به ما دستور داده هم باتقوا باشیم و هم اینکه با باتقوایان و صادقین حشر و نشر داشته باشیم. «یا ایها الذین آمنوا اتقوالله  و کونوا مع الصادقین»

امام جمعه شهرستان نکا در ادامه تفسیر خطبه 210 نهج البلاغه گفتند: 

خیلی از اصحاب، از پیامبر سوال نمی پرسیدند. یک علت، هیبت رسول اکرم(ص) بود. دیگری به خاطر احترام به پیامبر بود. برخی هم هنر سوال کردن را نداشتند. خودِ سوال کردن نیاز به آگاهی و معرفت دارد. اصحاب، دلشان می خواست سوال بپرسند ولی این موانع باعث می شد نپرسند بنابراین منتظر بودند یک غریبه ای بیاید و سوالی بپرسد و آنها گوش کنند اما خود حضرت علی(ع) همواره سوال می کرد و خودش می گوید که چیزی به ذهنم خطور نمی کرد مگر اینکه از رسول اکرم(ص) سوال می کردم.

حضرت علی(ع) می فرماید: دلهای انسانها قفل دارد و کلید این قفل، سوال کردن است. رسول اکرم(ص) هم فرمود: علم خزینه هایی دارد و کلید آن، سوال کردن است.

باید سوال کردن برای ما به یک فرهنگ تبدیل شود. سوال کردن موجب تکامل انسان میشود.

 

خطبه دوم (متن کامل)

علم و معرفت و دانش، کلیدها و کانالهای گوناگون دارد. یکی از آنها سوال است که در خطبه اول گفتیم. یکی از آنها تقواست. خود تقوا برای انسان کانالی است برای علم و معرفت. «اتقوالله و یعلمکم الله» باتقوا باشید تا خدا به شما چیزهایی بیاموزد. پس تقوا هم علم به انسان میدهد، هم بصیرت به انسان می دهد، هم زندگی انسان را پاک می کند، هم شیطان را از انسان دور می کند و هم به زندگی انسان برکت می دهد. اصلا زندگی بدون تقوا بی برکت است و در سفر آخرت هم بهترین وسیله نجات است. بنابراین بیاییم در زندگی تقوا داشته باشیم.

امام سجاد(ع) که این ایام؛ ایام آن حضرت و اهل بیت آن حضرت است، فرمودند: «واسئل الله لنا و لکم العون علی تزود...» من از خدا می خواهم، هم برای خودمان  و هم برای شما، خدا کمک کند که ما از مزرعه دنیا زاد و توشه تقوا برگیریم. از زندگی دنیا، برداشت ما تقوا باشد، محصول تقوا. اینکه در دنیا انسان زاهد باشیم، زندگی زاهدانه داشته باشیم (تحف العقول ص 257).

انشاءالله خدا به ما هم کمک کند در پرتو دعای امام سجاد(ع) که ما از مزرعه دنیا تقوا برداشت کنیم و به برکت تقوا، بتوانیم هم زندگی زاهدانه و هم مردنی عارفانه و اهل نجات در آخرت باشیم.

چهارم آبان مثل امروز، سالروز فریاد بیدارگر حضرت امام راحل در رابطه با مصوبه ننگین کاپیتولاسیون در مجلس شورای ملی وقت در سال 43 که این فریاد بیدارباشی بوده برای ملت ما و زمینه ای برای آغاز قیام و انقلاب و نهضت ما.

6 آبان ماه و 18 ماه صفر مثل پس فردا، سالروز شهادت صحابه بزرگ حضرت علی(ع) یعنی اویس قرنی است که در زمان پیغمبر(ص) بوده اما پیغمبر را درک نکرده و اهل یمن بوده و از دور ایمان آورد. آنقدر مقام بالا و والایی دارد که وقتی به مدینه آمد و پیغمبر نبودند و مادرش گفته بود اگر مدینه رفتی و پیغمبر در شهر نبود برگرد و معطل نشو. با تمام شوق و اشتیاقی که داشت نسبت به پیغمبر به خاطر حرف مادر برگشت. وقتی پیامبر بزرگوار تشریف آوردند به ایشان خبر دادند یک شترچرانی از یمن آمده به نام اویس و شما را می خواست زیارت کند. پیغمبر اکرم این جمله را فرمودند: آری، این نور اویس است که در خانه ما هدیه گذاشته و رفته. گاهی می فرمود من نسیم خدایی را از جانب یمن می بویم. سلمان سوال میکند این شخصی که بوی خوش او را از جانب یمن می بویی کیست؟ فرمود او اهل یمن است و شخصی به نام اویس قرنی که روز قیامت به عدد ربیعه و مظر که دو قبیله خیلی پرجمعیتی بودند، شفاعت می کند و خدا شفاعت او را قبول می کند و گاهی به اصحاب خودش می فرمود هرکس اویس قرنی را ببیند، سلام ما را به برساند و از او استغفار بخواهد. یعنی از او بخواهد او برایش استغفار کند. خدا استغفار او را در حق دیگران قبول می کند. بنابراین اویس یک چنین شخصیتی بود و بعد از پیغمبر(ص) در خدمت مولا امیر مومنان بود و در جنگ صفین هم به شهادت رسید.

8 آبان سالروز شهادت محمد حسین فهمیده 13 ساله و روز نوجوان و روز بسیج دانش آموزی است. بنده به خصوص به نوجوانان و محمد حسین فهمیده های حاضر در نماز جمعه، دانش آموزانی که از مدارس گوناگون آمدند، واقعا افتخار می کنیم به محمد حسین های خودمان و به این دانش آموزان سفارش می کنم که باید راه محمد حسین فهمیده، ایده محمد حسین فهمیده، آرمان محمد حسین فهمیده را شماها باید در زندگی در پیش بگیرید و زنده نگه دارید.

امروز ما در حوزه های مختلف مثلا در حوزه اختراعات، محمد حسین فهمیده های زیادی داریم. نوجوان های نخبه نابغه که اگر از چنین نیروهای انسانی ما مراقبت بعمل بیارویم، کمکشان کنیم، اصلا تحولی در عالم صنعت می توانند به وجود بیاورند و واقعا مایه افتخار ما هستند .

دهم آبان سالروز شهادت اولین شهید محراب آیت الله قاضی طباطبایی(ره) است.

در هفته ای که گذشت، دو جابجایی داشتیم. ریاست محترم اداره تبلیغات اسلامی شهرستان نکا جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج اقا الیاسی جای خودشان را به  جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج اقا سهرابی دادند و خودشان در جای دیگری ادامه خدمت خواهند داد. بنده از زحمات این عزیز، تلاشهای بسیار فراوان ایشان تشکر و تقدیر دارم و برای جناب حاج آقای سهرابی هم آرزوی توفیقات در راستای تبلیغ پیام دین و فرهنگ سازی پاسخی که مردم باید به پیامهای دینی بدهند، در این راستا برای این عزیز هم آرزوی توفیقات دارم.

فرماندهی محترم سابق نیروی انتظامی سابق شهرستان نکا جناب سرهنگ نصیری جای خودشان را به فرماندهی جدید، جناب سرهنگ زارع دادند. از جناب سرهنگ نصیری، زحمات و تلاشهایشان در راستای تحکیم و توسعه و تثبیت امنیت سپاگذار و متشکرم و برای جناب سرهنگ زارع هم از خدای بزرگ آرزوی توفیقات بیشتر را دارم.

رهبر بزرگوارمان در درس خارج از جمله سفارش کردند: مسئولین باید با مردم شفاف باشند. غیر از حوزه مسائل نظامی و امنیتی و مسائل سلاح و دفاع، در غیر از این مسائل در زمینه های دیگر باید با مردم شفاف باشند و باید گفت چندی قبل همین طرح شفاف بودن آرا در مجلس مطرح شده و متاسفانه رای نیاورد. یعنی نمایندگان به اینکه آراء شان شفاف باشد، رای ندادند. چرا رای نمی دهی؟ باید آرا شفاف باشد، باید مردم بدانند نمایندگانشان به چه و کی و کدام لایحه رای مثبت دادند یا رای منفی. اگر رای گیری ها و رای دادنها بر اساس معیار و بر اساس بحث و بررسی و تحقیق باشد، موافق و مخالفش هیچ ابایی نباید داشته باشد. مسئولین هم واقعا شفاف باشند و حقایق را بگویند. سیاستهای درست را دنبال کنند و بیخود گناه را به گردن این و آن نیندازند و فرافکنی نکنند. مثل بعضی از وزرایی که استعفا می دهند، کسی که در دولت سازندگی مسئول راه و مسکن بوده و پنج سال هم در این دولت و دولت گذشته مسئول این بخش است، دست آخر ناکارآمدی خودش را به گردن دولت و دیگران می اندازد و طلبکارانه کنار می رود در صورتی که جریان قطار سمنان هنوز مشخص نشده، هواپیمای تهران یاسوج هم همینطور، آنوقتها باید استعفا می دادی. 500 هزار مسکن مهر همچنان بایکوت شده و کاری برای آنها انجام نگرفته. شعار مسکن اجتماعی را سرداده  و هیچ کاری برای مسکن اجتماعی هم نکرده. قیمت مسکن که به آسمان رسیده و حالا طلبکار است و به گردن این و آن می اندازد و در میرود. این برخلاف سیاست شفاف و صادق بودن است.

جریان اربعین را در پیش رو داریم. اولا بنده از انبوه زائران بزرگواری که عازم عتبات عالیات و کربلای معلی شدند، صمیمانه تشکر و تقدیر دارم. واقعا مصداق عینی پیش بینی و پیشگویی حضرت زینب کبری(س) خطاب به یزید است که شما نمی توانید ذکر ما، نور ما و وحی ما را خاموش کنید. قسم می خورد. پس نمونه عینی اش همین است. 20 میلیون زائر از 40 کشور برای زیارت باپای پیاده از راه نزدیک. آنچه که در کشورها و شهرهای گوناگون مراسم زیارت اربعین از راه دور، مراسم عزاداری شب و روز اربعین، اینها به جای خودش بماند. خود همین همایش 20 میلیونی زیارت اربعین کربلا خودش یک همایش بزرگ و مهم است و جای تشکر از مردم دارد.

آنکه دائم هوس سوختن ما می کرد کاش می آمد و امروز تماشا می کرد

کسانی که می خواستند چراغ عاشورای حسینی و قیام امام حسینی و نام امام حسین و قبر امام حسین و همه چیز در لابلای تاریخ گم و مخفی شود و از بین برود، امروز بیایند ببینند این شور و این عشق را. جای تشکر و تقدیر دارد. این همان چیزی است که امام بزرگوار فرمودند کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا باید سرمشق امت اسلامی باشد. امروز اربعین احیای عاشوراست، هر مراسمی که می گیریم، در هر سال، در هر مکان، اینها احیای همان برنامه عاشوراست.

چرا این همه دلها جذب جاذبه مغناطیس قوی اباعبدالله الحسین شده؟ رمز این مغناطیس پر جاذبه امام چیست؟ این است که با فطرت هماهنگ است. فطرت انسانها می گوید ظلم بد است و ظالم کار بدی می کند، مظلوم را باید حمایت کرد. این فطرت انسانها ست. امام حسین(ع) هم در هیمن راستا حرکت و قیامش هست. پس کاری که امام حسین(ع) کرد با فطرت هماهنگ است. رمز هماهنگی انسانها ، جذب عاشورا شدن و جاذبه عاشورای امام حسین هم در همین هماهنگی با فطرت است.

مقام معظم رهبری در چهارشنبه گذشته در 30/7/97 در دیدار با جمع محدودی از خانوده ی شهدای مدافع حرم که از شهرستان خودمان هم بعضیها بودند الحمدلله، از جمله فرمودند اگر مدافعان حرم نبودند راهپیمایی اربعین نبود. اگر مدافعان حرم نبودند عراق دیگر نبود، داعش همه جا را می گرفت، سوریه ای نبود، دشمن همه جا را مسلط شده بود. دیگر امروز جایی برای راهپیمایی اربعین و زیارت اربعین نبود.

پس بنابراین زحمات شهدا را، زحمات شهدای مدافع حرم را نباید فراموش کنیم.

این همایش نشان دهنده آن است که جهان دارد به سمت آرمان حسینی حرکت می کند و مستضعفان دنیا دارند به خود می آید و بیدار میشوند و استکبار جهانی، پایه هایش دارد می لرزد و متزلزل میشود. بنابراین ما به آمریکای جنایتکار اعلام می کنیم همین اربعین حسینی، مستضعفان جهان را بر علیه استکبار و نظام سلطه بسیج خواهد کرد و به امید خدا روزی که نظام سلطه استکباری دنیای غرب و آمریکا ریشه کن شود آن روز نزدیک خواهد بود.

از دولت مردان کشورهای منطقه و مهمتر از همه ایران اسلامی می خواهیم، جریان زیارت عتبات عالیات یک جریانی نیست که دو روزه و چهار روزه و امسال و سال بعد و گذشته باشد، یک جریان ممتد است، از هند، پاکستان، افغانستان، از مسیر ایران می آیند و به عراق می روند. ایران هم که فقط در اربعین دو سه میلیون نفر می روند، هر سال میلیونها انسان به عراق می روند، از کشورهای آسیای میانه، از همین الان باید زیرساختهای لازم را ایجاد کنیم، اینکه صدها هزار دستگاه ماشین برود آنجا پشت مرزهای مهران و چزابه و شلمچه سرگردان باشند، این همه استهلاک، این همه خطر، این همه مصرف سوخت و بنزین تا کی؟ باید شروع کنید با ریل باید نقل و انتقال توریسم مذهبی را در این منطقه شکل دهیم. قطارهای پرسرعت، با سرعت 300 کیلومتر 400 کیلومتر، از هند و پاکستان و افغانستان، ایران و کشورهای آسیای میانه به عراق و زواری که از آن طرف به ایران می آیند، باید ریل چند خطه، قطارهای پرسرعت، زیرساختهای اساسی زیربنایی را باید انشاءالله برای آینده شکل دهیم.

والسلام

 - - -

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست