شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور
ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان نکا

اخبار مهم

  • نماز، تسلیم در برابر شگفتی عظمت و شکوه زیبایی خداست
  • پیامبر(ص) : علامت و نشانه ایمان نمازاست .
  • همانا نماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .

نماز جمعه 23 فروردین 1398

1398-01-23

- - -

 

نماز جمعه 23 فروردین 1398

به امامت حضرت آیت الله محمدی لائینی

 - - -

  

قاری : علی اصغر بخشی

فایل صوتی قرائت قرآن

- - -

 

موذن : جواد  بنی احمدی

فایل صوتی اذان

- - -

 

مجری برنامه های پیش از خطبه : محمد محمدی

فایل صوتی مجری اول

- - -

 

مکبر نماز عصر : محمد امین اسدی

- - -

 

مجری : علی عالمی نژاد

فایل صوتی مجری 

- - -

 

پاسخگویی به سوالات شرعی نمازگزاران : حجت الاسلام والمسلمین دیندار

- - -

 

کمکهای مردمی به سیل زدگان

- - -

 

نظرسنجی ستاد نماز جمعه

- - -

 

 

فایل صوتی خطبه اول

 

 

فایل صوتی خطبه دوم

 

 

خطبه دوم (متن کامل)

باز هم همه شما بزرگواران و خودم را به تقوای خداوند، پرهیز از گناه و حرام سفارش و توصیه می کنم. اگر خدا را داشته باشیم و هیچ چیزی دیگری را نداشته باشیم، همه چیز را داریم. اگر همه چیز داشته باشیم و خدا را نداشته باشیم، هیچ چیز نداریم. خدا کانون قدرت است، کانون ثروت است، کانون رحمت است، کانون حکمت است، همه چیز خداست. پس باید در زندگی خدا را داشته باشیم. آن کسی که خدا را دارد از هیچ دشمنی ترس و واهمه ای ندارد ولو تنهای تنها باشد. همه آسمان و زمین لشکر خداست. دشمنان بر مومنان نمی توانند غالب و پیروز شوند چون مومنان خدا را دارند. «ان الله یدافع عن الذین آمنوا» خدا از انسانهای مومن دفاع می کند، حمایت می کند. چطور باید خدا را  داشته باشیم، با تقوایمان. اگر در زندگی به مال حرام، به لقمه حرام، به درآمد حرام، به نگاه حرام، به گفتار حرام، به شنیدن حرام، به نوشیدن حرام رسیدی و اگر گفتی چون خدا حرام کرده من نمی خواهم، از خدا دغدغه و ترس داشته باشی، نشانه این است که خدا را داری. اما اگر نه، در زندگی حلال و حرام و گناه برای ما مطرح نباشد، پول باید در بیاید از هر کجا که میشود، باید آزاد باشم، باید لذت ببرم هر جور که باشد، خدا و آخرت ملاک نباشد، پس خدا را نخواهیم داشت هر چند با زبان بگوییم خدا. بیاییم با تقوایمان خدا را داشته باشیم. خدا را با خودمان همراه کنیم که اگر خدا با انسان باشد، انسان کاملا پیروز و موفق است.

خدایا به همه ما توفیق اینکه تورا در زندگی ببنیم، تو را داشته باشیم، دستور تو برای ما مهم باشد، عنایت بفرما.

سال نو است، سال 98 و سال نو را خدمت همه شما بزرگواران تبریک عرض می کنم. در آغاز سال نبودم.

چهارشنبه پیش رو سالروز ولادت حضرت علی اکبر(ع) است و به همین مناسبت روز جوان نامیده شده روز 28 فروردین. رهبر عالیقدر ما می فرماید: خیل عظیم جوانان مومن جزو معجزات انقلاب است. رویش هایی که ما در نسل جوان و نوجوان مشاهده می کنیم واقعا از معجزات انقلاب است. قدر نسل جوان خودمان را باید بدانیم. باید مشکلاتشان را برطرف کنیم. زمینه تعالی آنها، اشتغال آنها، ازدواج آنها، رشد آنها، تعالی آنها به گونه ای نباشد که جوان ما احساس کند که اگر به دعوت فلان کشور خارجی پاسخ دهد و برود آنجا بهتر رشد می کند. اینجوری نباید باشد.

پنج شنبه ای که در پیش رو داریم، 29 فروردین، سالروز تولد بزرگوارمان هست. مقام معظم رهبری که ایشان متولد 29 فروردین 1318 هستند یعنی سال 98 وارد هشتاد سالگی شدند. خدایا این رهبر عزیز را طول عمر، سلامتی و قوت عنایت بفرما.

سال نو را مقام معظم رهبری به عنوان «رونق تولید» نامگذاری کردند و همه مسئولین و مردم باید در جهت رونق تولید قدم بردارند. مهمترین گامی که برای رونق تولید می توانیم برداریم موانع تولید را بشناسیم و برطرف کنیم. لازم هم نیست کار جدیدی را شروع کنیم. مجلس شورای اسلامی در سال 94 اصلا مصوبه های خوبی را در جهت رفع موانع تولید تصویب کرده، همان را اجرا کنیم. همان مصوبه ها را اجرا کنیم چیزهای بسیار بسیار خوبی است. ما اسناد بالادستی و خوب زیاد داریم، در جهت آموزش و پرورش، تحول آموزش و پرورش، رفع موانع تولید و مسائل دیگر. وقت صرف می کنیم، چیزهای خوبی در تئوری طرح می کنیم ولی متاسفانه کنار می گذاریم و عمل و اجرایی نمی کنیم. همین کار را امسال انشاءالله دولتمردان ما، حکومت ما، مردم ما تصمیم بگیرند همین برنامه را اجرا کنند. موانع تولید را ک در مصوبه های 94 مجلس شورای اسلامی آمده شناسایی و برطرف کنند.

البته به همه ادارات و نهادها باید دستور داده شود که دستور قبلا داده شده بود البته که کالاهای ایرانی بخرند. یعنی هیچ دستگاه دولتی و حکومتی، هر سه قوه، برای نیازهای خودشان دنبال کالاهای خارجی نروند. کالاهای داخلی استفاده کنند. کارپردازها باید به سراغ کالاهای ایرانی بروند. مردم هم ترجیح دهند که از کالاهای تولید داخل استفاده کنند و به تولید کنندگان هم باید توصیه کنیم که کیفیت را ارتقاء ببخشند. بالاخره وقتی کیفیت درستی نداشته باشد، نمی شود به زور کسی را وادار کرد که حتما این جنس را بخرد. باید کیفیت در حد مطلوب باشد.

چهارشنبه پیش رو، روز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی است که ما از این عزیزان در همه عرصه ها زحمات و خدمات فراوانی را دیدیم و امروز هم در جریان سیل شاهد هستیم و تشکر و تقدیر داریم.

بنده توفیق پیدا کردم دو هفته تقریبا، در سوریه بودم. همان سرزمینی که فرزندان شما آنجا جهاد کردند، جانباز شدند، شهید شدند و دستاورد آنها امروز این مقاومت و حفظ مقاومت و شکست سیاستهای صهیونیستها و آمریکا شده که همه دست به دست هم داده بودند تا یک جریان انحرافی تروریستی را راه بیندازند، حمایت کردند، پول و تجهیزات دادند، که مقاومت را مختل کنند و بین نظام جمهوری اسلامی، حزب الله و نیروهای مقاومت، عراق، لبنان و فلسطین فاصله بیندازند. شاخ و برگهای انقلاب اسلامی را بزنند و در نهایت هدف اصلی آنها هم ایران بود. اما با هوشیاری رهبر عالیقدرمان و با مجاهدت بچه های شما، فرزندان شما، سپاه قدس الحمدلله آنچنان آجا مقاومتی شکل گرفته که تمام آن توطئه ها و سیاستها شکست خورده و امروز خودشان هم اعتراف دارند که برنده این بازی جمهوری اسلامی است. امروز الحمدلله در آنجا امنیت برقرار است، یک روزی 17 درصد سوریه در دست دولت سوریه بود و 83 درصد در دست تروریستها بود اما امروز به عکس شده و 83 درصد آزاد شده. امروز ارتش سوریه به گونه ای بازسازی و تقویت شده که در تمام خطوط مقدم آنها حضور دارند و آنها خطوط مقدم را دارند. نیازی نیست که بچه های ما خطوط مقدم را داشته باشند. بچه های ما همه خط دوم و پشتیبانی را دارند. بچه های ما نه فقط ایرانیها، از فاطمیون، زینبیون، حیدریون، حزب الله و کشورهای گوناگون. الحمدلله اینها اینقدر قوی و عملیاتی شدند، مهارت پیدا کردند، همه اینها را دارند اداره می کنند و امنیت است و مواضع تروریستها و مسلحین و معارضین را یکی پس از دیگری فتح می کنند.

خیلی دوست داشتم به خان طومان هم بروم و گفتم اگر میشود ما را ببرید آنجا. گفتند خان طومان هنوز آزاد نشده و در دست تروریستهاست. ما آنجا که می رفتیم سلام شما، سلام ملت بزرگوار ایران را به رزمندگان می رساندیم. تمام این ده روز  که آنجا بودیم فقط شب اول و شب آخر در دمشق توفیق زیارت داشتیم و بقیه را در بیابانها بودیم با این رزمندگان. چقدر اینها نسبت به ایرانیها خوشحال و خوشبین هستند. خانه هایی را که صاحبانشان گذاشتند و رفتند، الان در بعضی از خانه ها بچه های ایرانی ما هستند آنجا، مرکز بصیرت دائر کردند، مرکز آموزش دائر کردند. از آنها سوال کردیم این خانه ها را آیا با اجازه استفاده می کنید؟ گفتند همه را اجازه گرفتیم. گفتند وقتی به صاحبخانه ها که بعضیها در خارج هم هستند زنگ زدیم، گفتند اگر ایرانیها هستند ما راضی هستیم و اشکالی ندارد. اگر دولت سوریه می خواهد استفاده کند نه، اگر ایرانیها می خواهند استفاده کنند راضی هستیم. به آنها گفتم بهترین خدمت شما این است که تخم خوشبینی نسبت به ایران و ایرانی و نسبت به شیعه را اینجا بپاشید. اینها در آینده محصول بسیار خوبی خواهد داد. نگاهشان به شیعه اصلا عوض شده. نگاهشان به ایران به قدری مثبت است، اصلا ایرانی را فرشته نجات می دانند. اینها دستاورد بچه های شماست اما از نظر مالی نیاز به حمایت دارند. هر کسی دستش می رسد به جبهه های حوزه مقاومت در منطقه سوریه کمک کند بسیار بسیار خوب است. ما حاضر هستیم و دفتر ما هم این آمادگی را دارد، کسانی که دوست دارند کمک کنند انشاءالله کمکهای آنها را برسانیم.

ریاست جدید قوه قضائیه را به جناب آقای آیت الله رئیسی تبریک عرض می کنیم. آرزو داریم انشاءالله در جهت اجرایی شدن بیشتر عدالت و مبارزه با فساد و مفاسد و مفسدان بهتر و جدی تر از گذشتگان خودشان گام بردارند، قدم بردارند. مردم ما با آمدن جناب آیت الله رئیسی با حفظ احترام پیشینیان، یک شور و امید بیشتری پیدا کردند. انشاءالله ایشان بتواند در تراز امید مردم شور و علاقه مندی مردم، بتواند در راستای تحقق عدالت قدم بردارد.

جریان سیل هم واقعا جریانی است که از چند جهت قابل توجه است. اولا خود شهرستان ما سیل زده و آسیب دیده است. شهرش کمتر اما بخشهایی از دشت و مزارع و قسمت هزارجیب که کل هزارجریب زمینها تکان خورده، حرکت کرده، جاده ها خیلی ناجور و بالاخره خسارتهای بسیار زیادی به بار آمده.البته الحمدلله خسارتهای جانی نبود ولی خسارتهای مالی، تعدادی خانه و مزارع و عمدتا جاده ها.

علل و عوامل اینها را باید پیدا کنیم و با آن علل و عوامل مبارزه کنیم. از آن جهتی که خداوند در آغاز سال 98 با ریزش باران رحمت خودش نشان داده که امسال بیش از سالهای دیگر می خواهد به ما عنایت کند، از این جهت جای شکر دارد، باران، باران رحمت است. چشمه هایی که سالهای سال خشک بود و الان همه آن چشمه ها آب دار شدند. سفره های زیرزمینی آمده بالا، سدها پر شده و برکات فراوان است اما قصور و تقسیر ماست ک زیرساختها را درست اماده نمی کنیم، نعمت به نغمت مبدل میشود. آن کاستی از طرف ماست. از طرف خداوند رحمت است.

این جریان سیل باعث شده در میان مردم یک همگرایی، وحدت، احساس اخوت، حمایتها مالی و فیزیک و بدنی به وجود بیاید، اینجور اقوام مختلف، مذاهب مختلف به کمک همدیگر بشتابند بخصوص نسل جوان، نوجوان، باشور و عشق، همان عشقی که اینها را به جبهه های جنگ و جهاد می کشید با همان عشق به کمک سیل زده ها می روند. با همان عقیده به خالی کردن خانه ها از لجن ها و آلودگی ها میروند و آن را جهاد مقدس می دانند. از این جهت برای ما مایه خوشحالی است ولی خسارتهایی که به وجود آمده مایه نگرانی است. انشاءالله همه مردم باید کمک کنند و فقط کمکهای دولت کافی نیست. همه مردم باید کمک کنیم، حمایتهای مالی باید داشته باشیم. جنس، کالا، پول نقد، امروز هم هر چه اینجا در بین الصلاتین انشاءالله جمع آوری شود، ما می دهیم برای سیل زده ها.

بنده تشکر دارم واقعا از همه نیروهایی که کمک کردند.هم هلال احمر واقعا زحمت کشیده، نهادهای دولتی کمک کردند و قوای مسلح واقعا سنگ تمام گذاشتند و کمک کردند و به میدان آمدند و به خصوص سپاه و بسیج که جانانه حضور پیدا کردند، تلاش کردند، جهاد کردند، شب و روز نشناختند، سپاه های  استانهای دیگر معین شدند. الان همینجا که رفتیم برای مناطق سیل زده هزارجریب، برای نکا از سپاه اردبیل به عنوان سپاه معین، از سپاه خراسان رضوی به عنوان سپاه معین کمک آمده. کمکهای مالی آمده، پزشک و نیروهای امدادی. رفتند در روستاها. سپاه واقعا گامهای اساسی برداشته. بسیج سازندگی بسیار پرتلاش حضور دارد. از همه این عزیزان صمیمانه تشکر و تقدیر دارم. باید ضعفها را بشناسیم، با این ضعفها مبارزه کنیم. باید بدانیم که یک عده ای هم دولتی و هم بعضی از افراد رفتند در مسیر آبها، مسیل ها، اینجا ساخت ساز کردند، جلوی آب را گرفتند. آبراه ها را اشغال کردند. نتیجه اش هم همین میشود. منابع طبیعی، جنگل و فضای سبز، اینها را اگر خوب حفظ می کردیم تبعات اینچنینی با این مقدار باران نباید انجام میشد. اگر ما لایروبیهای به موقع داشتیم. اگر کارون را لایروبی می کردیم. اگر همین نکارود را لایروبی کنیم، اگر این رودخانه های بسیار زیاد را که اینها لایروبی اگر میشد، آب خیلی زیادی نبود واقعا. 30 ساعت باران باریده. من یادم می آید بچه بودیم در همین هزار جریب گاهی یک ماه پشت سر هم باران بود. یک چنین مسائلی به وجود نمی آمد. پس اگر همه اینها را توجه کنیم، لایروبی داشته باشیم، موانع در سر آبها به وجود نیاید و این زیرساختها درست و مرتب باشد، قطعا این حوادث همه میشود رحمت و جنبه نغمت پیدا نمی کند.

بنده صمیمانه از مجموعه عزیزانی که کمک کردند در این زمینه ها تشکر و تقدیر دارم و انشاءالله که کمکها و حمایتها همچنان ادامه پیدا کند.

آمریکا این گام غیرانسانی را برداشته. هم حسابهای هلال احمر را مسدود کردند که هموطنان ما در خارج نمی توانند به سیل زدگان کمک داشته باشند. اینها که داعیه حقوق بشر دارند. در یک چنین فرصتهای مهمی یک چنین موانعی را ایجاد می کنند و هم در این روزهایی که پاسداران عزیز ما، بسجییان عزیز ما در جای جای مناطق آسیب دیده و سیل زده با تمام تجهیزات و امکاناتشان حضور پیدا کردند، مشغول خدمت و فعالیت هستند، در این شرایط، می آید این کار بسیار زشت و نادرست را انجام می دهد یعنی سپاه پاسداران را به عنوان گروه تروریستی در لیست گروه های تروریستی و در لیست تحریم قرار می دهد. البته سپاه قدس را قبلا در لیست تروریستها قرار داده بود و الان کل سپاه را با این کار خودش در لیست گروه های تروریستی قرار داده. البته هنوز گنگره آمریکا تایید و تصویب نکرده ولی هیچ بعدی ندارد که  کنگره آمریکا تایید بکند. بر فرض هم که تایید و تصویب نکند، خباثت دولت آمریکا و ترامپ از این کار روشن شده. همه مردم، همه اجزای حکومت، دولتمردان، امروز حمایت خودشان را از سپاه پاسداران اعلام می کنند. امروز اگر لباس به اندازه کافی بود همه مردم حاضر بودند با لباس سپاهی بیایند و ما هم خودمان با افتخار با این لباس سپاهی آمدیم خطبه های نماز جمعه را بخوانیم و افتخار می کنیم به این لباس، لباس جنگ است، لباس جهاد است، لباس دفاع است، لباس ازرشهاست. سپاه پاسداران فرزندان انقلاب اسلامی هستند. محصول انقلاب اسلامی هستند و باید آمریکا بشنود که ملت بزرگوار ما از دست او عصبانی است و شعار مرگ بر آمریکا باید به گوش دولتمردان آمریکایی برسد (شعار مرگ بر آمریکا حضار).

سپاه پاسداران توانمندی و عرضه خودش را نشان داده در صحنه های گوناگون. هم در صحنه دفاع در دفاع مقدس. در دفاع از حرم و در برابر همه خطرها. در عرصه سازندگی قرارگاه خاتم الانبیا در حوزه سازندگی ها شاید 50 درصد از ساخت و سازها و عمران و آبادانی به وسیله قرارگاه سازندگی است. در حوزه فناوی، صنعت، وقتی آمریکا تحریم کرده، از برجام خارج شده، شرکت توتال فرانسه با اشاره  آمریکا پروژه مهم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و تولید بنزین را رها کرده و رفته، به مخیّله هیچ کدامشان خطور نمی کرد که ایران این توانایی را داشته باشد که این پروژه عظیم فنی پیچیده صنعتی را بتواند انجام دهد اما سپاه پایداران وارد میدان شده و این پروژ عظیم فنی را به پایان سانده. پیش از آن هم در پارس جنوبی این توانمندی علمی و فنی خودش را نشان داده. باید از دست سپاه عصبانی باشند. سپاه در حوزه فناوری حرف اول را می زند، در صنعت حرف اول را می زند، در ساخت و ساز و عمران و آبادانی حرف اول را می زند، در حفظ امنیت حرف اول را می زند، در دفاع مقدس، دفاع از حرم حرف اول را می زند. در جریان حفظ امنیت پروازها، از آن وقتی که امنیت پروازها به سپاه داده شده، آن پروژه ربایش هواپیما به طور کلی ناکام مانده و توانستند هواپیماها و پروازها را به نحو احسن حفظ کنند. این توانمندیهای سپاه پاسداران است که دشمنان را واقعا عصبانی کرده و ما به دشمنان می گوییم حال که می خواهید عصبانی باشید، بدانید که این ملت هیچگاه دست از حمایت سپاه بر نخواهد داشت. (تکبیر حضار).

همه دولتمردان، مجلسیان، نمایندگان و اقشار مردم حمایت کردند در این شرایط از سپاه پاسداران و واقعا جای تشکر و تقدیر هم دارد. مجلسیان عزیز ما با لباس سپاهی آمدند به مجلس و شعار مرگ بر آمریکا دادند. رئیس جمهور محترم ما صحبتهای آتشینی را برعلیه آمریکا در همین راستای توطئه ای که برای سپاه برداشتند صحبتهای بسیار خوبی را انجام دادند. اما بنده می خواهم یک تذکری به دولتمردان و مجلسیان بدهم، با حفظ تشکر و احترام ما از همه اقدامات آن عزیزان و حمایتهایی که از آن عزیزان کردند. من این را می خواهم بگویم، ترامپ چکار کرده؟ ترامپ همان FATF  را اجرا کرده و کاری دیگری نکرده. یعنی همان چیزی را که اگر ما مصوبه کنیم ما هم باید همین کار را بکنیم یعنی ما هم باید یک روز سپاه را تحریم کنیم چون FATF   این را می گوید که همه گروههای تروریستی باید منابع مالی شان از بین برود و تحریم شوند و چه و چه. گروههای تروریستی را هم خودشان تعریف می کنند. تعریف ما را که نگاه نمی کنند. آنوقت به ما می گویند باید سپاه هم تحریم شود. پس ترامپ همان کاری را کرده که اگر ما FATF   را امضا کنیم باید ما هم همان کار را بکنیم. حالا اگر مجلسیان عزیز و دولتمزدان عزیز ما حمایت کنند، این حمایتهای شعاری بسیار خوب است و حمایتهای قولی و گفتاری بسیار خوب است، یک کار بکنند که آمریکا خیلی عصبانی میشود از این کار و آن این است که بنشینند مصوبه کنند که آن مصوبه قبلی ما در رابطه با FATF   را پس می گیریم و آن مصوبه دیگر مورد امضای ما نیست. اگر این کار را بکنند بهترین خدمت را به سپاه پاسداران انجام دادند.

خواسته ما این است که مجلسیان عزیز مصوبه قبلی خودشان را در رابطه با کنوانسیونهای FATF  را پس بگیرند. (تکبیر حضار).

والسلام

 

 

- - -

 

 

نظر شما


Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 
 
کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
 
حق کپی برداری © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به وب سایت مصلی امام خمینی شهرستان نکا می باشد.
طراح و برنامه نویس بلال آرست