شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 11 آبان 1397

1397-08-11

حرکت 13 آبان دانشجویان پیرو خط امام در تسخیر لانه جاسوسی زاینده شعار مرگ بر آمریکا بود

- - -

 

نماز جمعه 11 آبان 1397

به امامت حضرت آیت الله محمدی لائینی  

- - -

 

قاری : علی اصغر اصغری 

 فایل صوتی قرائت قرآن

 

- - -

 

موذن : محمد علی بخشی 

 فایل صوتی اذان 

 

- - -

 

مجری بخش اول نماز جمعه : محمد مهدی محمدی

- - -

 

مداحی بین الصلاتین به مناسبت ایام  : حاج آقا جعفرپور

فایل صوتی مداحی

 - - -

 

مجری : علی علیزاده 

 فایل صوتی مجری

- - -

 

بیان احکام  و پاسخ به سوالات شرعی : حجت الاسلام والمسلمین سورتیچی

- - -

 

سوالات شرعی ویژه خانمها : خانم فندرسکی

 - - -

 

حضور هلال احمر شهرستان نکا و برپایی چادر سلامت

 - - -

 

حضور دانش آموزان در نماز جمعه

 - - -

 

تجلیل از خیّرین بازسازی عتبات عالیات

1 - حاج ایوب کمالی جامخانه (هزینه یک قالب خشت گنبد امام حسین(ع))

2 - حاج علی بامتی طوسی (هزینه سه قالب خشت طلا)

3 - سید عباس حمزه ای بریجانی (خرید یک متر مربع زمین جهت صحن حضرت زینب در کربلا)

4 - حاجیه خانم مریم حسن پور بریجانی (خرید یک متر مربع زمین جهت صحن حضرت زهرا در نجف)

5 - خانم مرضیه شهاب شهمیرزادی (هزینه یک قالب خشت گنبد امام حسین(ع))

- - -


گرامی می‌داریم یاد و خاطره‌ی شهیدان انقلاب اسلامی

شهدای شهرستان نکا

شهید حسن اصغری  (کفرات)

شهید شعبان اصغری  (لایی پاسند)

شهید  محمد اصغری  (اومال)

شهید محمد حسن اعلایی   (نکا)

شهید علیرضا اکبری (طوسکلا)

شهید ابراهیم اکبری (نودهک)

شهید ابوالقاسم اکبری (نودهک)

شهید علی بابا آزرده اومالی 

(امروز سالگرد شهید علی بابا آزرده که در عملیات محرم به فیض شهادت نائل آمدند)

 - - -

  

فایل صوتی خطبه اول

  

 

فایل صوتی خطبه دوم

  


 

خطبه های نماز جمعه 11 آبان 1397 شهرستان نکا

 

به امامت حضرت آیت الله محمدی لائینی

 

 خطبه اول (خلاصه)

 موضوع : سیره اقتصادی پیغمبر(ص)

 سه اصل در سیره زندگی پیغمبر(ص)، در سیره اقتصادی، در سیره سیاسی و در سیره اجتماعی، در سیره روابط بین المللی پیغمبر مطرح است که اصول بسیار مهمی است و هر مسلمانی باید این اصول را بداند و معتقد و پایبند باشد.

 1 – اصل استقلال. اینکه یک مسلمان، یک کشور و جامعه اسلامی، امت اسلام، نباید زیر سلطه دشمن قرار بگیرد «لن یجعل الله للکافرین علی المومنین سبیلا» خداوند هرگز حاضر نیست کافر بر مسلمان سلطه پیدا کند. هر سلطه ای، سلطه اقتصادی، سلطه سیاسی، سلطه فرهنگی. مسلمان و جامعه اسلامی نباید زیر سلطه باشد.

 2 – اصل عزتمداری. یک مسلمان عزیز است و یک جامعه اسلامی عزیز است و نباید عزت خودش را از دست دهد و نباید ذلیل شود. خفت و خواری و ذلت، زیبنده یک مسلمان نیست. فلسفه مهم قیام امام حسین(ع) مبارزه با ذلت است. «هیهات من الذله» شعار جهانی امام حسین(ع) است.

 اگر جامعه اسلامی فقیرباشد، خودبخود محتاج دیگران می شود، هم زیر سلطه دیگران قرار می گیرد و هم ذلیل دیگران میشود و بالاخره نه عزت خودش را می تواند حفظ کند و نه استقلال خودش را.

 3 – سلامت دینی و اخلاقی. عافیت دینی برای جامعه اسلامی بسیار مهم است لهذا هر بستر و زمینه ای که به این سلامت اخلاقی و سلامت معنوی و دینی آسیب رساند با آن عوامل مبارزه باید کرد.

 براساس این سه اصل نتیجه می گیریم که جامعه اسلامی باید یک جامعه غنی باشد، فقیر و محتاج نباید باشد تا هم استقلال خودش را حفظ کند و هم عزت خودش را و  هم از آسیبها و ضایعات اخلاقی، معنوی و دینی که از بستر فقر بر می خیزد، از آنها هم بتواند محفوظ باشد «من لا معاش له لا معاد له» اگر زندگی نباشد، اگر نان تامین شود، مسکن تامین نشود و نیازهای مادی و غریزی تامین نشود، خودبخود دین و ایمان و معنویت و اخلاق هم حفظ نخواهد با اینکه اسلام برای سلامت معنوی ارزش فراوانی قائل است. فقیر عفت خودش را هم از دست می دهد.

 برای اینکه یک جامعه غنی داشته باشیم، پیغمبر اکرم(ص) سه رکن در سیره اقتصادی ایشان وجود داشت:

 رکن اول : توجه به کار و شغل و مزموم بودن بیکاری

 پیغمبر اکرم (ص) با اینکه انفاق و محبت داشت باز هم دیگران تشویق می کردند به کار.

 پیغمبر (ص) روی این موضوع تکیه داشند که از مصرف محصولات دست خود استفاده کرد. در روایت آمده «کلوا من کدّ ایدیکم» از دسترنج خود استفاده کنید. هر کس از دسترنج خودش و کالای تولید خودش استفاده کند، خداوند با نگاه رحمت به او نگاه می کند و او را عذاب نمی کند.

 رکن دوم : اصلاح الگوی مصرف

 در زندگی درست مدیریت کنیم. ساده زندگی کنیم. پیغمبر(س) بسیار ساده زندگی می کرد. اگر مجالس و محافل را ساده برگزار کنیم و زندگی را از تشریفات دور کنیم خیلی راحت پیش می رویم. متاسفانه دچار عرف تشریفات و تجملاتی شدیم که گرفتاریهای ما را بیشترمی کند. الگوی مصرف باید اصلاح شود.

 باید مصارف خیریه را هم در نظر داشته باشیم. باید انفاق داشته باشیم، خمس و زکات داشته باشیم. بعضیها اینها را حذف می کنند و همه را خرج شخصی می کنند و این درست نیست و فقیرها فقیر باقی می مانند و غنی ها غنی.

 رکن سوم : برخورد با سوء استفاده ها و تبعیضها و دزدیها

 پیغمبر اکرم در سیره اقتصادی خودش با اینها برخورد می کرد. اگر با کسانی که دزدی می کنند و پول بیت المال را بالا می کشند برخورد نکنیم، خودبخود اقتصاد ضعیف میشود.

 

 خطبه دوم (متن کامل)

 باز هم همه شما و خودم را به تقوای خدا سفارش و توصیه می کنم.

 پیغمبر بزرگوار اسلام اسوه است، الگوست «و لکم فی رسول الله اسوة حسنة» ببینید پیغمبر چقدر باتقوا بوده، چقدر از خدا میترسید، چقدر برای سفر آخرت و خطرات بعد از مردن گریه می کرد، چقدر عبادت داشت، چقدر خدمت داشت. اینها برای ما الگوست. ما هم باید انسانهای باتقوایی باشیم.

 سالروز ارتحال پیامبر بزرگوار اسلام، سالروز شهادت ثبت اکبرش امام مجتبی، سالروز شهادت امام هشتم سلام الله علیهم اجمعین را گرامی می داریم و به همه شما بزرگواران عرض تسلیت داریم و از زبان شما هم به محضر شریف آقا امام زمان(عج) عرض تسلیت و تعزیت داریم.

 بنده از همه شما بزرگواران به خاطر دو ماه عزاداریها، الحمدلله بسیار زیبا و جالب بود، عزاداریهای پرشور، تشکر و تقدیر دارم.هر سال  باید عزاداریهای ما پرشورتر، پرجمعیت تر و حماسی تر و ارزشمندتر باشد. ارزشها را باید در این عزاداریهای خودمان رعایت کنیم و عزاداریها را از پیرایه های نادرست و چیزهای غلطی که وارد دسته جات و عزاداری های ما میشود و هیچ ریشه و مبنایی ندارد، باید اینها را جدا کنیم. عزاداری ناب داشته باشیم. از بعضی از اختلاطهای محرم و نامحرم و زن و مرد در این دسته رویها باید جلوگیری شود و خصوصا خانمهایی که می خواهند دسته جات عزاداری را همراهی کنند، این بزرگترین عبادت است، باید آن موازین اخلاقی و ارزشی را آقایان و خانمها رعایت کنند، پوششی که متناسب با عزادار امام حسین(ع) است را رعایت کنیم. در همه فرصتهای زندگی و حوزه های زندگی، غیر از ماه محرم و ماه صفر، همیشه باید حجاب ما و عفاف ما و آداب دینی خود را باید حفظ کنیم.

 عزیزانی که برای زیارت اربعین مشرف شدند صمیمانه از همه این بزرگواران تشکر می کنم.

 از همه کسانی که برای بازسازی عتبات عالیات کمک کردند و از این به بعد کمک می کنند، صحن فاطمه زهرا(س) ببینید جای خوبی شده و امکانات خوبی شده برای پذیرایی، اسکان و حضور زوار. صحن حضرت زینب(س) هم در دست ساخت است. باز هم در ادامه نیاز به کمکهای شما بزرگواران است. در مجموع از همه شما عزیزان بنده صمیمانه تشکر دارم.

 از مسئولینی که همراهی کردند و کمک کردند و امنیت را حفظ کردند، هزینه های سفر را کاهش دادند، از همه صمیمانه  تشکر و تقدیر دارم.

 هشتم آبان روز پدافند غیرعامل است و پدافند غیرعامل خلاصه اش میشود دفاع غیرمسلح. یعنی کاری کنیم که آسیب پذیری ما در مقابل دشمن کم شود. وقتی دشمن حمله کرد ما دو جور در مقابلش می توانیم عکس العمل نشان دهیم. یکی اینکه ما هم تفنگ و سلاح برداریم و با آن بجنگیم که این هم باید باشد. دیگر اینکه ما شرایط زندگی خودمان را به گونه ای پیش ببریم که آسیب پذیری ما در مقابل هجمه دشمن کم شود.مهندسی ساختمانی ما و بسیاری از چیزها، باید مدیریت بحران ما تسهیل امور ما، به گونه ای باشد که در مقابل هجمه های دشمن آسیب پذیری ما بسیار بسیار پایین بیاید. پس پایین آمدن آسیب پذیری مسئله ای ایست که به عنوان پدافند غیر عامل، همه باید آن را در زندگی رعایت کنیم. گرچه ما معتقدیم که واقعا همین لوایح و کنواسیونهای بین المللی که در مجلس ما تصویب شده و بعضا هم بین مجلس و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت، خود همین کنوانسیونها برخلاف پدافند غیرعامل است. یعنی همینها آسیب پذیری ما را بیشتر می کند در مقابل دشمن و ما باید کاری کنیم که ورود پیدا نکنیم به این کنوانسیونهای بین المللی و معاهده های بین المللی که به تعبیر رهبر بزرگوارمان عمقشان را خبر نداریم که چیست و بلکه بعضا می دانیم که مشکلاتی در آن وجود دارد. بنابراین باید از این جهت به این مسئله نگاه کنیم.

 روز 13 ابان و تسخیر لانه جاسوسی، خودش یک مصداق عینی پدافند غیرعامل است. یعنی وقتی لانه جاسوسی، سفارتخانه آمریکا، مرکز آسیب رسانی و خطرآفرینی برای انقلاب ما بوده، دانشجویان پیرو خط امام این را تشخیص دادند، رفتند این مرکز را گرفتند و تسخیر کردند این لانه جاسوسی را، خود تسخیر لانه جاسوسی آسیبهای دشمن را نسبت به ما بسیار کاهش داده به گونه ای که امام بزرگوار آن را به عنوان انقلاب دوم مطرح کرده که مهمتر از انقلاب اول است. اگر سفارتخانه و لانه جاسوسی آمریکا ادامه پیدا می کرد و تسخیر نمی شد، مسلم انقلاب ما با خطرات و آسیبهای بسیار عظیم تر و جدی تری مواجه بود. تسخیر لانه جاسوسی مصداقی برای پدافند غیرعامل بود.

 گرامی می داریم خاطره دانش آموزان را که شهید شدند در ماجرای 13 آبان. گرامی می داریم خاطره دانشجویان پیروز خط امام را، ما تایید می کنیم حرکت 13 آبان دانشجویان پیرو خط امام در تسخیر لانه جاسوسی را که زاینده شعار مرگ بر آمریکا بود. پیش از این، شعار مرگ بر آمریکا چندان مطرح نبود، از بعد از اینکه ملت عزیزمان با تسخیر لانه جاسوسی به ابعاد توطئه های دشمن آشنا و آگاه شدند، شعار مرگ بر آمریکا شروع شده و هنوز هم ملت ما شعار مرگ بر آمریکا را دارد و ادامه خواهد داد. (فریاد مرگ بر آمریکا توسط حضار).

 این شعار مرگ بر آمریکا به تایید امام(ره) رسیده. امام(ره) فرمایشی دارد. می فرماید: انقلاب به هیچ گروهی بدهکاری ندارد و ما هنوز هم چوب اعتمادهای فراوان خود را به گروهها و لیبرالها می خوریم. آغوش کشور و انقلاب همیشه برای پذیرفتن همه کسانی که قصد خدمت و آهنگ مراجعت داشته و دارند گشوده است ولی نه به قیمت طلبکاری آنان از همه اصول که چرا مرگ بر آمریکا گفتید، چرا جنگ کردید؟ چرا نسبت به منافقین و ضد انقلابیون حکم خدا را جاری می کنید؟ چرا شعار نه غربی و نه شرقی داده اید؟ چرا لانه جاسوسی را اشغال کرده اید و صدها چرای دیگر. می گوید اینها را دشمنان ما، ضد انقلابها، عوامل آنها در داخل، می خواهند در مقابل این چراها ما را به موضع انفعال، به موضع پشیمانی ببرند که ما پشیمان هستیم و نباید لانه جاسوسی را می گرفتیم، نه. همه اینها به تایید حضرت امام(ره) رسیده و ما استکبار جهانی را می شناسیم، عوامل آنها را، روسای فتنه و فتنه گران سال 88 خیال نکنند با بعضی از ملاقاتها تطهیر می شوند. اینها با این ملاقاتها تطهیر نمی شوند، ملت ایران و خاطره تاریخی ملت ایران ابعاد فتنه 88 را فراموش نمی کند، صدها بار رهبر بزرگوارمان کلمه فتنه را به کار برده در آن ماجراها، اینها همه را ما می شناسیم، همه اینها ساخته و پرداخته آمریکاست. بنابراین ما به آمریکا می گوییم 13 آبان همیشه برای ما زنده است و این مردم هیچگاه شعار مرگ بر آمریکا را فراموش نخواهند کرد. (تکبیر حضار).

 والسلام

- - -


نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست