شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 30 آذر 1397

1397-09-30

- - -

نماز جمعه 30 آبان 1397 

به امامت حضرت آیت ا.. محمدی لائینی

- - -

 

قاری : محمد لائینی

 فایل صوتی قرآن

- - -

 

اذان : علی ذوالفقاری

 فایل صوتی اذان

- - -

 

مجری قبل از خطبه : محمد محمدی

 فایل صوتی

- - -

 

مجری : سعید سورتیچی

فایل صوتی مجری

- - -

 

مکبر نماز عصر : امیرعلی حیدری

- - -

 

به مناسبت هفته حمل و نقل، توزیع بسته آموزش عبور و مرور

از سوی اداره حمل و نقل شهرستان نکا

- - -

 

 

فایل صوتی خطبه اول

 

فایل صوتی خطبه دوم

 

 

خلاصه خطبه اول

همه بزرگان دین و خداوند حکیم، مکرر بندگان را به  تقوا سفارش کردند. اینکه در زندگی دنبال خدا باشیم، دنبال شیطان نباشیم. شیطان ما را به دنیا دعوت می کند و دست آخر ما را جهنم می برد. خدا ما را به تقوا سفارش می کند و سرانجام ما را به بهشت می برد. شیطان دشمن شماست. شیطان را دشمن به حساب بیاروید. کار شیطان این است که حزب و دارو دسته خود را دعوت می کند که از گروه جهنم باشند.

ادامه شرح خطبه 4 نهج البلاغه :

ابوسفیان نزد امیرالمومنین(ع) امد و گفت شما خلیفه باش. چرا ابوبکر خلیفه شود. امام فرمود: هر کس بخواهد با بال پرواز کند به جایی می رسد اما اگر دید یار و یاوری ندارد، کنار بکشد. در این صورت هم خودش راحت است و هم دیگران.

در این عبارت، نقش نیروی مردمی بسیار تاثیرگذار است. کسی که یاور دارد به جایی می رسد و اگر ندارد کنار برود. امام فرمود: من امروز یاوری ندارم. چرا مردم را به دردسر بیندازم.

امام به نقش حمایتی مردم اشاره می کند. اگر مردم حضور داشته باشند، انسان موفق میشود. حضور مردم بسیار مهم است.

انسان نباید به دنبال مسئولیت برود و اگر مسئولیت به دنبال انسان آمد باید بپذیرد. گاهی اوقات از مقام مافوق دستور داده میشود که مسئولیتی را بپذیرد در این صورت نباید از مسئولیت فرار کرد.

اگر مردم دنبال ولی امر مسلمین باشند، کارها بهتر پیش می رود.

 

خطبه دوم (متن کامل)

همه شما مردان و زنان با ایمان، باتقوا، با وفای نسبت به هدایت، نسبت به انقلاب، نسبت به دین و آیین و خودم را باز هم به تقوا، پرهیزکاری، دوری از گناه، دوری از آلودگی ها سفارش و توصیه می کنم. راستی راستی دشمن اصلی ما شیطان است، نفس اماره درونی ماست.

در آیه 6 سوره فاطر خدای بزرگ می فرماید «ان الشیطان لکم عدوّ» شیطان دشمن شماست. چقدر خدا از این  دشمن با ما حرف زده، چقدر خدا درس دشمن شناسی به ما داده و باز هم شاید بگوییم که تعجب است چرا غفلت می کنیم و دشمن را دوست خودمان می دانیم و با او دوستی می کنیم. دوست واقعی که خدا باشد با او سر ناسازگاری داریم.

در این راستا امام صادق(ع) فرمودند (کتاب منتخب میزان الحکمه ص 294) :

مردم، شیطان دام و ریسمان و بندها را پهن کرده، دام خودش را پهن کرده و آماده کرده در این خانه غرور و فریب و ضرر. از این دام پهن کردن چه می خواهد؟ در آب دام پهن می کنند که ماهی بگیرند، در خشکی دام می گذارند مثلا پرنده بگیرند. شیطان هم دام گسترده که چه کسی را بگیرد؟ فرمودند: شیطان هیچ هدفی ندارد جز اینکه دوستان ما را به دام خودش بیندازد. شما را می خواهد  شکار کند. نباید شکار و طعمه شیطان شویم. باید به سمت خدا برویم و آزاد باشیم.

امشب شب یلداست. شاید تعجب کنید که در نماز جمعه درباره شب یلدا صحبت شود؟ بله. از دو جهت نیاز به تذکر دارد. یکی اینکه بزرگ و کوچکی را رعایت کردن. صلح رحم انجام دادن. احترام به بزرگتر گذاشتن به هر بهانه ای باشد خوب. یا به بهانه شب یلدا جمع شوید پیش بزرگتان، بزرگ خاندانتان، پدر بزرگ، مادربزرگ، عید نوروز باشد و صله رحم بروید، هر مناسبتی که از آن صله رحم در بیاید، بزرگ و کوچکی رعایت شود، احترام به بزرگترها رعایت شود خوب است و عبادت.

گاه ما این سوژه های جالب را برای خودمان پرهزینه می کنیم. سنگین می کنیم. اینقدر دنگ و فنگ ندارد. متاسفانه رسانه ملی هم در این زمینه ها خوب برخورد نمی کند. الان چند روز است می آیند بساط پهن می کنند که کدو را چطور باید سوراخ کنیم شب یلدا، هندوانه را چطور باید برش کنیم، این شد حرف واقعا؟ به سخریه گرفتن افکار عمومی و ملت بزرگوار ایران نیست؟ همینها وقتی به یک سوژه مذهبی می رسند که مصاحبه ای بگیرند می گویند اقا سه دقیقه بیشتر نشود. حالا برای کدو سوراخ کردن و هندوانه برش دادن شب یلدا چقدر وقت مردم را رسانه ملی می گیرد. چرا هزینه می گذارید روی دست خانواده ها؟ این رفتن پیش بزرگتر، دورهم نشینی، صله رحم که اینقدر دنگ و فنگ ندارد، چرا تشریفاتی اش می کنید که آن پدربزرگ و مادربزرگ غصه شان بگیرد که آنها دارند می آیند ما اینقدر آجیل از کجا فراهم کنیم، کدو و هندوانه از کجا فراهم کنیم؟ با این گرانی ها. اگر بازنشست باشند با این حقوق اندک چطور می خواهند از عهده این بر بیایند. بعضی از بازنشسته ها می گویند این نوه نتیجه های ما که می آیند ما غصه مان می گیرد. واقعا نداریم. چرا داریم عید نوروز خودمان را پرهزینه می کنیم. یلدای خودمان را پرهزینه می کنیم. هر سوژه ای که به درد بخور است داریم اینها را پرهزینه می کنیم. این درست نیست.

یلدا خوب است، بروید پش بزرگترها و صله رحم انجام دهید اما در فکر این تشریفات و آداب و رسومی که هیچ ریشه ای ندارد و خرافات است، اینها نباشیم. ساده هم برگزار کردید هیچ اشکالی ندارد. چیزی که در شب یلدا باید به آن بیشتر فکر کنیم این است که اولا شب یلدا طولانی ترین شب سال است، مگر چقدر طولانی میشود؟ یک دقیقه یا دو دقیقه ممکن است از شبهای دیگر بیشتر باشد ولی این آیه را ببینید:

خدای بزرگ می فرماید: « قُلْ أَرَأَیْتُمْ إِنْ جَعَلَ اللَّهُ عَلَیْکُمُ اللَّیْلَ سَرْمَدًا إِلَىٰ یَوْمِ الْقِیَامَةِ مَنْ إِلَٰهٌ غَیْرُ اللَّهِ یَأْتِیکُمْ بِضِیَاءٍ ۖ أَفَلَا تَسْمَعُونَ» وقتی شب یلدا طولانی میشود شما به فکر این باشید اگر خدا همین شب را اینقدر طولانی  کند تا روز قیامت، کی می خواهد برای شما روز بیاورد؟ روشنایی بیاورد. به قدرت خدا فکر کنید. خدایی که قدرت دارد شب را دو دقیقه طولاتی کند، ده دقیقه طولانی تر کند، نسبت به شبهای تابستان سه چهار ساعت طولانی تر کند، می گوید اگر من بخواهم این شب را تا روز قیامت ادامه اش دهم، کی برای شما روز و روشنایی می آورد؟

از آن طرف بروید به فکر روزهای تابستان باشید « قُلْ أَرَأَیْتُمْ إِنْ جَعَلَ اللَّهُ عَلَیْکُمُ یوماً سَرْمَدًا إِلَىٰ یَوْمِ الْقِیَامَةِ» تابستان طولانی ترین روزها را دارد، اگر همین روز را تا روز قیامت ادامه دهم، کی می خواهد شب برای شما شب بیاورد که آرامش پیدا کنید، خنک شود، «مَنْ إِلَٰهٌ غَیْرُ اللَّهِ یَأْتِیکُمْ بِلَیْلٍ تَسْکُنُونَ فِیهِ ۖ أَفَلَا تُبْصِرُونَ» (آیه 71 و 72 سوره قصص)

شب یلدا به فکر این قدرت خدا باشیم. روز اول تابستان به فکر این قدرت خدا باشیم که اگر این روز ادامه داشت، اگر همین روز سه چهار ساعت دیگر ادامه داشته باشد چقدر زحمت دارد؟ اگر ده ساعت دیگر ادامه داشت، اگر یک روز دو ماهه و شش ماهه باشد، تا روز قیامت باشد، چه زحمتی برای انسان ایجاد میشود. پس خدا را شکر کنید از اینکه به ما روز و شب داده. روز روشنایی و کار و تلاش است و شب هم آرامش و استراحت و خنکی است.

 سه شنبه سالروز تولد حضرت مسیح(ع) است. به همه پیروان ادیان تبریک عرض می کنیم و باید بگوییم متاسفانه پیروان مسیحیت امروز هم دینشان را تحریف کردند وهم آموزه های مسیحیت را در عمل به کار نگرفتند و پیشگامان استکبار و استثمار تحت عنوان مبلغان مسیحیت و گروه های تبشیری رفتند و انسانها را در آفریقا و آسیا و جاهای دیگر به دام انداختند به نام حضرت عیسی و به نام دین و به نام تبلیغات مسیحیت. خیلی سوء استفاده کردند.

 مقام معظم رهبری فرمودند دشمن برای سال 98 ممکن است نقشه هایی داشته باشد. نقشه هایش در 97 لو رفت و تیرش به سنگ خورد. باید آماده باشید، شاید برای 98 نقشه هایی  داشته باشد، شاید آنچه که در 97 انجام داده یک خیمه شب بازی بوده برای مهمتر از ان، اینجا می خواست رد گم کند و عملیات اصلی آنجا باشد. حواستان باید جمع باشد.

 همین فرمایش رهبری را کمی باز کنیم:

 می دانیم که دو جنگ مهم را آمریکا در رابطه با ما فعلا در دستور کار دارد. یکی جنگ اقتصادی و یکی هم جنگ روانی و تبلیغاتی.

 اگر جنگ روانی نباشد، جنگ اقتصادی بسیار حجم و واقعیتش کمتر است. جنگ روانی، آن مسائل اقتصادی را چند برابر می کند و احساس مشکل را در ما افزایش می دهد. این احساس خیلی مهم است.

 یک وقت شما امنیت دارید اما احساس امنیت نمی کنید. مثل این است که امنیت نداری. یک وقتی امنیت داری، احساس امنیت هم می کنی، این خوب است. ما هم باید امنیت داشته باشیم و هم و احساس امنیت. دشمن می خواهد هم امنیت را از ما بگیرد و هم احساس امنیت را با جنگ روانی. هم امید را از ما بگیرد با جنگ روانی که فکر کنیم دیگر حتما انقلاب از چهل سالگی عبور نمی کند. آنچنان جنگ تبلیغاتی و روانی راه می اندازند که مردم باور کنند که عمر انقلاب تمام شده و از چهل سالگی دیگر عبور نمی کند. این جنگ روانی است.

 بر اساس این دو جنگ، برنامه هایی را تدوین کردند. 6 برنامه را برای امسال و سال آینده در دستور کارشان قرار دادند و بعضیها را قرار می دهند.

 اولا: خروج آمریکا از برجام که این انجام گرفت. تحلیلگران می گویند حتی اگر اوباما هم سر کار بود در ادامه، باز آمریکا خارج می شد.

 دوم: بالا رفتن قیمت دلار. این هم که انجام شد.

 سوم: ایجاد نارضایتی عمومی. اینها دیگر با جنگهای تبلیغاتی و اقتصادی است.

 چهارم: تورم در حد ورشکستگی. تورم را بالا ببرند.

 پنجم : جلوگیری از بازگشت ایران به بحث هسته ای. کاری کنند که اصلا ایران برای آینده به بحث هسته ای برنگرد.

 ششم : به چالش کشیدن کل نظام به این شکل که همه گناهان را متوجه رهبری کنند.

 بگویند همه اینها بخاطر رهبری است، مشکلات بخاطر رهبری است که با زیرسوال بردن رهبری، کل نظام به چالش کشیده شود و متاسفانه حتی بعضی از دوستان هم به جای اینکه مقصر اصلی مسائل پیش آمده، برنامه هایی که در حوزه ارز، دلار و سکه و این گرانیها و مسائل پیش آمده، دنبال مقصر اصلی بروند، انها را تحلیل کنند، غفلت می کنند و غافل میشوند و در این زمینه ها فکر نمی کنند که ببینند مقصر اصلی این جریانات کیست و چیست؟ این برنامه های دشمن است.

 دشمن این چند برنامه را برای سالی که گذشت و سال اینده در دستور کار دارد. پادزهر اینها چیست؟ حضور مردم. شما باطل السحر تمام این سحرها هستید. حضور شما. مقام معظم رهبری فرمودند که آمریکا از مقاومت و ایستادگی ملت ایران می ترسد. کی فرمودند؟ 27/3/74. آمریکا از مقاومت و از حضور شما می ترسد چون می داند باطل سحر همه این نقشه ها، حضور مردم است. چه باید بکنیم که مردم دلگرم باشند، حضور داشته باشند؟ رضایت مردم، حضور مردم،  حمایت مردم، پشت سر نظام، پای نظام باشند؟ باید به مردم رسید. به خصوص آن اقشاری  که نظام و انقلاب روی دوش آنها بود؟ مستضعفین. به تعبیر امام، زاغه نشینان. امام بزرگوار فرمودند: به مستضعفان و مستمندان و زاغه نشینان که ولی نعمت ما هستند خدمت کنید. چندتا از این زاغه نشینان امروز بچه هایشان از شغلها و پستها استفاده می کنند. چندتا از این مستضعفان؟ در خانواده ها بگردید کسانی که دو ، سه، چهار و پنج بچه باسواد بیکار دارند، این خانواده ها بیشتر در کدام اقشار است؟ در اقشار مرفه یا در اقشار مستضعف و متوسط؟ نمی شود آن وقتی که ما مشکل داریم و کمک می خواهیم، مستضعفین و محرومین را صدا بزنیم و آن بیچاره ها همیشه باشند. آن وقتی که موقع تقسیم غنائم است و پستها، آن وقت پشت درهای بسته بگویند که در آزمون نمره نیاورید، یا نمره آوردی در  مصاحبه رد شدی. خوب کی گفته که مصاحبه رد شدی؟ کجا دارد، بیاید نشان دهید. پیش خودتان می گیرد و انتخاب می کنید. از آن طرف می گویید نیروی بومی و نیروهای بومی را به بهانه های مختلف رد می کنید آن وقت نیروی غیربومی خودتان را می گیرد. مردم را باید دلگرم کنیم.

ارزاق و بسیاری از اجناس سه برابر شده، چهار برابر شده، دلار آمده به ده تومان ولی بازار هنوز تکان نخورده. چرا؟ شاید هنوز بازار و مردم باور نکردند که این افت قیمت دلار واقعی است. شاید احساس می کنند یک چیز مقطعی است. باید این احساسها را شما حل کنید. باید به فکر این مردم و خانواده ها باشید. چطور می خواهند یک شب یلدا را که حالا ما گفتیم تشریفات نداشته باشید، شب یلدا ده تا بیست و نوه نتیجه ها جمع شدند که نمی شود فقط چهارتا میوه جلویشان گذاشت. نباید پذیرایی شود؟ همین مختصر پذیرایی را در بازار بخرید ببینید چقدر می شود. آقایانی که آن بالا بالا هستید، خودتان که الحمدلله نمی روید بازار ببینید چه خبر هست، همه چیز هست برای شما. بروید ببینید آیا می توانید بخرید؟

خدا نمی آمرزد کسی را که پایه های ساختمان و بنیاد نظام و انقلاب را دارد مرتب ضربه می زند و سست می کند. پایه ها کی ها هستند؟ مردم. داریم با این کارها، با این مشکلات، با این فشارها، با این مسائل، داریم روی پایه ها ضربه می زنیم. دشمن بیرون که از او انتظاری نیست، ما با بی تدبیری، سوء تدبیر یا تدبیر سوء، من سوء تدبیرها را خیلی وقتها می گویم تدبیر سوء هست. تدبیر سوء بدتر از سوء تدبیر است. داریم این کارها را می کنیم.

 

کارها را به دست آدمهای کاربلد بدهید. آقای مصلحی آن وقتی که وزیر اطلاعات بودند گفتند ما مسئول دفتر یکی از مسئولین مهم را گرفتیم، جاسوس و نفوذی بوده، کارش این بود که باید کاری می کردند که کاربلدها کار به دستشان نیفتد و بلکه کاربلدها را پیش مافوق خراب کنند. نفوذ این است.

 

آقایان، کارها را بدهید به دست کاربلدها، به دست دلسوزها، به فکر این مردم باشید.

 

ولی مردم بزرگوار، این انقلاب خدا دارد. پشت سرش هم امام زمان(عج) است. ما صبر می کنیم. ما استقامت باید داشته باشیم، ما وظیفه خودمان را باید انجام دهیم هرکسی که دارد بی وظیفه گی می کند، او بداند و خدایش. آه شما قطعا دامن آنها را می گیرد. یک روز قطعا در همین دنیا رسوا می شوند. از اریکه قدرت پایین می آیند. اگر دشمنان خارجی دل خوش کردند به این نفوذیهای داخلی که اینها بتوانند، مردم را با بی تدبیرهای خودشان ناراضی کنند، از پای انقلاب کنار بکشند، اینها کور خواندند و بدانند که این مردم در پای انقلاب و نظامی که صدها هزار شهید دادیم، تا آخر خواهیم ایستاد. (تکبیرحضار).

- - -

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست