شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 9 فروردین 1398

1398-01-09

- - -

 

نماز جمعه 9 فروردین 1398

به امامت امام جمعه موقت حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق محمدی لائینی

- - -

 

قاری : جواد طالبی

فایل صوتی قرائت قرآن

- - -

 

موذن : امیر حسین یداللهی

فایل صوتی اذان

- - -

 

مجری قبل از خطبه : محمد محمدی

- - -

 

پاسخگویی به سوالات شرعی : حجت الاسلام والمسلمین نوری زاده

- - -

 

مجری : غلامحسین لقمانی

 

فایل صوتی مجری

- - -

 

مکبر نماز عصر : محمد علی بخشی

 - - -

 

 

فایل صوتی خطبه اول

 

فایل صوتی خطبه دوم

 

چکیده خطبه اول

حجت الاسلام محمد صادق محمدی لائینی، امام جمعه موقت شهرستان نکا، در آغاز خطبه اول نماز جمعه، نمازگزاران و خود را به تقوای الهی توصیه کردند و به ترجمه و تفسیر آیه 164 سوره آل عمران که در خصوص پیامبر اکرم(ص) می باشد، پرداختند.

ایشان گفتند: خدای ما یک خدای خوب و مهربانی است و یک پیامبر عالی و مهربان را برای ما فرستاد. اگر فردی بهتر از پیامبر وجود داشت او را برای ما می فرستاد. دین ما بهترین دین است، پیامبر ما بهترین پیامبر و امت او نیز  بهترین امتها هستند. البته از همین امت خوب هم افرادی هستند که اهل گناه هستند اما غالب این است که امت پیامبر اهل گناه نیستند و نباید باشند. جایگاه امت پیامبر خیلی بالاست. پیامبر با اخلاق خود معجزه کرد. همین خودش معجزه است که فردی از میان یک جمعیت یاغی و سرکش که صاحب رذایل اخلاقی بودند، انسانهایی ساخت صاحب فضل و کمال.

پیامبر بین مردم برادری ایجاد کرد. از کافر مسلمان درست کرد. از مسلمان مومن و مومنان با هم برادرند.

پیامبر(ص) فرمود: من وجودم و فقدانم برای شما خیر است.

او کسی بود که حتی زمانی که او را اذیت می کردند، می گفت: خدایا آنان را هدایت کن. آنها نمی فهمند.

حال ببینیم این پیامبر از ما چه می خواهد و محبوبترین چیز برای او چیست؟

پیامبر فرمود هر کس دوست دارد مثل من زندگی کند و مثل من بمیرد، باید دل و جانش با ولایت علی(ع) عجین باشد.

حضرت علی(ع) فرمود: به خدا قسم هیچ چیز نزد پیامبر بالاتر از این نیست که ذکر و یاد من بر جان و دل مردم باشد.

حضرت علی(ع) نسخه دوم عالم وجود است. پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) یک روح هستند در دو بدن. برای همین است که پیامبر(ص) در شب معراج به جبرئیل می گوید چرا به هر جا می نگرم علی(ع) را می بینم؟

 

خطبه دوم (متن کامل)

مجددا همه عزیزان را بعد از خودم سفارش و توصیه به تقوا و رعایت حلال و حرام الهی می نمایم. خداوند انشاءالله همه ما را عارف به حلال و حرام الهی و عامل به حلال و حرام الهی  قرار بدهد.

روز دوشنبه شهادت امام هفتم(ع) است که در سال 183 هجری قمری به شهادت رسید. توسط هارون ملعون بعد از سالها زندان.

انشاءالله همه مشکلات شیعه و اسلام را در تمام ممالک اسلامی به حرمت این مرد بزرگ الهی برطرف بفرماید.

شهادت این عزیز را به محضر امام زمان(عج)، شیعیان و شما برادران و خواهران عزیز تسلیت عرض می کنم.

روز دوشنبه روز جمهوری اسلامی ایران است. 12 فروردین، روز بسیار خوبی است، روز عزیز است. چرا؟ برای اینکه بیش از 98 درصد مردم رای مثبت به جمهوری اسلامی ایران دادند و این امانتی است که از جانب خدا به دست ما رسیده. انشاءالله این امانت را به دست صاحبش بسپاریم.

امام راحل فرمود: جمهوری اسلامی  ودیعه ای است از جانب خدا. ودیعه یعنی امانت است. در حفظ این امانت بکوشیم. به قیمت خون صدها هزار شهید تمام شد، معلول، مجروح. این عزیزان خود را فدای اسلام کردند تا این نهال اسلام رشد کند و امسال چهل ساله شده  و انشاءالله که می ماند. مطمئن باشید آن روح مقدس امام، آن خلوص نیت امام، آن خون پاک خیل شهدا هیچ وقت نمی گذارد که این انقلاب خدشه ای در دیواره وجودش ایجاد شود. اگر صاحب  ما امام زمان است که هست، یقینا نگهدارنده ماست به شرطی که ما در مسیر امام باشیم، در خط شهدا باشیم، در خط انقلاب باشیم که فرمود «ان تنصرالله ینصرکم». شرط یاری خدا این است که شما باید یاری کنید و این نکته را باید توجه داشته باشند عزیزان که اگر در جمهوری اسلامی، ادارات و دوائر دولتی و غیر دولتی، مسئولین احیانا و مدیران مملکت، بزرگان مملکت، اگر احیانا کمکاری کردند، خوب کار نکردند، خواستند تیشه به ریشه انقلاب بزنند، اگر جاهایی رفتید که شما را ناراضی برگرداندند، حرفهای درشت زدند، به حقتان نرسیدید، گناه این قضیه را به گردن جمهوری اسلامی نیندازید. جمهوری اسلامی مقصر نیست چون بر مبنا و براساس قرآن و عترت تنظیم شده، این بنده و شما هستیم. مثل اینکه ماشینی از جاده میرود، راننده اش مست شده عرق خورده می افتد روی ماشینهای دیگر. جاده مقصر نیست، اوبان است، شما باید خوب رانندگی کنی. جمهوری اسلامی چه تقصیری دارد که آن جوان به پدرش می گوید چرا شما آنوقت رای دادید چهل سال قبل که ما الان گرفتار این گرانی ها و مخمصه شدید بشویم. اینها را بنده و شما به وجود آوردیم.

اولیای امور ما، مدیران ما، مسئولان ما در حققت سه دسته میشوند. یک دسته که عمدتا هستند خیلی خوب کار می کنند، آدمهای مومن، متدین، انقلابی، حافظ خون شهدا و انقلاب، در خط امام و رهبر، فعال هستند، کارشناس هستند، مدیر هستند، مدبر هستند، زحمت می کشند، ما اینها را قبول داریم، دوست هم داریم اینها را واقعا، تاییدشان هم می کنیم، دعایشان هم می کنیم، خدا انشاءالله این را بیشتر کند. اینکه او در خط من است یا نه نمی کنند، اینکه رفیق من است یا نیست نه، عیارشان نظام و انقلاب است، خط ولایت است، مثل شهید بهشتی عمل می کنند، اینها عمدتا اینجوری هستند، ما اینها را دوست داریم، اینها سر جای خودشان قرار گرفتند. بخشی از مدیران و متولیان امور جامعه سر جای خودشان نیستند. خودشان می دانند، شما هم می دانید، یعنی مسئولیتها براساس صلاحیتها تقسیم نشده. این آقا رفیق منه، دوست منه، این باید باشد اینجا، من این را می خواهم، با این آقا نمی توانم کار کنم، در خط من نیست، همفکر من نیست. غالب مسئولیتهایی که داریم در این بخش، براساس اغراض سیاسی و خط و خطوط فکری تنظیم و پایه ریزی شده و اینها سر جای خودشان نیستند، اینها ظلم می کنند، به مردم و نظام، ظلم می کنند. بنده اگر فرض کنید در مسئله جنگل هیچ اطلاعاتی ندارم و من اهل کویر هستم، چرا باید بیایم مسئول جنگل اینجا بشوم؟ یا از مازندران کسی را ببرند در جای دیگر که اصلا ارتباطی با تحصیلاتش دارد. مدرکش هم چیزی است و مسئولیتش یک چیز دیگر. کی این را برده؟ این ظلم است.

بخشی از مسئولین و مدیران جامعه و متولیان امور ما اینجوری هستند. بخش دیگر متولیان امور جامعه و مدیران ما آدمهای خوبی هستند ولی کارآمد نیستند. بلد نیستند، متدین هستند، مهربان هستند، دلسوز هستند، حافظ خون شهدا هستند، در خط امام و نظام هستند ولی بلد نیستند. کارشان این نیست. این بحران مدیریت این نیست که یک بحرانی به وجود آمده، یک التهابی در جامعه به وجود آمده حالا بخواهی مدیریت کنی، تازه آن هم خیلی مهم است مدیریتش. بحران مدیریت حقیت امر این است که چکار کیم بحران به وجود نیاید تا نوبت به مدیریت برسد. این مدیریت مهم است، مدیریت کن. حتما باید یک صحنه دلخراش حادثه مثلا تصادف به وجود بیاید، اتوبوس تصادف کند و عده ای بمیرند بعد مسئولین جمع شوند یک اتاق فکر و جلسه که چکار کنند این حادثه تکرار نشود. چرا این فکر را قبلا نکردید؟ شما یک جاده ای می خواهید احداث کنید، یک جاده هزار جریب چند تا خط است که همه اش خراب شده. چرا؟ چون قبل از این فکر اینجا را نکردند. آحه این چه جور مهندسی است؟ جاده ساختن یک مهندسی خوبی می خواهد. باید بنشینند و فکر کنند. علتش هم همین است که یک کسی که مسئولیتش ارتباط با درس و تحصیلات و مدرکش ندارد آن را آوردند روی این کار گذاشتند. بلد نیست و حاضر هم نیست که از تحصیلات و مدرک و فکر دیگران هم استفاده کند. خوب این خرابی به وجود می آید. این مشکل ماست.

روز سیزدهم به عنوان روز طبیعت نامگذاری شده. هر سال می بینیم تکرار میشود. بعد از روز 13، دشت و جنگل و دریا وضعیت خوبی ندارد، اصلا متناسب با شأن مسلمانها نیست به خدا. ما باید از جنگل بهره برداری کنیم، از فضای سبز بهره برداری کنیم، تخریب نکنیم، بد است.

امام دهم امام علی النقی(ع) فرمود: همسایه های خوبی باشید برای نعمتها. برای دریا همسایه خوبی باشید. این رودخانه حریم دارد، همسایه خوبی باشید، جنگل حریم دارد، همسایه خوبی باشید، این باغ و دشت و بوستان، همه جا، حریم دارند همسایه های خوبی باشیم. این حیوانی که در خانه داریم همسایه خوبی باشیم. این گلدان. همسایه فقط آن آقا و خانم نیستند که در کنار خانه شما زندگی میکنند، این حیوان خانه شما، این گیاه خانه شما، این درخت کنار خانه شما، با این همسایه ها خوب رفتار و زندگی کنید، طبیعت را تمیز و پاک داشته باشیم و همیشه از ان استفاده کنیم.

حادیثه دیگر حادثه سیل است. ظارها این باران و سیل حدود بیست استان را درگیر کرده، ذهن همه را مشغول کرده، خسارت و تلفات زیاد به بار آورده، البته مسئولین محترم زحمت کشیدند. در نکا که ما می شناسیم، واقعا اینها زحمت کشدند، از نماینده محترم، فرماندار محترم، مسئولین دیگر، مسئولین خوبی در شهرستان داریم، الحمدلله اینها خوب هستند و مشکل ندارند، خیلی هم زحمت کشیدند و همشه پای کار هستند، توصیه می کنند، حضور فیزیکی دارند. خدا به اینها قوت عنایت کند، انشاءالله این مشکل هم به یک نحوری با کمک مردم و مسئولین باید جمع شود. یک فکری هم کرد که دوباره این چنین حادثه ای به وجود نیاید یا زود جمع شود. حادثه سنگینی است.

حالا یک سوال؟ بعضیها می گویند که این بلا است که نازل میشود. این گناهان و معاصی که ما داریم و این چیزهای حرام، ایمن بی حجابیها. بله، بلا است و خدا عذاب بر ما نازل کرده. آیا این درست است؟

این به قول طلبه ها به صورت موجبه جزئیه درست است. یعنی این مصائب می تواند هم سبب ترفیع مقام باشد برای بعضیها. هم امتحان باشد برای گروهی از مردم، هم وسیله تربیتی و تادیب باشد برای بعضی از مردم. متن بعضی از روایات است «البلاء لظالم ادب» بستگی دارد که ما چه  آدمی باشیم. بلا و آسیبها و مصیبتها برای آدم ظالم ادب است. ادبش می کند. عذاب است برای او. برای آنهایی که مومن هستند امتحان است و خدا می خواهد ببیند که اینها شاکرند یا نیستند. برای اولیا خدا و شما خوبان درجه است یعنی ترفیع مقام است. اینجور نیست که همیشه عذاب باشد. برای عده ای عذاب است، برای عده ای امتحان است و برای عده ای باعث رفعت و درجه است یعنی مقام عده ای بالا می رود. اینها که تقصیری نکردند.

اینجوری نیست که هر باران تند و هر سیلی بیاید برای مه مردم عذاب باشد، برای بخشی از مردم عذاب است.

انشاءالله خداوند آنچه را که باعث رحمت است، وسیله رحمت است بر ما  نازل کند.

  

 - - -

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست