شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 16 فروردین 1398

1398-01-16

- - -

 

نماز جمعه 16 فروردین 1398

به امامت امام جمعه موقت حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد موحد

- - -

 

قاری : رسول احمدی

 فایل صوتی قرائت قرآن

- - -

 

موذن : امیر رضا  لائینی

 فایل صوتی اذان

- - -

 

مکبر نماز عصر : مهدی اسبوچین

- - -

 

مجری اول : محمد علی بخشی

فایل صوتی مجری اول

- - -

 

قرائت دعای ماه رجب : علیرضا حسنی

فایل صوتی دعای ماه رجب

- - -

 

مجری : علی علیزاده

فایل صوتی مجری

- - -

 

 

فایل صوتی خطبه اول

 

فایل صوتی خطبه دوم

 

چکیده خطبه اول

حجت الاسلام موحد امام جمعه موقت شهرستان نکا در آغاز خطبه اول، نمازگزاران و خود را  به تقوای الهی توصیه کرند و با اشاره به آیه 164 سوره آل عمران گقتند: در قرآن، در 6 جا در مورد منّت گذاری خداوند بر مردم، آیه نازل شده است. یکی از این موارد مربوط به بعثت رسول اکرم(ص) است. خداوند بر بشرِ گمراه منّت گذاشت و پیامبر(ص) را فرستاد تا آنها را تزکیه کند و به راه راست هدایت نماید.عربستان حدود 3 میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد و به سه منطقه عمده تقسیم میشود. منطقه صحرای عرب که بیابانی و سنگلاخ است. منطقه حجاز که تاریخ ساز شد و مکه و مدینه در آن قرار دارد و منطقه سوم، حضرموت یا یمن است. حد فاصل یمن و عربستان، تنگه باب المندب قرار دارد که محل مناقشه دو کشور می باشد.

از دیرزمان، سه گروه در عربستان می زیستند. گروه اول، بائده بودند که غالبا در مقابل خداوند گردنکشی می کردند و نهایتا نابود شدند. گروه دوم حضرت ابراهیم و نسل حضرت ابراهیم و اسماعیل به نام عدنانی بودند که نسل پیامبر اکرم(ص) هم به آنها می رسد. گروه سوم، قحطانیان هستند که از اعراب اصیل می باشند.

قحطانیان بر عکس عدنانیان، صاحب علم و تمدن بودند و در یمن سکونت داشتند. وجود ایرانیها در یمن، موجب این علم و تمدن در میان قحطانیان شده بود.

 

چکیده خطبه دوم 

حجت الاسلام موحد در آغاز خطبه دوم نیز پس از توصیه به تقوا و پرهیزکاری، به فرا رسیدن ماه شعبان اشاره کردند و اظهار امیدواری کردند این ماه، ماه آمادگی برای ماه ضیافت الهی باشد و مومنان خود را برای استقبال از ماه مبارک رمضان آماده کنند.

ایشان روز پاسدار و روز جانباز را به کلسه پاسداران انقلاب اسلامی و جانبازان عزیز تبریک گفتند: همه مردم دنیا منتظر منجی هستند و در هر زبانی و میان هر قومی، موضوع انتظار وجود دارد.

حجت الاسلام موحد ضمن اظهار تاسف از حوادث ناگوار طبیعی در کشور گفتند:

این رخداد طبیعی، سیل، در اکثر نقاط  کشور رخ داده است که ما در استان مازندران و از جمله بخش هزارجریب خودمان و بخشهای دیگر کمی برخوردار از این آزمایش و امتحان الهی بودیم.

در استان گلستان به همین ترتیب، در استان لرستان آنچه که در تصویر مشاهده میشود واقعا صحنه های عجیبی است که این به رخ کشیدن قدرت خداست در مقابل ضعف و ناتوانی بشریت .

دیدیم که هم دولت ما الحمدلله تا جایی که برایشان امکان داشت پای کار آمدند و هم ملت ما. ملت شامل همه بخشها میشود. دستگاه نظامی، انتظامی، امنیتی، با حکمی که رهبر معظم انقلاب دادند به ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح،  همه نیروهای مسلح پای کار آمدند، سپاه با همه توان، ارتش با همه امکانات، نیروی انتظامی در حد توان و وسع خودش در بخش تامین امنیت که صد در صد اما در بخشی که از ادوات و ابزار اگر در اختیار داشتند پای کار بودند، جهاد سازندگی که تبدیل شد به جهاد کشاورزی و همینطور بخشهای دیگر و از جمله خود مردم به صورت خودجوش آمدند پای کار و باید تشکر و قدردانی کنیم از همه کسانی که در این راستا فداکاری کردند.

جاهایی هم جای گلایه هست گاهی، چون می بینیم بعضی از بی مهری هایی را که بعضی از چهره های سیاست زده گاهی در عرصه های سیاسی حرف و حدیثهایی نقل می کنند، مسائلی را نقل می کنند که انگار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از یک کشور دیگر آمده وارد این کشور شده دارد کاری انجام می دهد. بچه های همین مردم هستند. چند تا از بچه های شما که الان در نماز جمعه هستید عضو سپاه هستند؟ همین بچه های مردم از همین جامعه هستند، از همین کشاورزان، کارگران، کسبه و بازاریان، متدین، انقلابی و مجاهد، رفتند در این تشکیلات و نهاد مقدس ثبت نام کردند و امروز دارند در این عرصه خدمت می کنند. اگر جنگ باشد، نظامی هستند و آنجا دفاع می کنند. یک روزی اگر تهاجم فرهنگی باشد و وظیفه اقتضا کند آنجا ایفای نقش می کنند. یک روزی اگر توسعه، عمران و ابادانی باشد قرارگاه خاتم النبیا سپاه با تمام توان دارد کار انجام می دهد، سدسازی می کند، انگار که اینها از جای دیگری آمدند تا یک پروژه ای تحویل می گیرند شروع می کنند به جوسازی کردن و حرف و حدیث درست کردن و مسئله ایجاد کردن. در این بحرانها معلوم میشود واقعا اگر ارتش ما ادوات داشته باشد چقدر می تواند کمک کند. سپاه ادوات داشته باشد چقدر می تواند کمک کند.

البته ما تشکر می کنیم به ویژه از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که زخمهای مردم را به زیبایی منعکس کردند و از طرفی خدمات مردم و مسئولین و همینطور نهادهای انقلابی و همینطور سیستم نظامی را به زیبایی به تصویر کشیدند که همه اینها با لباس کار خودشان در وسط آب، در وسط سیلاب و لجنزارها کمک مردم کردند، کمک رسانی کردند، آنچه که شما مردم کمک کردید و الان هم در بیرون عزیزان هلال احمر ما هستند که به زیبایی نقش ایفا کردند، کمکهای شما را جمع آوری کردند. بسیاری از علما و مراجع مجوز دادند احیانا کسی اکر وجوهاتی بدهکار است با نظر مرجع تقلید خودش می تواند این کار را انجام دهد و این یک هماهنگی و همدلی و یک انسجامی است که در بین امت مسلمان ایران وجود دارد.

تقدیر می کنم از همه کسانی که احساس مسئولیت کردند، به هر شکلی برای آرام کردن زخم و دردهای دل مردم کمی قدم برداشتند.

 

- - -

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست